

LEHTIKUVA
Ruotsalaispoliisin epätoivoinen purkaus: ”Pian koko maa on yhtä ongelmalähiötä”
Vuoden 2015 pakolaiskriisi levitti ongelmalähiöiden todellisuuden koko valtakuntaan. Paikallinen poliisi näkee tilanteen, mutta oikea kuva ei syystä tai toisesta välity poliisijohdolle tai hallituspoliitikoille. ”Pimeys ei saa voittaa”, kirjoittaa kentän asiat tunteva komisario Expressenin mielipidesivulla.
Komisario Peter Torstensson työskenteli uransa alussa Rinkebyn paikallispoliisissa. 10 000 lähiönuoren joukossa oli 30 sellaista, jotka jatkuvasti syyllistyivät rikoksiin. Poliisin mielestä sosiaalitoimen otteet eivät olleet riittäviä ja virkavallan anonyymi lista pahantekijöistä räjäytti riidan julkiseksi.
Pian myös poliisijohdon mielenkiinto siirtyi ongelmalähiöistä jalkapallolevottomuuksien ja mielenosoitusten kaitsemiseen. Rinkebyn paikallispoliisista moni hakeutui muualle ja kohta jäljellä olivat enää Torstensson ja pari muuta idealistia.
– Poliisijohdon ymmärrys paikallisen ja läsnä olevan virkavallan merkityksestä ja painoarvosta oli tuolloin – lievästi ilmaistuna – rajallinen, kirjoittaa Torstensson Expressenin mielipidesivulla.
Sama tilanne koko maassa
Komisario Torstensson työskentelee nyt Taalainmaalla ja tuntee ”palanneensa entiseen”. Alueella on paljon kuntia, jotka joutuivat kovan paineen alle pakolaiskriisin vuosina 2015–2016.
Yhteen pieneen kuntaan saattoi asettautua tuhatkuntakin turvapaikanhakijaa ja sen myötä asiat muuttuivat.
– Sosiaalipalvelut, koulutoimi ja vapaa-ajan palvelut toimivat kestokykynsä ylärajoilla, työttömyysluvut ovat korkealla ja tukiriippuvuus suurta. Tilanne on enemmän tai vähemmän sama koko maassa.
”Pimeys ei saa voittaa”
Torstensson ottaa kantaa myös väitettyyn poliisin omaan etiikkaan ja vaikenemiskulttuuriin. Hänen mielestään olisi syytä keskustella myös siitä, miksi aiemmin on oltu hiljaa todellisesta tilanteesta ongelmalähiöissä.
Poliitikot ja päättäjät ovat toimineet tilannekuvan perusteella, joka ei ole peräisin kentällä toimivalta poliisilta.
– Valitettavasti ja esimerkkien valossa sama meno näyttää jatkuvan. Päivittäisistä ammuskeluista ja murhista huolimatta poliisijohto kertoo ”meidän olevan oikealla tiellä” ja ”parannusta tapahtuu”. Poliitikot luottavat tähän, vaikka periaatteessa olemme koko maassa menossa kohti samoja ongelmia, jotka ovat arkipäivää isoimmissa kaupungeissamme.
– Pimeys ei saa voittaa. Me kentällä näemme sen lähestyvän.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tukiriippuvuus vapaa-ajan palvelut koulutoimi paikallispoliisi poliisin läsnäolo poliisijohto Regionen Väst komisario Peter Torstensson Dalarna Taalainmaa paikallisuus pakolaiskriisi 2015 Vaikenemisen kulttuuri ongelmalähiö sosiaalitoimi sosiaalituet Rinkeby sosiaalipalvelut Turvapaikanhakijat Ruotsi työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Länsiväylä: Väkivaltaa, rauhattomuutta ja rasismisyytöksiä Espoon kouluissa

Poliisi Ruotsin mellakoista: ”En ole kokenut näin äärimmäistä väkivaltaa koko poliisiurani aikana”

SVT: Ruotsalainen maahanmuuttajalähiö muuttui rinnakkaisyhteiskunnaksi – ei kannata opiskella ruotsia tai käydä töissä, rikoksista ei enää kerrota poliisille

Pohjoisen poliisin painajainen: Ruotsin jengirikollisuus leviää Suomeen

Rinnakkaisyhteiskunnat ovat totta, mutta poliitikot kieltäytyvät tunnustamasta asiaa

Ruotsalaiskunta kieltäytyy kiintiöpakolaisista – ”Näin ei olisi voinut käydä Suomessa”
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








