

PS ARKISTO
Rydman: Helsingin kouluissa on käynnissä tuhoisa kehitys – maahanmuutolla massiiviset kielteiset vaikutukset
Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Wille Rydman tyrmää Helsingin kaupungin suunnitelmat luopua painotetuista koululuokista. Rydmanin mukaan kaupunki laittaa ahkerat ja hyvin koulussa pärjäävät suomalaislapset huonon maahanmuuttopolitiikan maksajiksi.
Helsingin kaupunki suunnittelee muuttavansa opetusta niin, että esimerkiksi musiikki-, kieli- ja taideluokat lopetetaan. Kaupungin mukaan painotettua opetusta tarjoavista luokista luopuminen tekisi lopun niin sanotulle koulushoppailulle.
Kieliongelmia ja kulttuurien yhteentörmäystä
Perussuomalaisten kansanedustaja, Helsingin kaupunginvaltuutettu Wille Rydman sanoo, ettei kaupungin suunnitelmissa ole mitään järkeä.
– On sinänsä aivan totta, että tosiasioilta silmänsä ummistavan maahanmuuttopolitiikan johdosta monissa Helsingin kouluissa on käynnissä tuhoisa kehitys. Yhä suuremmalla osalla oppilaista äidinkieli on jokin muu kuin se, jolla opetus annetaan. Muutamassa koulussa jo enemmistö oppilaista on vieraskielisiä.
– Kieliongelmien päälle tulee vielä kulttuurien yhteentörmäys. Opettajat joutuvat käyttämään aikaansa enenevässä määrin aivan muihin asioihin kuin opetukseen, Rydman toteaa.
Vanhemmat yrittävät pelastaa lapsensa
Rydmanin mukaan ei ole ihme, että vanhemmat pyrkivät saamaan lapsensa johonkin sellaiseen kouluun tai sellaiselle luokalle, jossa oppiminen ylipäätään on mahdollista.
– Tällainen leimataan nyt sitten ”koulushoppailuksi”. Minusta kyse on pikemminkin siitä, että välittävät vanhemmat yrittävät edes jotenkin pelastaa lapsensa holtittoman maahanmuuttopolitiikan karmeilta sosiaalisilta seurauksilta, Rydman kirjoittaa.
– Nyt Helsingissä sitten yritetään estää tällainen kaventamalla olennaisesti mahdollisuuksia vaikuttaa lapsen koulupolkuun. Se ehdotetaan tehtäväksi tasapäistävällä ja lahjakkaiden lapsien valinnanmahdollisuuksia kaventavalla tavalla.
Haitallinen maahanmuutto alas
Rydmanin mukaan todellinen ongelma on se, että erilaisista kulttuureista tulevan maahanmuuton kielteiset vaikutukset ovat massiiviset, ja ne lyövät yhä voimakkaammin nimenomaisesti koulujärjestelmäämme.
– Ratkaisu ei kuitenkaan ole se, että romutamme koulujärjestelmämme. Ratkaisu on se, että vähennämme ongelmallista maahanmuuttoa radikaalisti, Rydman painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kulttuurien yhteentörmäys kieliongelmat koulushoppailu äidinkieli vieraskieliset oppilaat vanhemmat Peruskoulu Helsingin kaupunki Valinnanvapaus Wille Rydman Opetus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Ammattikouluihin oppimistakuu, lisää lähiopetusta ja opetusta oikeille aloille: ”Kolmivuotinen koulu, jossa on paljon ilmaa, tappaa monien motivaation”

Perussuomalaiset edellyttää vaatimustason palauttamista kouluihin, säälinumeroiden antaminen tulee lopettaa – Purra: ”Pelkkä raha ei korjaa koulun ongelmia”

Länsiväylä: Väkivaltaa, rauhattomuutta ja rasismisyytöksiä Espoon kouluissa

Perussuomalaiset: Nuorten koulutustaso kääntynyt jyrkkään laskuun – koulutuspolitiikassa on palattava perusasioihin ennen kuin aletaan hienostella

Kouluministeri vaatii toimia: ”Vaikenemisen kulttuuri ei saa vallata ruotsalaiskouluja”

Ruotsin hallitukselta tiukka linjaus: ”Maahanmuuttajilta on vaadittava enemmän, jotta he voivat saada osansa hyvinvoinnista”

Keskustelu suomalaisten koulujen ongelmista paisuu, samaan aikaan vanhat puolueet vaativat Suomeen kymmeniä tuhansia maahanmuuttajia lisää joka vuosi – Purra: ”On uskallettava puhaltaa peli poikki”

Harvinaisen tympeää: PS-ehdokas Teija Makkonen kutsuttiin puhumaan, opettajayleisöstä alkoi mölinä – ”Buu”, ”Eiii” ja ”Noloo”

Wille Rydman teki kirjan kujanjuoksustaan, keskustelee tiistain Mediaillassa tiedetoimittaja Marko Hamilon kanssa (suora lähetys)
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää