

Ruotsin vaalien seuranta – Suomen Uutiset raportoi Tukholmasta
Pitkään odotettu päivä on käsillä – Ruotsin vaalien tulos ratkeaa tänään illalla. Suomen Uutiset raportoi Tukholmasta. Päivän aikana julkaisemme uutisjuttuja ja haastetteluita. Illan aikana lähetämme live-videokuvaa ruotsidemokraattien vaalivalvojaisista, joissa paikalla perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho, varapj. Laura Huhtasaari ja poliittinen suunnittelija Riikka Purra. Illan lähetystä juontaa Sebastian Tynkkynen (ps.).
Klo 00:05
Suora lähetys on päättynyt. Kiitos kaikille katsojille.
Klo 20.45
Suora lähetys alkaa
________________________________________________________________
Klo 20:45
** SUORA LÄHETYS ALKAA PERUSSUOMALAISTEN YOUTUBE-KANAVALLA KLO 20:45. **
Klo 19:53
Ensimmäiset tunnelmat vaalivalvojaispaikalta. Sebastian Tynkkynen esittelee.
Klo 17:52
Jussi Halla-aho, Laura Huhtasaari ja Riikka Purra saapuvat hotellille.
https://www.facebook.com/perussuomalaiset/videos/843607905844783/
Klo 17:03
Ruotsidemokraattien iranilaistaustainen kansanedustajaehdokas Ghazal Saberian kertoo Suomen Uutisille, että nyt on koittamassa aika, jolloin muut puolueet eivät enää yksinkertaisesti voi olla huomioimatta ruotsidemokraatteja.
Ruotsi herää maanantaina tilanteeseen, jossa onkin yhtäkkiä kolme suurta puoluetta ja blokkipolitiikka on murtumisen partaalla.
https://www.facebook.com/suutiset/videos/264372161084370/
Klo 14:19
Kuvakimara äänestyspäivään valmistautuvasta Ruotsista.
https://www.facebook.com/suutiset/videos/2102954863049195/
Klo 14:05
Halla-aho, Huhtasaari ja Purra ovat Helsinki-Vantaan lentokentällä. Kone lähtee Ruotsia kohti 15:05.
On aika ottaa Ruotsin kansankoti takaisin. Folkhemmet tillbaka #Ruotsin vaalit pic.twitter.com/PrKOiZZkxU
— Laura Huhtasaari 🇫🇮 kansanedustaja (@LauraHuhtasaari) September 9, 2018
Klo 13:18
Laura Huhtasaaren englanninkieliset videoterveiset. Hän toivottaa ruotsidemokraateille onnea.
I hope great success for the Swedish Democrats! Is there hope for Sweden? @sdriks #SwedishDemocrats https://t.co/I46mVYGjnS lähteestä @YouTube
— Laura Huhtasaari 🇫🇮 kansanedustaja (@LauraHuhtasaari) September 9, 2018
12:55
Sebastian Tynkkynen twiittaa: Ruotsin 3. suurin päivälehti Svenska Dagbladet jättää gallupien 2. suurimman puolueen Ruotsidemokraatit kannesta pois.
Hyvää päivää Tukholmasta. Ruotsin 3. suurin päivälehti Svenska Dagbladet jättää gallupien 2. suurimman puolueen Ruotsidemokraatit kannesta pois ja kysyy: Kuka voittaa jos molemmat häviävät? Suurimmassa lehdessä Dagens Nyheterissä kaikki parlamenttipuolueiden pj:t.#ruotsinvaalit pic.twitter.com/yAjZLqbNEd
— Sebastian Tynkkynen (@SebastianTyne) September 9, 2018
Klo 02:54 (IL)
Ruotsissa kuohuu. IL: ”Perjantain vaaliväittelyssä SVT:n toimittaja totesi Åkessonin maahanmuuttajia koskevan kommentin olevan ”karkea yleistys.” Åkesson kertoi lopettaneensa yhteistyön SVT:n kanssa vaali-iltaan saakka.
Tynkkynen kommentoi asiaa Iltalehdelle.
Klo 01:22
Ruotsidemokraattien viimeisen vaalitapahtuman vetänyt Jonas Chongera kertoi Suomen Uutisille jälkilöylyissä, kuinka muut puolueet ovat vääristelleet puolueen viestiä maahanmuuttopolitiikassa.
https://www.facebook.com/suutiset/videos/206660790027080/
Lauantaina tapahtunutta
Klo 23:45
Pääseekö suomalaistaustainen Monica Skogman Ruotsin parlamenttiin?
https://www.facebook.com/suutiset/videos/303531656866967/
Klo 22:57
Tukholman Riddarholmen oli tänään täynnä Ruotsidemokraattien kannattajia, kun puolueen puheenjohtaja Jimmie Åkesson nousi lavalle viimeiseen vaalitapahtumaan puhumaan koko Ruotsin politiikan muuttamisesta.

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuulettaa lauantai-iltana. Kuva: Sebastian Tynkkynen.
Åkesson painotti puheessaan erityisesti integraatiopolitiikan muutoksen välttämättömyyttä: Ruotsin on siirrettävä vastuuta tulijoille ja englannin sijaan maahan tulevien on opittava ruotsin kieli.
Myös muut puolueet ovat nostaneet kampanjoinnissaan ja vaaliesitteissään esille integraation tärkeyttä – mutta todennäköisesti aivan liian myöhään. Ruotsidemokraatit on pitänyt tiukempaa linjaa esillä jo pidempään ja vuoden 2014 vaalitulos (12,9%) saattaa nousta huomenna jopa 20 prosenttiin – tai sen yli.
Maahanmuuttokriittisten äänestäjien tahtoa on Ruotsissa enää vaikea sivuuttaa. Vaikka vaalivoittoa kohti matkalla olevia Ruotsidemokraatteja ei otettaisi Ruotsin seuraavaan hallitukseen, näyttää kuitenkin selvältä, että tulevan hallituksen on aloitettava välittömät kovemmat maahanmuuttopolitiikan kiristystoimet. Muuten heidän pahin pelkonsa toteutuu: Ruotsidemokraateista kasvaa vaalivoiton jälkeen oppositiossa Ruotsin suurin puolue.
Klo 20:55
Tynkkynen Ruotsidemokraattien viimeinen vaalitapahtuma ennen vaalipäivää päättyi juuri, puolueen puheenjohtaja Jimmie Åkesson lähtee turva-autossa paikalta ja tunnelma on katossa.
https://www.facebook.com/suutiset/videos/2391208814439347/
Klo 19:40
Ruotsissa 10 vuotta asunut Kari Rannanjärvi kertoo Suomen Uutisille naapurimaan tilanteesta Tukholmassa:
“Tämä maa on ihan säpäleiksi pantu. — Ruotsin poliisi on kokoajan äärirajoilla tiedusteluasioiden kanssa, että pystyisi estämään terrori-iskut. Täällä on viimeisen vuoden aikana yritetty 6-7 terrori-iskua, jotka on saatu estettyä.”
https://www.facebook.com/suutiset/videos/2182660295310243/
Perjantai
Riikka Purra (ps.) kertoo, mitä viikonlopulta on lupa odottaa: ”Sunnuntaina pannaan jotain rajaa Pohjoismaihin”.
https://www.facebook.com/suutiset/videos/245483799488537/
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin kouluvaaleissa näkyy tulevaisuus – ”Maahanmuutossa ei ole mitään tolkkua”

Ruotsidemokraatit: Stoppi kiintiöpakolaisille ja rahat palautuksiin

Halla-aho: ”Perussuomalaisten linjasta on tulossa valtavirtaa Euroopan politiikassa”

Ruotsidemokraatit ja perussuomalaiset samoilla linjoilla: Höpötutkimus pois yliopistosta

Vedonlyöjät uskovat ruotsidemokraattien voittoon

Expressen: Ruotsidemokraatit julkaisivat vaalijulisteensa – puheenjohtaja Åkessonin rinnalle nousee uusia kasvoja

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuhopoltoista: ”Ei ole kyse siitä, että muutama kundi polttaa pari autoa, koko maa on menossa säpäleiksi”

Jimmie Åkesson vaalikiertueella Pohjois-Ruotsissa: Sosialidemokraatit ryntäävät nyt ruotsidemokraatteihin

Vaalit ovat taistelua todellisuuskuvasta – ruotsidemokraatit Facebookissa suurempi kuin muut yhteensä
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.














