

LEHTIKUVA
Tulihelvetin groteski sivujuonne: Maanviljelijät ottavat talteen venäläisten hylkäämät satojen miljoonien sotakoneet
Venäjän hyökkäys Ukrainaan jättää jälkeensä silvottujen ruumiiden ja liekehtivien talojen lisäksi valtavan määrään sotamateriaalia. Hylätyt venäläispanssarit voivat päätyä Ukrainan armeijalle tai maanviljelijän traktorin perässä rauhantöihin. Venäläinen sotakalusto kiinnostaa monia muitakin.
Sosiaalinen media tulvii meemejä, jotka käsittelevät Venäjän hyökkäystä Ukrainaan myös groteskissa sävyssä. Paikallisten maanviljelijöiden ponnistukset venäläisten hylkäämän tai osuman saaneen sotakaluston talteen ottamisessa ovat saaneet suurta huomiota. Teksti menee esimerkiksi näin:
– Älä koskaan kysy naiselta hänen ikäänsä, mieheltä mitä hän tienaa tai ukrainalaiselta maanviljelijältä, mistä hän on saanut ilmapuolustusjärjestelmänsä.
Satojen miljoonien sotakoneet
Ukrainan sodasta leviää videoita, joissa maanviljelijät vihreissä traktoreissaan hinaavat kotitilalleen panssarivaunuja, panssaroituja miehistönkuljetusajoneuvoja tai tykistöä. Kaikki materiaali on venäläisjoukkojen hylkäämää tai taistelussa siipeensä saanutta, mutta vielä liikuteltavaa.
Materiaali on joutunut maanviljelijöiden käsiin sen jälkeen, kun se on menetetty yhteenotossa, venäläiset sotilaat ovat paenneet tai vain luovuttaneet aseensa ukrainalaisille. On myös mahdollista, että taisteluajoneuvosta on yksinkertaisesti loppunut polttoaine tai se on jäänyt kiinni kuraan.
Arvokkaimpiin maanviljelijöiden yksittäisiin löydöksiin kuuluu 24 miljoonan euron arvoinen ilmatorjuntapanssarivaunu, jonka isänmaalliset tuottajat luovuttivat Ukrainan puolustusvoimille. Ilmeisen paljon sotakalustoa jää myös maanviljelijöille itselleen, jotka sitten purkavat panssarit varaosiksi, käyttävät niitä tilan töissä tai säilövät sotamuistoksi.
Uteliaita riittää
Twitterissä ja Facebookin ryhmissä leviää informaatiota toki myös toisen tyyppisistä keräilijöistä: länsimaiden tiedustelupalvelut ovat saaneet haltuunsa todellisia aarteita, joiden hankkiminen perinteisin menetelmin olisi ollut vähintäänkin aikaa vievää.
Uteliaiden käsiin on tiettävästi joutunut muun muassa elektronisen sodankäynnin laitteistoja, 300 kilometriin yltävä vastatykistötutka, T80-panssarivaunun uniikki kehitysversio, droneja sekä pudotetuista lentokoneista ja helikoptereista läjäpäin mielenkiintoista avioniikkaa ynnä räjähtämättömistä ohjuksista harhautus- ja maalinosoitusjärjestelmiä.
Ota ja omista
Ukrainan hallinto on ilmoittanut, että venäläisen sotamateriaalin talteen ottamisesta ei tarvitse tehdä selkoa viranomaisille.
– Oletko ottanut talteen venäläisen taisteluajoneuvon ja huolestuit, miten asian kanssa tulisi toimia? Ole ihan rauhassa ja jatka isänmaan puolustamista, ilmoittaa Ukrainan korruption vastaisen taistelun virasto lehdistötiedotteessaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vastatykistötutka avioniikka Korruption vastaisen taistelun virasto meemi tykistö panssarivaunu ilmatorjunta Ukrainan sota Venäjän hyökkäys sotasaalis tiedustelupalvelu drone Maanviljelijät Sosiaalinen media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila vaatii asevelvollisuutta myös ahvenanmaalaisille: ”Nykyisessä geopoliittisessa tilanteessa ei ole enää perusteita ahvenanmaalaisten erivapaudelle”

Antikainen: Kaksoiskansalaisuus rajattava pääosin EU- ja EFTA-maiden kansalaisiin

PS vaati kyselytunnilla rajaturvallisuustoimia – turvapaikanhakuoikeus on pystyttävä keskeyttämään

Halla-aho: ”Keskustan näkemys, jonka mukaan syyllisiä Venäjän hyökkäykseen olisivat Nato ja Ukraina eikä Venäjä, on erikoinen moraalisesti ja kansainvälisoikeudellisesti”

Purra: Perussuomalaisissa valmiutta vastata turvallisuuspolitiikan uusiin kysymyksiin ripeästi

Halla-aho: Venäjä on laajentumishaluinen ja pidäkkeetön gangsterivaltio

Ukrainassa kylvetään nyt vain vihaa: ”Vehnäsato tulee romahtamaan kolmannekseen tai neljännekseen normaalista”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää