Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Sipilän kommentit pakolaisista kummastuttavat – Tavio: Onko pääministeri tosissaan?

31.08.2018 |22:17

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kommentoi tänään Eurooppaan saapuvia pakolaisia ja nosti esiin, että myös Suomessa oli sotaa pakenevia.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio pitää lausuntoa loukkauksena suomalaisia sotaveteraaneja kohtaan, jotka taistelivat rohkeasti eivätkä paenneet jättäen naisia ja lapsia jälkeensä.

– En ollut uskoa korviani kun pääministeri yhdisti Suomen sotalapset näihin Afrikasta ja Lähi-idästä saapuviin miehiin. Onko pääministeri tosissaan? Tavio kysyy.

Pääministerin esiintyminen Turun Eurooppafoorumista lähetettiin Yle-Areenasta

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
9.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää