

Saksalaisia kunnioittamassa viime viikolla veitsihyökkäyksessä surmansa saaneen poliisin muistoa. / LEHTIKUVA
Taas veitsihyökkäys Mannheimissa – nyt uhrina AfD:n paikallispoliitikko
Mannheimissa on tapahtunut jo toinen poliittinen veitsihyökkäys alle viikon sisällä. Tällä kertaa puukotuksen uhriksi joutui kovassa nousussa olevan AfD-puolueen 62-vuotias paikallispoliitikko. Hyökkääjien epäillään olevan äärivasemmistolaisia aktivisteja.
Mannheimissa Saksassa on tapahtunut jo toinen poliittinen veitsihyökkäys viikon sisällä. Viime perjantaina muslimimies hyökkäsi poliittista islamia vastustaneeseen puhetilaisuuteen yrittäen tappaa pääpuhujan, mutta päätyi surmaamaan tilanteeseen tulleen poliisin. Veitsimies oli tullut Saksaan Afganistanista alaikäisenä turvapaikanhakijana vuonna 2013.
Myöhään tiistai-iltana Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen 62-vuotias paikallispoliitikko joutui veitsihyökkäyksen kohteeksi, kertoo Bild-lehti. Heinrich Koch näki kolmen hengen ryhmän tuhoamassa AfD:n vaalijulisteita, joten hän puuttui tilanteeseen.
Hyökkäsivät vanhan miehen kimppuun
Vaalijulisteita repinyt kolmikko hyökkäsi 62-vuotiaan miehen kimppuun porukalla. Kochia viillettiin korvaan ja vatsaan mattoveitsellä.
Koch joutui sairaalaan tikattavaksi ja on yhä sairaalahoidossa. Yksi hyökkääjistä saatiin kiinni samana iltana. AfD:n paikallisosaston tiedottajan mukaan hyökkääjät olivat äärivasemmistolaisia aktivisteja.
Koch kuvasi itse tilanteesta videon, jonka Bild-lehden toimittaja on nähnyt. Videolla hän juoksee kolmen nuorukaisen perässä. Yhdellä nuorista on useita AfD:n revittyjä vaalijulisteita kainalossaan ja mattoveitsi kädessään. Käsikähmän aikana hän viiltää Kochia mattoveitsellä.
Mannheimin poliisilaitos on vahvistanut, että poliisilla oli tiistai-iltana puukotukseen liittyvä tehtävä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äärivasemmistolainen väkivalta Heinrich Koch Mannheim Vaihtoehto Saksalle Poliittinen väkivalta Äärivasemmisto AfD Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Epäilty terrori-isku Saksassa: Veitsimies hyökkäsi islamisaatiota vastustavaan puhetilaisuuteen

Massasiirtolaisuus on noussut eurooppalaisten nuorten suurimmaksi peloksi ilmaston ja ympäristön sijasta

Vihervasemmistolta lisää löperöä maahanmuuttopuhetta puoluejohtajien EU-tentissä – perussuomalaisten Purra tyrmää: ”Siirtolaispaine Eurooppaan voidaan ratkaista vain torjumalla se”

Oikeisto- ja vasemmistoradikaalit sekä islamistit tekivät Saksassa viime vuonna ennätysmäärän rikoksia

Puolalainen sotilas kuoli laitonta rajanylitystä yrittäneen puukottamana – ulkoministeri: ”kyse on Venäjän johtamasta hybridioperaatiosta”

Mannheimin verinen veitsi-isku oli Saksassa yksi monista – poliitikot vaativat islamistien karkottamista ja rajua muutosta siirtolais- ja maahantulopolitiikkaan

Taas hyökkäys Saksassa: Afgaani puukotti ukrainalaisnaista – Taleban lupaa ottaa karkotettavat vastaan

Saksassa lisää puukotuksia – Suomen media ei kerro epäiltyjen taustoja
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.