

KUVAKAAPPAUS/YOUTUBE
Suomen toiseksi suurimpana puolueena asemansa vakiinnuttanut perussuomalaiset etenee myötätuulessa kohti kuntavaaleja – Grönroos: On erittäin tärkeää ottaa ensi keväänä kunnat takaisin suomalaisille
Tällä viikolla on saatu useita rohkaisevia uutisia perussuomalaisen kansanliikkeen kannalta. Uusin Ylen gallup osoittaa, että perussuomalaiset on vahvistanut jo ennestäänkin vankkaa asemaansa Suomen toiseksi suurimpana puolueena. Kasvavasta kannatuksesta kertoo sekin, että kaikista puolueista perussuomalaisilla on jo nyt eniten ehdokkaita kevään kuntavaaleihin.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos toteaa, että hyvät gallup-luvut eivät ole ihme.
– Perussuomalaiset on ainoa todellinen vaihtoehto nykypolitiikalle. Demarien johto gallupeissa perustuu tällä hetkellä vain siihen, että koronan tuoma epävarmuus ruokkii pääministeripuolueen asemaa. Keskustan puheenjohtajavaihdos ei sekään näytä vaikuttaneen puolueen kannatukseen. Punavihreän hallituksen juoksupojaksi lähtenyt keskusta ei tule parantamaan kannatustaan.
Hallitukselta haittamahanmuuttoa, viherveroja ja EU-tukipaketteja
Kokoomus on syksyn ajan yrittänyt esittää oppositiossa vaihtoehtoa nykyiselle meiningille, mutta kuten gallupit ovat osoittaneet, ei tämäkään pajunköyden syöttäminen vakuuta kansaa.
– Punavihreä hallitus tarjoaa suomalaisille haittamahanmuuttoa, viherveroja ja EU-tukipaketteja. Jos kokoomus olisi hallituksessa, niin miten tilanne olisi erilainen, Grönnroos kysyy ja vastaa itse:
– Kokoomus ajaa samaa haittamaahanmuuttoa, samoja viherveroja ja samoja EU-tukipaketteja, joten kokoomus ei ole todellinen oppositiopuolue, se vain leikkii sitä.
Perussuomalaisilla eniten ehdokkaita
Tällä viikolla uutisissa myös kerrottiin puolueiden kuntavaaliehdokkaiden hankinnasta. Grönroos sanoo, että perussuomalaisten kannatuksen vahvistuminen onkin nähtävissä myös ryntäyksenä perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi.
– Rohkaiseva tieto on, että kaikista puolueista perussuomalaisilla on jo nyt eniten ehdokkaita, eli noin 2300 kappaletta. Kokonaistavoitavoitteena on kerätä 6000-6500 ehdokasta. Esitänkin suuret kiitokset kenttäväelle siitä, että koronatilanteesta huolimatta olemme jo nyt saaneet mukaan näin paljon ehdokkaita.
Grönroos korostaa, että on erittäin tärkeää ottaa ensi kevään kuntavaaleissa kunnat takaisin suomalaisille.
– Sen jälkeen menemme ryminällä kohti seuraavia eduskuntavaaleja, voitamme ne vaalit ja teemme Jussi Halla-ahosta pääministerin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-tukipaketit viherverot ehdokkaat äänestäjät haittamaahanmuutto Kuntavaalit kannatus perussuomalaiset Simo Grönroos hallitus Jussi Halla-aho eduskuntavaalit gallup
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministerit Andersson, Marin ja Ohisalo tahtovat kunnille uusia tehtäviä ja kuntalaisille verorasitusta – Halla-aho keskittyisi olennaiseen: ”Kuntien ylimääräisiä tehtäviä pitäisi pikemminkin karsia”

Puoluesihteeri Grönroos: Koronakriisi ei hiljentänyt vaatimuksia halpatyövoiman maahantulon lisäämisestä – ”Tarvitsemme kuntapäättäjiä, jotka asettavat etusijalle suomalaisen työn ja yrittämisen”

Uudenmaan kunnat tyrmäävät ruuhkamaksut – Purra: Kyseessä olisi jälleen uusi vero

Perussuomalaisten puoluesihteeri: Keskusta roikkuu hallituksessa soten vuoksi – perussuomalaisten kuntavaalivoitto veisi pohjan kalliilta hallintohimmeliltä

Meri: Kuntien talous sakkaa – missä viipyvät hallituksen työllisyystoimet?

Rahaa tulee, sanoo hallitus – Purra: Kuntapaketit auttavat hallituspuolueita kuntavaaleissa

Perussuomalaiset nousi Ylen kannatusmittauksessa ykköseksi
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää