

LEHTIKUVA
Trump otti murskavoiton esivaaleissa – suomalaistoimittajat pettyneitä
Republikaanipuolueen esivaalien ensimmäinen kierros päättyi Donald Trumpin ennätyksellisen nopeaan ja selvään voittoon. Suomalaistoimittajat ovat ilmaisseet syvän pettymyksensä vaalitulokseen. Toimittajien mukaan Iowan preerian tuuli ja pureva pakkanen olivat Trumpin puolella. Republikaanipuolue on kuollut ja siitä on tullut ”Trump-kultti”.
Ex-presidentti Donald Trump otti murskavoiton republikaanipuolueen esivaalien ensimmäisellä kierroksella Iowassa. Trump sai peräti 51 prosenttia äänistä jättäen muut ehdokkaat kauas taakseen, kertoo uutistoimisto Reuters.
Toiseksi tullut Floridan kuvernöööri Ron DeSantis sai 21 prosenttia ja kolmaksi sijoittunut entinen YK-suurlähettiläs Nikki Haley sai 19 prosenttia äänistä.
Gallupeissa hyvin menestynyt intialaistaustainen suursijoittaja Vivek Ramaswamy sai vain kahdeksan prosenttia äänistä. Hän ilmoittikin heti jättäytyvänsä pois kisasta ja asettui tukemaan Trumpia.
Trumpin vaalikelpoisuutta yritetään estää
Trumpin jytkyvoitto Iowassa ei ollut kirkossa kuulutettu. Kahdeksan vuotta sitten esivaaleissa Iowan republikaanien lempiehdokas oli Ted Cruz. Mutta nyt selvä enemmistö asettui Trumpin taakse siitäkin huolimatta, että Trumpia vastaan on nostettu useita oikeusjuttuja, joiden perimmäinen tarkoitus on estää häntä asettumasta ehdolle vuoden 2024 presidentinvaaleissa.
Jäljellä olevista kilpailevista ehdokkaista DeSantis on eniten samoilla linjoilla Trumpin kanssa muun muassa maahanmuuttopolitiikassa. Haley puolestaan edustaa maltillisempaa linjaa. Jopa niin maltillista, että hän ei monien mielestä ole republikaani laisinkaan. Naisena hänellä saattaisi olla mahdollisuudet pärjätä Joe Bidenia vastaan varsinaisissa vaaleissa.
Presidenttiehdokkaat nimetään kesällä
Republikaanien esivaalien toinen kierros käydään viikon päästä New Hampshiressa. Siellä Nikki Haleyn ennustetaan saavan hyvän kannatuksen. Esivaalien ”supertiistaina” 5. maaliskuuta äänestetään 16 osavaltiossa. Lopullinen presidenttiehdokkaan valinta tapahtuu republikaanien puoluekokouksessa heinäkuussa.
Myös demokraattipuolue järjestää esivaalit, mutta istuva presidentti Joe Biden näyttää tällä hetkellä olevan vailla varteenotettavia haastajia. Presidentinvaalit käydään siis todennäköisesti Joe Bidenin ja Donald Trumpin välillä, mikäli demokraatit eivät onnistu estämään Trumpin ehdokkuutta oikeusteitse.
Toimittajille karvas pettymys
Iowan esivaalien tulos oli suomalaistoimittajille karvas pettymys. Iltalehden ulkomaantoimittaja Jari Himanen kirjoittaa, että republikaanipuolue on kuollut. Himanen puhuu ”Trumpin kutomasta valheiden verkosta” ja sanoo, että ”republikaanipuolue on enää olemassa vain nimellisesti”.
– Oikeasti kyse on Trump-puolueesta tai Trump-kultista, jossa vaaditaan uskollisuutta yhdelle henkilölle, Himanen purkaa pettymystään.
IS: Pakkanen ja preerian tuuli apuna
Ilta-Sanomien Yhdysvaltain-kirjeenvaihtaja Kirsi Jääskeläinen raportoi, että Trump saattoi hyötyä Iowan 20 asteen pakkassäästä ja preerian tuulesta, koska ”hänen kannattajansa ovat fanaattisimpia”.
Jääskeläinen maalailee Iowasta kuvaa kristilliskonservatiivisena maaseutuna, jossa epäluottamus eliittejä, valtavirtamediaa, oikeuslaitosta ja nykyistä demokraattihallintoa kohtaan elää hyvin vahvana. Siksi ihmiset uskovat lukuisissa oikeusjutuissa syytettynä olevan Trumpin syyttömyyteen.
– He [iowalaiset] uskovat, että heidän Amerikkansa uhataan menettää. Se koetaan uhkana omaa identiteettiä ja isänmaallisuutta kohtaan, Jääskeläinen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kirsi Jääskeläinen Jari Himanen Vivek Ramaswamy Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Ron DeSantis Nikki Haley esivaalit Iowa demokraatit Joe Biden Republikaanit Donald Trump
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kulttuurien sota kiihtyy USA:ssa: Trumpin kannattajat saivat tarpeekseen wokesta ja perustivat oman nettikaupan

USA:n rajan yli ennätysmäärä laittomasti tulevia – jopa Bidenia alkaa huolestuttaa

Poliittinen kommentaattori kävi läpi kohutodistajan lausuntoja: Trump tarttui ohjauspyörään, väittää nainen joka ei ollut edes samassa autossa

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

Trump otti selkeän voiton New Hampshiren esivaalissa – Haley vannoo jatkavansa kamppailua

Kohu Bidenin kunnosta jatkuu – Kamala Harris valmis ottamaan ohjat

Trump tuomittiin satojen miljoonien korvauksiin – syyttäjä uhkaa ulosmitata Trumpin pilvenpiirtäjän

Korkein oikeus kumosi demokraattien yrityksen estää Trumpin ehdokkuus

Valeuutiset kumottu: Trump ei jätä Nato-maita oman onnensa nojaan eikä uhkaa ihmisiä ”verilöylyllä”
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











