

LEHTIKUVA
Rikollisklaaneja tulee lisää ja niiden vaikutusvalta kasvaa – ”Pelko ja huoli luikertelevat ruotsalaiseen yhteiskuntaan”
Rinnakkaisyhteiskunnat voivat Ruotsissa hyvin ja muut eivät niinkään. Näin voisi tiivistää kaupunginhallituksen tuottaman raportin, jossa selvitetään Göteborgiin pesiytyneen klaanipohjaisen rikollisuuden tilaa. Klaaneja tulee lisää ja ne taistelevat jo nyt keskenään vaikutusvallasta, kertoo Expressen.
”Kaupungin viranhaltijat valittavat siitä, että sukulaisuuteen perustuvien rikollisverkostojen vaikutusvalta estää heitä aika ajoin suorittamasta työtehtäviään”.
Lainaus on Göteborgin johdon teettämästä raportista, jossa selvitetään kaupungissa vaikuttavia rikollisklaaneja ja niiden toimintatapoja. Selvityksestä käy ilmi, että tilanne erityisesti kaupungin koillisosissa on pahentunut ja klaanien aktiivisuus lisääntynyt viimeisen vuoden aikana.
– Mitä tulee perhepohjaisiin rikollisverkostoihin, kehitys ei välttämättä mene oikeaan suuntaan. Tuntuukin siltä, että pelko ja huoli luikertelevat ruotsalaiseen yhteiskuntaan ja jäävät pysyviksi. Hyvä että tilanne huomataan, se on iso osa ratkaisua, sanoo Göteborgin poliisipäällikkö Erik Nord.
Klaanit hallitsevat ongelmalähiöitä
Aiemmissa selvityksissä vuokrakiinteistöjen omistajatahot ovat kuvailleet, kuinka alueen klaanit ovat jopa karkottaneet ”hallitsemiltaan” asuinalueilta laillista liiketoimintaa harjoittavia yrityksiä. Erityisesti, jos yritykset eivät suostu rikollisen toiminnan välikappaleiksi.
Viidesosa haastatelluista vuokrataloyhtiöiden edustajista pitää perhe- ja sukuperustaisia verkostoja ”vähintäänkin ongelmallisina” läntisessä Ruotsissa.
Kirjailija Anna Ekström on selvityksessään kuvannut, kuinka kaupungin työntekijöistä ”tulee pakosta tai vapaaehtoisesti vaikenemalla rikollisten työkaluja”. Jo pelkkä asiakkaan sukunimi saattaa herättää pelkoa muuallakin kuin sosiaalitoimen ammattilaisten piirissä.
Tarkoitushakuista informaatiota somessa
Tilanteen paheneminen Göteborgin koillisosissa – johon kaupunginhallituksen raporttikin viittaa – johtuu ruotsalaisista sosiaalijärjestelmää vastaan suunnatusta disinformaatiokampanjasta.
Väärän ja tarkoitushakuisen informaation levittäminen oli arabiankielisissä somekanavissa erityisen vilkasta vuoden 2022 alussa.
Samaan aikaan osuivat rikollisklaanien aggressiivisten rekrytointikampanjoiden huippu sekä useat koillisten lähiöiden asukkaiden väliset yhteenotot.
Syyrialaiset vahvistavat asemiaan
Poliisi on havainnut Göteborgin ulkopuolella uusia klaanirakenteita, jotka pyrkivät ottamaan osansa rikollisesta markkinasta. Nämä suvut ovat pääosin lähtöisin Syyriasta, ja poliisi uskoo niiden vahvistavan asemaansa Etelä-Ruotsissa.
Poliisi pitää mahdollisena, että eri rikollisklaanit ajautuvat yhteenottoihin, kun uudet tulokkaat pyrkivät ottamaan osansa erityisesti huumekaupasta.
Toisaalta sellainenkin kuvio on mahdollinen, että syyrialaisverkostot aloittavat yhteistyön Göteborgin aluetta pitkään hallinneiden turkkilaislibanonilaisten klaanien kanssa
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- syyrialaiset klaanit turkkilaislibanonilaiset klaanit arabiankielinen some väärän tiedon levittäminen järjestäytynyt rikolllisuus rikollisten rekrytointi rikollisverkostot vuokrataloyhtiöt Vaikenemisen kulttuuri Erik Nord uhkailu hybridivaikuttaminen disinformaatio rikollisklaanit sosiaalitoimi Klaanit ongelmalähiöt Göteborg Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten määrä vähenee Uudellamaalla – ”Väestönkasvu perustuu yksinomaan maahanmuutolle”

Poliisi Ruotsin mellakoista: ”En ole kokenut näin äärimmäistä väkivaltaa koko poliisiurani aikana”

Immonen: Suomella ei ole tulevaisuutta, jos maahanmuuton laatuun ja määrään ei puututa nopeasti tehokkailla toimilla

”Oh Yeah, mehän ollaan kuin Ruotsissa” – tapon yrityksestä syytetty gangstaräppäri kehuskelee poliisin tallenteella

Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Sisäinen raportti: Ruotsin poliisin uskottavuus joutui koetukselle, kun mellakoitsijat varastivat virkavallan varusteita
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.















