

Ökyrikkaat ”auttajat” siivosivat siirtolaiset pois nurkistaan ennätysvauhdilla. / LEHTIKUVA
Siirtolaisia lennätettiin ökyrikkaiden huvilasaarelle – vieraanvaraisuutta kesti 44 tuntia
Viime viikolla Floridan kuvernööri lennätti laittomasti maahan tulleita siirtolaisia rikkaiden liberaalien suosimalle huvilasaarelle. Pakolaiset toivotettiin tervetulleiksi, mutta vieraanvaraisuutta kesti vain 44 tuntia, minkä jälkeen tulijat kuljetettiin poliisin saattamilla busseilla pois. Siirtolaisten kyydityksistä on tullut rajaseudun osavaltioiden keino yrittää saada huomiota laittoman maahanmuuton aiheuttamille ongelmille.
Viime keskiviikkona Yhdysvaltain ökyrikkaiden suosimalle Martha’s Vineyard -lomasaarella tupsahti yllättäen tilauslennolla viitisenkymmentä pääosin Venezuelasta lähtöisin olevaa siirtolaista, kertoo paikallislehti Cape Cod Times.
Saarelaiset järjestivät yllätysvieraille ruokaa ja hätämajoituksen kirkossa. Tulijat myös testattiin koronan varalta. Siirtolaisten auttamiseksi kerättiin lyhyessä ajassa peräti 175 000 dollarin rahapotti.
Kansalliskaarti kutsuttiin hätiin
Saarelaiset olivat siis valmiita auttamaan tulijoita avokätisesti, mutta joukosta kuului myös sellaisia mielipiteitä, että saarella ei ole resursseja ottaa siirtolaisia pysyvästi asumaan.
Niinhän siinä sitten kävi, että alle kahden vuorokauden päästä siirtolaiset lastattiin poliisin saattamiin busseihin, jotka kuljettivat heidät mantereella sijaitsevaan sotilastukikohtaan, jossa heille on järjestetty majoitus. Siirtolaisten muuttoa avustamassa oli 125 kansalliskaartin sotilasta.
Konservatiivinen keskusteluohjelman juontaja Sean Hannity luonnehti saarelaisten hätäistä toimintaa ”24 tunnin hyvesignalointihätätilaksi”, jonka jälkeen ei-toivotuista vieraista hankkiuduttiin kiireesti eroon.
Martha’s Vineyard -saarella on aiemmin ollut paljon ”pakolaiset tervetuloa” -tyyppisiä kylttejä teiden varsilla. Nyt konservatiivit vitsailevat, että mahtavatkohan saarelaiset pistää kylttinsä piiloon.
”He rikastivat meidän elämäämme”
Venezuelalaissiirtolaisten vierailu rikkaiden huvilasaarella kesti siis kaikkiaan 44 tuntia. Kirkko ja seurakuntasali on jo siivottu vieraiden jäljiltä. Tiloja siivonnut vapaaehtoinen sanoo CNN:lle, että nyt paikka tuntuu tyhjältä.
Auttamisesta on kuitenkin tullut vapaaehtoisille auttajille hyvä mieli: ”He rikastivat meidän elämäämme. Me olemme onnellisia, kun saimme tilaisuuden auttaa heitä heidän matkallaan.”
Ökyrikkaiden liberaalien lomaparatiisi
Nelisensataa kilometriä New Yorkista länteen sijaitseva Martha’s Vineyard (”Martan viinitarha”) on jo nimestään lähtien hurmaava paikka, joka tunnetaan ökyrikkaiden huvilasaarena. Saarella on upeita uimarantoja ja kauniita vanhoja puutaloja.
Saarella asuu ympäri vuoden alle 20 000 ihmistä, mutta turistikaudella väkiluku saattaa nousta jopa 200 000 asukkaaseen. Siihen nähden kuulostaa erikoiselta, että viidellekymmenelle siirtolaiselle ei löytynyt sijaa kesäkauden jo päätyttyä.
Demokraattipresidenttien kartanoita
Monet raharikkaat ovat rakentaneet huvilansa Martha’s Vineyardille. Saaren rakennusten mediaanihinta on 794 900 dollaria.
Saari on ollut erityisesti demokraattipresidenttien suosiossa. Kennedy-suvulla oli siellä 65 miljoonan dollarin kartano. Ex-presidentti Barack Obama osti vaimonsa kanssa loma-asunnon saarelta 12 miljoonalla dollarilla. Myös Bill ja Hillary Clinton ovat viettäneet lomiaan saarella.
Vahva symboliarvo: ”Ei minun takapihalleni”
Martha’s Vineyard symboloi täydellisesti niitä rikkaita liberaaleja, jotka kannattavat rajatonta maahanmuuttoa ja pitävät siirtolaisia rikkautena, mutta eivät halua heitä omalle takapihalleen. Ei siis ihme, että Floridan kuvernööri Ron DeSantis päätti lähettää siirtolaisryhmän juuri sinne.
Kuvernööri DeSantis sanoo tehneensä lupauksen, että hän aikoo kuljettaa laittomasti maahan tulleita siirtolaisia eteenpäin niihin ”edistyksellisiin” osavaltioihin, jotka kannattavat vapaata maahanmuuttoa. DeSantis on saanut Floridan osavaltioilta 12 miljoonan dollarin määrärahan tähän tarkoitukseen, ja hän aikoo käyttää jokaisen sentin hyvin.
Taakanjakoa kyydityksillä
DeSantisin lisäksi myös Texasin kuvernööri Greg Abbott ja Arizonan kuvernööri Doug Ducey ovat harrastaneet laittomien siirtolaisten kyyditsemistä liberaalien hallitsemiin osavaltioihin. Tavoitteena on saada laajempaa huomiota niille ongelmille, joita laiton maahantulo aiheuttaa Meksikon rajalla oleville osavaltioille.
Kyydityskampanjan aloittaja on Texasin kuvernööri Greg Abbott, joka on tarjonnut jo tuhansille laittomasti Texasiin tulleille ilmaisen bussikyydin pääkaupunki Washingtoniin. Viime aikoina hän on lisännyt myös New Yorkin ja Chicagon matkakohteiden listalle. Ilmaisista kyydeistä kiitolliset siirtolaiset ovat antaneet hänelle lempinimen ”El Transportador” (”kyyditsijä”).
Abbottin siirtolaisbussien päätepysäkit pääkaupungissa ovat sijainneet mahdollisimman julkisilla paikoilla, kuten suurten sanomalehtitalojen edessä tai varapresidentti Kamala Harrisin virka-asunnon portilla. Viime viikonloppuna Abbott lähetti taas pari bussilastillista laittomasti maahan tulleita siirtolaisia Kamala Harrisin virka-asunnolle.
– Me lähetämme siirtolaisilla hänen takapihalleen saadaksemme Bidenin hallinnon hoitamaan velvollisuutensa ja turvaamaan rajan, Texasin kuvernööri Abbott selitti toimintaansa.
Demokraatit: ”Kidnappausta, ihmissalakuljetusta”
Varapresidentti Kamala Harris pitää Abbottin toimintaa vastuuttomana. Demokraattien ex-presidenttiehdokas Hillary Clinton vertaa toimintaa jopa ihmissalakuljetukseen. Myös istuva presidentti Joe Biden tuomitsee siirtolaisten kuljettamisen osavaltiosta toiseen.
– Republikaanit tekevät politiikka ihmisillä, käyttävät heitä välineinä. Se, mitä he tekevät on yksinkertaisesti väärin. Se on epäamerikkalaista ja holtitonta, presidentti Biden kommentoi.
Todellisuudessa Bidenin hallinto on jo pitkään lennättänyt laittomasti maahan tulleita siirtolaisia pohjoisempiin osavaltioihin. Yön pimeydessä tehtyjä siirtolaislentoja on yritetty salailla.
Yhdysvalloissa tuntuu siis vallitsevan kaksoisstandardi, jonka mukaan siirtolaisten siirtäminen osavaltiosta toiseen on hyvä asia, kun liittovaltion viranomaiset tekevät sitä, mutta paha asia ja suorastaan kidnappausta tai ihmissalakuljetusta, jos osavaltioiden viranomaiset tekevät niin.
Vaalitemppu ja keskustelunaloitus
Floridan kuvernööri Ron DeSantisin päätös lennättää siirtolaisia rikkaiden huvilasaarelle oli tietenkin vaalitemppu, mutta se oli myös tärkeä keskustelunaloitus, joka onnistui herättämään huomiota maailmanlaajuisesti. Jopa Suomen media uutisoi asiasta.
Toivottavasti keskustelu rajavalvonnasta ja laittomasta maahanmuutosta pääsee vihdoin käyntiin Yhdysvalloissa. Tai ehkä Ron DeSantis joutuu lähettämään vielä muutaman koneellisen siirtolaisia Martha’s Vineyardille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Arizona Doug Ducey Greg Abbott Sean Hannity Martha's Vineyard Florida Ron DeSantis Hyvesignalointi Texas Washington Joe Biden Venezuela Kamala Harris Laiton maahantulo maahanmuuttajat Bill Clinton Hillary Clinton Siirtolaisuus Yhdysvallat Barack Obama
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

Amerikassa ei kyykytetä enää pelkästään köyhiä – nyt on keskituloisten vuoro

Inflaatio kurittaa amerikkalaisia, bensan hinta ennätyskorkealla – Biden kehottaa kansaa sähköauto-ostoksille

Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontex: Laiton maahantulo lähes tuplaantunut EU:n ulkorajoilla alkuvuonna

Hallitus esittää laittomasti maassa olevien terveydenhuoltoa lakiin – ”Sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen”

Pitääkö ulkomaalaisen laiton oleskelu Suomessa palkita oleskeluluvalla? – Perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Ratkaisu ei ole tehdä laittomasta laillista vaan edistää lakien noudattamista”

Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

Somevaikuttaja sai seitsemän kuukautta vankeutta Hillary Clintoniin liittyvästä meemistä

Budjettisotaa Amerikan malliin: Liikenneministerin vuosipalkaksi esitettiin yhtä dollaria
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi

Teemu Keskisarja nousee ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi

Harri Vuorenpää jatkokaudelle puoluesihteeriksi

Riikka Purra valittu jatkamaan puheenjohtajana
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää