

LEHTIKUVA
Taloustieteen dosentti Malisen mukaan pääministeri Marin ei piittaa demokratiasta: Ei halua elpymisvälineelle kansanäänestystä, eikä anna kunnollisia vastauksia kansanedustajille
Taloustieteen dosentti Tuomas Malinen kirjoitti pitkän ketjun Twitterissä. Ketjussa hän suomii kovin sanoin pääministeri Sanna Marinia (sd.) esimerkiksi pääministerin ajankäytön painotuksista ja johtamistyylistä. Malinen kertoo herättäneensä keskustelua EU:n elpymisvälineestä ja hän aikoo seurata tilannetta nyt etäämmältä.
Tuomas Malinen kertoi viestiketjussaan joutuneensa liiaksi keskelle päivänpolitiikkaa vasten tahtoaan. Hän kertoo Suomen Uutisille, ettei vetäytymispäätöksellä ole yhteyttä poliittiseen keskusteluun ajautumisen kanssa. Hänen mielestään nyt on sopiva hetki jättäytyä keskustelusta sivuun.
Kulmuni ulos kepein perustein
Kesällä 2020 silloinen valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) ilmoitti jättävänsä ministerin tehtävänsä. Virallinen syy on noin 50 000 euron viestintäkulut. Tämä tuntuu kohtuuttomalta.
Laajalti onkin arvioitu, että kyseessä on puhdas kostotoimenpide pääministeri Antti Rinteen (sd.) kohtalosta. Keskusta ilmoitti epäluottamuksestaan Rinteelle niin sanotun Posti-kohun vuoksi.
Malinen kirjoittaa, että pääministeri Sanna Marin ei siedä asemansa kyseenalaistamista.
– Ministeri Kulmuni asettui pääministeriä vastaan ja sai lähteä, Malinen kirjoittaa.
Malinen kirjoittaa Kulmunin puolustaneen Suomen pitkäaikaista EU-linjaa ja EU:n talouspuolen perussopimuksia.
Kulmuni ei vastannut SU:n kommenttipyyntöön potkujensa taustoista.
Kiukutteleva Marin
Malinen haastoi Marinin keskusteluun EU:n elpymisvälineestä. Marin on kieltäytynyt vaikenemalla koko asiasta.
Malinen kirjoittaa Marinin olevan “erittäin epävarma ja demokratiasta piittaamaton”. Se on kovaa tekstiä.
– Hänen epävarmuutensa näkyy monissa esiintymisissään. Viimeksi Tampereen kunnalisvaltuuston kokouksessa, jossa hän alkoi kiukuttelemaan. Vakaa ja varma johtaja myös vastaisi esimerkiksi opposition kysymyksiin – sekä ehkä jopa jollekin haasteen esittäneelle ekonomistille, Malinen kertoo Suomen Uutisille.
– Elpymisrahasto muuttaa EU:n luonnetta hyvin perustavanlaatuisella tavalla. Jos pääministeri todella kunnioittaisi demokratiaa, hän olisi järjestänyt siitä kansanäänestyksen. Tämän sijasta hän vain vetäytyy tiukoista rahastoa käsittelevistä julkisista keskusteluista, eikä edes vastaa kunnolla asiaa käsitteleviin kysymyksiin, joita muut eduskuntapuolueet esittävät. Kaiken maailman lehtikuvauksiin ja kodin
esittelyyn taas tuntuu kyllä riittävän aikaa! Malinen jatkaa.
Malinen huomauttaa, että Marinin oli määrä keskustella toimittaja Marja Sannikan kanssa elpymisvälineestä, mutta Marin perui tämän keskusteluhetken.
Velanotto jatkuu
Viime päivien kuuma keskustelunaihe on kunnallisvaalien lykkääminen noin kahdella kuukaudella. Hallitus siirsi puoliväliriihensä alkuperäisen vaalipäivän jälkeen ilmeisesti peläten riihessä luvattujen työllisyystoimien saavan epämiellyttävän vastaanoton.
Nyt puoliväliriihi osuu pidettäväksi ennen vaaleja. Jääkö työllisyystoimet tekemättä? Mitä Malinen odottaa riihessä tapahtuvaksi?
– Lisää velanottoa, Malinen vastaa ytimekkäästi.
Malisen koko viestiketju:
Minun on tullut aika vetäytyä julkisesta yhteiskunnallisesta roolistani.
Olen alusta asti korostanut, että tämä on ollut "projekti", enkä tämän enempää pysty maamme hyväksi tekemään.
Nyt on teidän, rakkaat suomalaiset, aika nousta ohjaksiin! Ketju.1/24https://t.co/1jJbjeFbzd
— Tuomas Malinen (@mtmalinen) March 8, 2021
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääministeri Marin puolusteli pitkästä aikaa julkisuudessa EU-elpymispakettia, tosin samoilla lauseilla kuin jo viime kesänä – Halla-aho ihmettelee epärehellisyyttä

Perussuomalaiset jätti Sanna Marinin hallitukselle välikysymyksen EU:n 750 miljardin euron elvytyspaketista – Tavio vertaa hanketta tuhopolttoon: ”Kaikkien aikojen huonoin diili”

Missä pääministeri? Sanna Marin hallitsee maata poikkeusvaltuuksin, muttei anna medialle haastatteluja – myös illan A-studio jäi välistä

Antikainen kommentoi Marinin piileskelyä: Ehkä pääministeri itsekin on ymmärtänyt, ettei neuvottelutulos ollut Suomen osalta kovinkaan onnistunut

Huhtasaari: EU:n uudistukset jäävät byrokratian vuoksi aina puolitiehen – ”On hyvä, ettei hulluimmat ideat etene”

Taloustieteen dosentti Malinen: Kokoomus myy Suomen itsenäisyyden neljällä miljardilla
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.