

Ville Tavio. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Tavio: Perussuomalaiset vaatii loppua verotus- ja velkapolitiikalle – ”Oleellisen tärkeää, että kansan ostovoimasta huolehditaan”
Vappupuheessaan perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio korosti, että perussuomalaiset on kirjaimellisesti työväenpuolue. – Me ajamme niiden ihmisten asiaa, jotka käyvät töissä tai pyrkivät pääsemään töihin. Tuottava työ on ainoa kestävä keino pitää hyvinvointivaltio pystyssä. Ellei ole työpanosta, ei ole myöskään verotuloja eikä edellytyksiä yhteiskunnan toimintoihin.
Vappu on työväen juhla. Kansanedustaja Ville Tavio korosti vappupuheessaan, että poliittisten päättäjien tehtävä ei niinkään ole suoraan luoda uusia työpaikkoja, koska siinä päädytään julkisen sektorin tarpeettomaan paisuttamiseen ja tempputyöllistämiseen, vaan poliitikkojen pitää luoda yrityksille sellainen toimintaympäristö, jossa uusien työpaikkojen luominen on houkuttelevaa ja kannattavaa.
-On siis luotava talouskasvun ja kilpailukyvyn edellytyksiä. Jotta maamme kilpailukyky ja verotus saadaan terveelle tasolle, uuden eduskunnan on karsittava toissijaisista julkisista menoista ja keskeytettävä Suomen toimiminen koko maailman sosiaalitoimistona.
– Perussuomalaiset näkevät, että työväellä ja yrittäjillä on yhteisiä intressejä. Menestyvä yritys on työntekijän etu ja asiallista palkkaa saava tyytyväinen työntekijä on yrityksen etu.
Suomesta tehtävä vähemmän houkutteleva haittamaahanmuutolle
Myös maahanmuuttopolitiikalla on vaikutuksia duunarin arkeen. Tavio korostikin, että Suomessa alkaa olla käsillä maahanmuuttopolitiikan kokonaisuudistuksen aika.
-Maahanmuuttopolitiikassa tehdyt virheet vaikuttavat sosiaalitukien tarpeeseen, palvelutarpeeseen ja oikeuslaitoksen resurssitarpeeseen, joten vaikutukset näkyvät monin tavoin veronmaksajille.
-Suomeen tullaan liian usein sosiaaliturvan perässä. Nykyinen Suomessa asumiseen perustuva oikeus sosiaaliturvaan pitää korvata kansalaisuusperusteisella sosiaaliturvalla. Tämä tekisi Suomesta oleellisesti vähemmän houkuttelevan kohteen haittamaahanmuutolle.
Sosiaaliturva kansalaisuusperusteiseksi
Osana maahanmuuttopolitiikan uudistusta perussuomalaiset haluaa myös tiukentaa kansalaisuuden saamisen ehtoja ja rajata suomalaisen veronmaksajan rahoittaman sosiaaliturvan ensisijaisesti vain Suomen kansalaisille.
-Jos Suomeen muuttaneelle ulkomaalaiselle myönnetään Suomen kansalaisuus, sen pitää olla saavutus ja tunnustus onnistuneesta kotoutumisesta. Suomen kansalaisuuden saamisen ehtoja tulee tiukentaa siten, että yleinen asumisaikavaatimus Suomen kansalaisuutta haettaessa nostetaan kymmeneen vuoteen. Kansalaisuuden saamisen ehdoissa pitäisi myös olla useiden vuosien yhtäjaksoinen työskentely Suomessa. Näin voidaan olla varmempia henkilön sopeutumisesta yhteiskuntaamme, Tavio sanoi.
Autoilijoiden kuritus saisi loppua
Edellinen hallitus rahoitti kulutusjuhlaansa ennennäkemättömällä velanotolla sekä kohtelemalla veronmaksajia kuin lypsylehmiä. Tämä osui erityisen kipeästi autoilijoihin, Tavio muistutti.
-Viime vaalikaudella astui voimaan bensiinin ja dieselin valmisteveron korotus, joka on kovempi kuin kertaakaan aiemmin tällä vuosisadalla. Kasvavat kuljetuskustannukset ajavat tuotantoa, esimerkiksi metsäteollisuutta pois Suomesta. Veronkorotukset pienentävät sitä kakkua, jota poliitikot voivat jakaa.
– Suomessa tavaraliikenne perustuu tiekuljetuksiin, joten polttoainehinnoilla on suora yhteys yritysten toimintakykyyn ja tavaroiden hintoihin. Maanteiden tavaraliikenne kuluttaa dieseliä 1,3 miljardia litraa vuodessa, joten yhdenkin sentin korotus litrahinnassa merkitsee 13 miljoonan euron lisäkustannusta toimialalle vuodessa. Perussuomalaiset haluaa suojella yritysten kannattavuutta.
Polttoaineen jakeluvelvoitteen voisi poistaa
Polttoaineen jakeluvelvoite uhkaa nostaa polttoaineiden hintaa vuoden sisällä jopa 55 senttiä/litra. Tavio muistutti, että se on täysin poliittinen päätös, jonka vihervasemmistohallitus teki. Suomen tavoite jakeluvelvoitteessa on jopa tiukempi kuin Euroopan unionin.
– Vihervasemmisto elvistelee tasa-arvopuheillaan, mutta haluaa silti kohdella autoilijoita epätasa-arvoisesti. Ei ole tasapuolista, että he, jotka ostavat nyt sähköautoja, vapautuvat polttoaineveroista, mutta muut maksavat niska limassa polttoaineestaan. Tilannetta on tasattava laskemalla polttomoottoriautoilun veroja. Halutessaan suomalaiset päättäjät voivat alentaa jakeluvelvoitteen EU:n vähimmäistasolle tai poistaa velvoitteen käytöstä ainakin määräaikaisesti.
– Autoilijoita kurittava ilmastopolitiikka on järjetöntä ja kohtuutonta. Erityisen paheksuttavaa ilmastopolitiikassa on se, että sitä käytetään tavallisten ihmisten pelotteluun. Tuotteiden hiilikompensaatioita markkinoidaan nyt ihmisille samaan tapaan kuin synneistä vapauttavia aneita satoja vuosia sitten.
Ilmastotoimien kritiikki on uusi synti
Nykyisessä Suomessa ilmastotoimien kritisoimisesta on tullut uusi synti ja ilmastonmuutoksen torjumisesta on tehty poliittinen väline. Tavion mielestä on kauheaa, että jopa lapsia pelotellaan maapallon tuholla.
– Sosialistit tahtovat hallita tuotantovälineitä ja kansalaisia millä tahansa tekosyyllä. Yksi härski ja väärä väittämä on, että me rikastumme ilmastotoimilla, vähän kuten Jyrki Katainen ja Jutta Urpilainen lupasivat rikastumista Kreikan tukipaketeilla. Uusien työpaikkojen syntyminen niin sanotulla vihreällä siirtymällä on kuitenkin arvailujen ja toivomisen varassa.
-Suomalaiset päättäjät ja yritysjohtajat ovat esiintyneet pitkään ikään kuin Suomi olisi ainoa vähähiilisiä teknologioita kehittävä maa ja meillä olisi varmuudella uusi Nokia käsissämme. Totuus on, että kun koko EU:ssa ajetaan nyt investointeja vihreään kategoriaan, siitä aiheutuu markkinahäiriöitä, byrokratiaa ja keinottelua. Toki ekologisten keksintöjen tuotteistamisella on positiivisiakin vaikutuksia, mutta sen mittasuhteista annetaan mediassa aivan ruusuinen kuva, Tavio sanoi puheessaan.
Vihreän siirtymän nimissä tehty paljon virheitä
Hän jatkoi, että vihreän siirtymän ja ympäristönsuojelun nimissä on tehty suuria virheitä.
-On ollut virhe ajaa alas uusiutuvien metsien ja turpeen käyttöä. Kansallisia luonnonvarojamme tulisi hyödyntää vaurastumiseen. Norja ei ole lopettanut öljynporausta, vaikka öljy on fossiilinen uusiutumaton energianlähde. OPEC-maat vaurastuvat öljyllä ja sitten sijoittavat rahaa uusiutuviin energiamuotoihin. Suomessa taas ajetaan alas omien uusiutuvienkin resurssien käyttö ilmastosyihin vedoten.
Tavio sanoi, että vihreitä innovaatioita voi syntyä myös markkinaehtoisesti, ilman veronmaksajien rahoja.
– Perussuomalaiset ajaa vihreän siirtymän tilalle sinivalkoista siirtymää, joka on teknologioita hyödyntävää ilmastorealismia yhdistettynä vahvasti oman maan kasvuun ja vaurastumiseen.
Perussuomalaiset vaatii, että punavihreää verotus- ja velkaantumispolitiikkaa ei enää jatketa.
– On oleellisen tärkeää, että kansan ostovoimasta huolehditaan. Palkkojen pitää olla sellaisia, että niillä tulee toimeen. Ihmisillä tulee olla varaa liikkua autolla töihin ja harrastuksiin – joutumatta kokemaan syyllistämistä vihervasemmistolta.
-Kansa on eduskuntavaaleissa puhunut, vihervasemmisto joutaa mennä! Tänään on erityisen hyvä vappu toivottaa teille kaikille hyvää työväenjuhlaa ilman viherkommunismia, Tavio sanoi.
Katso myös Helsingin perussuomalaisten vapputapahtuma, jossa kansanedustajat Jussi Halla-aho ja Teemu Keskisarja puhuvat:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Suomella ei ole varaa rahoittaa oleskeluyhteiskuntaa – ”Hyvinvointi syntyy siitä, että työkykyisillä on työtä ja että he saavat työstään palkkaa, jolla tulee toimeen”

Keskisarja: Elinkeinon vaihtaminen oli 1850-luvulla vaikeampaa kuin tänä päivänä sukupuolen vaihtaminen

Ruotsalaisille autoilijoille tiedossa helpotusta: Dieselin ja bensiinin hinta laskee reilusti ensi vuoden alussa

Maahanmuuttopolitiikan linjauksille päivä lisäaikaa hallitusneuvotteluissa – ilmastopolitiikan osalta jo edistystä tänään

Autoilijoita puolustava kansanliike vaatii polttoaineiden verotusta alas – kaksi kansalaisaloitetta luovutettiin tänään eduskunnalle

Purra: Tämä hallitus ajaa järkevää energiapolitiikkaa: – ”Kestävää talouden kannalta, turvaa ostovoiman, ei lisää arjen kustannuksia eikä heikennä teollisuuden kilpailukykyä”

Hallitus ei nosta polttoainehintoja – Purra: ”Pumpulla tankkaava suomalainen huokaisee kerrankin helpotuksesta”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









