

LEHTIKUVA
Synnytyssairaalaverkko säilyy ennallaan – “Vahva signaali suomalaisille: nyt on oikea aika perustaa perhe”
Kokkolalainen kätilö ja ensimmäisen kauden kansanedustaja Pia Sillanpää on tyytyväinen hallituksen päätökseen säilyttää nykyinen synnytyssairaalaverkko ennallaan. Sillanpäälle oli alusta alkaen selvää, ettei hän voi 20 vuoden kätilöuran jälkeen kannattaa toimia, joissa synnytyssairaaloita ryhdyttäisiin ajamaan alas.
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää uskoo jokaisen ymmärtävän, että sosiaali- ja terveydenhuoltopalvelut ovat vaikeassa tilanteessa. Ikääntyvä väestö, laskusuunnassa oleva syntyvyys ja pätevän henkilökunnan saaminen hoitoalalle ovat isoja pitkän aikavälin haasteita päättäjille ratkottavaksi.
– Synnytyssairaalaverkoston ennallaan pitäminen onkin nyt vahva signaali suomalaisille: nyt on oikea aika perustaa perhe. Viimeiset kuukaudet olen huolehtinut omalta osaltani siitä, että päättäjät ovat tietoisia, miksi synnytyssairaalaverkon ylläpito on tärkeää, Sillanpää toteaa.
Välimatkat aiheuttavat haasteita
Suomi on pitkien välimatkojen maa, ja nykyiselläänkin synnytyssairaalaverkko asettaa osalle perheistä haasteita. Välimatkat joissakin maakunnissa ovat pitkiä, eikä ole kenenkään etu, että matkasynnytykset lisääntyvät.
– Nyt synnyttävän äidin matkustusaika lähimpään synnytyssairaalaan pysyy ennallaan ja pääsy kivunlievityksen pariin sekä turvalliseen synnytyksen seurantaan ei viivästy matkustusajan pidentymisen vuoksi. Lisäksi perheet voivat luottaa siihen, että jokaisella hyvinvointialueella säilyy keskussairaala, jossa voi synnyttää, Sillanpää jatkaa.
Sairaalat tarvitsevat myös henkilökuntaa
Tulevaisuuden sotepalveluiden järjestäminen riippuu julkisen talouden tilanteen lisäksi siitä, onko meillä riittävästi hoitajia ja lääkäreitä saatavilla. Yksikään sairaala tai hoitolaitos ei toimi ilman pätevää henkilökuntaa.
– Meidän täytyy tehdä hartiavoimin töitä sen eteen, että alan ammattilaisia löytyy jatkossakin. Hallitus on onneksi tarttunut aiheeseen, ja muun muassa Hyvän työn ohjelma keskittyy vain ja ainoastaan alan pito- ja vetovoiman lisäämiseen ja alan ongelmien ratkaisemiseen. Työ kokonaisuudessaan hoitoalan henkilöstön lisäämiseksi ja työolojen parantamiseksi jatkuu. Hyvinvoiva henkilöstö on sotealan tärkein peruspilari, Sillanpää kommentoi toiveikkaana.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- keskussairaalat soteala syntyvyysvaje Pia Sillanpää sotepalvelut sosiaali- ja terveydenhuolto synnytyssairaalat väestön ikääntyminen hyvinvointialueet hoitoalan kriisi pitkät välimatkat hoitohenkilökunta Kehysriihi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Itä-Suomen yritysten ja työpaikkojen kivijalka kuntoon – Fingridin kantaverkko laajenee itäisimpään Suomeen

Valtiovarainministeri Purra: Pyrimme tekemään järkeviä ja oikeudenmukaisia päätöksiä, mutta emme voi välttyä hyvinkin hankalilta leikkauksilta

Lehtinen iloitsee Hämeenlinnan keskussairaalan säilymisestä: Hyvä päätös niin Kanta-Hämeen asukkaiden kuin elinvoimankin kannalta

Kantasuomalaisten määrän nopea väheneminen noteerattiin jo Hesarissakin – tosin johtopäätöksistä voidaan olla montaa mieltä

Hallitus kaivoi kolmen miljardin lisäsopeutukset: Kehitysavusta, hallinnosta ja kotoutumisesta leikataan – tupakkaveroa korotetaan

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kehysriihen päätöksistä: Hoitoon pääsy saattaa jopa nopeutua

Perussuomalaiset: Oppositio tekee jälleen välikysymyksen omasta epäonnistumisestaan
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.