

Slunga-Poutsalo: ”Sietämättömän korkeilla bensan ja sähkön hinnoilla rahoitetaan nykymuotoista humanitaarista maahanmuuttoa”
– Tulevissa vaaleissa ratkaistaan, ovatko suomalaiset valmiita maksamaan entistäkin korkeampia veroja samanaikaisesti, kun leikataan suomalaisten sosiaaliturvaa sekä muita etuuksia kunnianhimoisten ilmastotavoitteiden ja humanitaarisen maahanmuuton kustannusten kattamiseksi, puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo sanoo.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka-Slunga Poutsalo vaatii kaikkia puolueita tuomaan rehellisesti ja läpinäkyvästi ohjelmissaan esiin, mihin suomalaisten veroeurot käytetään ja minkälaista politiikkaa ne ajavat vaalipuheiden jälkeen.
– Läpinäkyvyys ja kustannusvaikutusten julkisuus ovat keskeisiä politiikan vaatimuksia. Veronmaksajilla on oltava oikeus tietää, mihin heidän kovan työnsä tuloksesta kerätyt veroeurot käytetään, jos luottamusta poliittiseen järjestelmään halutaan vahvistaa.
– Puolueiden edustajien julkiset mielipiteet kääntyvät vaalien alla kuin tuuliviiri, riippuen siitä, minkälaista palautetta toreilta ja turuilta tulee. Linjat ja päätökset on kuitenkin tehty, kaikki muu on vaalipuhetta. Äänestäjän kuluttajansuojan perään voi oikeutetusti kysyä, puoluesihteeri sanoo.
Tavallinen suomalainen maksaa kustannukset
Perussuomalaiset ovat pitkään vaatineet laskelmia, eli toisin sanoen todellisia lukuja, miten paljon erityisesti humanitaarinen maahanmuutto maksaa suomalaisille veronmaksajille.
– Perussuomalaiset saivat tämän vaatimuksen kirjattua myös Sipilän hallitusohjelmaan. Alkuun sosiaali- ja terveysministeriön virkamiehet pelasivat aikaa sekä kiemurtelivat ja väittivät harhaanjohtavasti, että selvitystä varten tarvittavia virallisia tilastollisia lukuja ei ylipäätään ole saatavilla. Kun perussuomalaiset saatiin aktiivisilla toimenpiteillä heitettyä hallituksesta, selvitys maahanmuuton kokonaiskustannuksista hiljaa haudattiin.
Perussuomalaisille maahanmuuttopolitiikka on ennen muuta taloudellinen kysymys.
– Poliittisten päätöksen tulee perustua taloudellisiin laskelmiin. Ainoastaan näiden pohjalta on mahdollista tehdä perusteltuja poliittisia ja oikeudenmukaisia valintoja. Maahanmuuton kustannukset lankeavat viime kädessä aina tavallisten suomalaisten maksettaviksi, Slunga-Poutsalo muistuttaa.
Somaliasta ja Irakista tulleista suurimmat kustannukset
Suomen Perustan tänään julkaisema, maahanmuuttajien elinkaarivaikutuksia julkiseen talouteen tarkasteleva tutkimus on laajin koskaan Euroopassa tehty tutkimus humanitaaristen maahanmuuttajien lopullisesta, koko eliniän, karttuvasta saldosta veronmaksajille.
Tutkimuksen mukaan Somaliasta tai Irakista Suomeen muuttavan 20-24-vuotiaan henkilön kustannukset veronmaksajalle ovat henkilön koko elinkaaren aikana jopa miljoona euroa.
Slunga-Poutsalo sanoo, että tutkimus paljastaa, miksi kestävyysvajettamme ei ole edes talouden nousukautena pystytty kuromaan umpeen.
– Julkisuudessa on toistuvasti vähätelty, ettei Suomessa ole mitään ongelmaa, koska humanitaarisen maahanmuuton osalta tulijoiden määrä on laskenut vuositasolla 2 000-3 000 tulijaan. Todellisuus on toinen kuin julkisuudessa väitetään. Nämäkin niin sanotut pienet luvut kasvattavat kestävyysvajettamme 2-3 miljardilla eurolla.
Sähköstä ja polttoaineista kerätään 4,7 miljardia
Slunga-Poutsalo nostaa esille yhden asian, miten tavalliset suomalaiset hyötyvät jos perussuomalaisten vaatimus humanitaarisen maahanmuuton lopettamisesta toteutuu.
– Poimitaan esimerkiksi ainoastaan yksi luku valtion budjetista keskustelun pohjaksi mittakaavaa antamaan. Jokapäiväisistä välttämättömyyshyödykkeistä kuten sähköstä ja polttoaineista kerätään suomalaisilta tänä vuonna veroja 4,7 miljardia euroa.
– Jokainen suomalainen voi laskeskella, noituessaan asiasta bensapumpulla ja sähkölaskua maksaessa, että sietämättömän korkeilla hinnoilla itse asiassa rahoitetaan nykymuotoista humanitaarista maahanmuuttoa.
Perussuomalainen ilmastopolitiikka ei kurita suomalaisia
Perussuomalaisten puoluesihteeri painottaa, että tulevissa vaaleissa ratkaistaan, ovatko suomalaiset valmiita maksamaan entistäkin korkeampia veroja samanaikaisesti, kun leikataan suomalaisten sosiaaliturvaa sekä muita etuuksia kunnianhimoisten ilmastotavoitteiden ja humanitäärisen maahanmuuton kustannusten kattamiseksi.
Perussuomalaiset irtautui äskettäin eduskuntapuolueiden yhteisestä ilmastotyöryhmästä.
– Kahdeksan eduskuntapuolueen ilmastopoliittinen sitoumus on tavalliselle veronmaksajalle lohduton. Suomen olisi laskettava päästöjä enemmän ja nopeammin kuin missään muualla EU:ssa – samalla lisäten kokonaispäästöjä EU:ssa. Nämä hurmahenkiset päästötavoitteet kuristavat suomalaisen teollisuuden hengiltä, ja nostavat jo ennestään korkeat kulkemisen ja asumisen kustannukset sietämättömiksi.
– Meillä perussuomalaisilla on ilmastopoliittinen vaihtoehto. Perussuomalainen vaihtoehto ei kurita suomalaisia eikä suomalaista teollisuutta. Se itse asiassa vähentää konkreettisesti EU:n kokonaispäästöjä. Me perustelemme vaihtoehtoamme sillä tosiasialla, että Suomi on vuodesta 1990 leikannut päästöjään kaksi kertaa enemmän kuin muut EU-maat keskimäärin, Slunga-Poutsalo muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- bensan hinta kotitaloudet Maahanmuuton kustannukset Tutkimus ilmastopolitiikka Sosiaaliturva Suomen Perusta Riikka Slunga-Poutsalo perussuomalaiset Energia Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja

Valtion budjetti ei kerro, paljonko maahanmuutto todellisuudessa maksaa veronmaksajille – perussuomalaiset vaativat läpinäkyvyyttä kustannuksiin

Maahanmuuttajien elinkaarikustannukset vihdoin selvitetty – tutkimusjulkistus maanantain Tuumaustunnilla
Viikon suosituimmat

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
ÅHelsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













