

PS ARKISTO
Turkkila: Lapsellisia kysymyksiä
Aikuiset sanovat, että pitää puhua kohteliaasti, mutta silti he rähjäävät toisilleen netissä. Miksi?
Ajat ovat vaikeat. Euroopassa riehuu sota, kaikkialla on epävarmuutta. Heikommin toimeentulevat pelkäävät toimeentulonsa puolesta, paremmin pärjäävät ympäristön puolesta. Vaalit ovat ovella. Mitä enemmän on ristiriitoja, sitä kovempaa kielenkäyttö.
Auttaako huutaminen pahaan oloon?
Ei.
Miksi luokkakavereilla on puukkoja taskuissa?
Osa uskoo, että Suomi tarvitsee valtavasti maahanmuuttoa kolmansista maista. Mutta kielitaidottomien ummikkojen on kovin vaikeaa sopeutua. Osa nuorista syrjäytyy ja jengiytyy. Pahnan pohjimmaiset hakevat statusta uhkaavasta käytöksestä.
Yleisradio suosittelee prostituutiota ja huumeiden käyttöä. Kokeilenko?
Älä kokeile. Vaikka Yleisradio tuputtaa ammatiksi prostituutiota ja viihdekäyttöön ”kosmisia orgasmeja” tuottavia psykedeelejä, kannattaa Ylen ohjailu jättää omaan arvoonsa. Kannattaa kiertää kaukaa myös koulusi lähellä norkoilevat välittäjät, jotka tarjoavat ilmaista kokeiluannosta.
Oppikirjoissa väitetään, että ihminen uhkaa planeettaa. Olenko minä siis uhka?
Et ole uhka, jos kysyt asiasta ihmisiin lempeästi suhtautuvalta humanistilta. Humanisti uskoo ihmiskunnan kykyyn ratkaista ongelmansa tieteen keinoin.
Jos kysyt fanaatikolta, olet uhka.
Kumpi synnytti minut, isä vai äiti?
Äiti.
Mutta koulussa sanottiin, että miehet voivat…
Se oli silti äiti.
Miksi keskustan kannatus romahti?
Keskustapuolue lähti kahdesti hallitukseen saadakseen uutta aluehallintoa, josta on valtavasti hyötyä heidän lähipiirilleen, mutta paljon harmia ja maksettavaa tavallisille suomalaisille. Vihervasemmistona tunnetut poliitikot hyväksyivät ryöstöretken, mutta vaativat vastineeksi niin rajuja korotuksia energian ja polttoaineiden hintaan, että mitta tuli täyteen taajamien ulkopuolella.
Miksi äiti ja isä ovat niin vaikeina, kun he maksavat laskujaan?
Koska ruoan, asumisen ja liikkumisen hinta on noussut niin rajusti parin vuoden aikana.
Miksi Petteri Orpo ja Sanna Marin rähisevät toisilleen veroista?
Kyseessä on yhteinen näytelmä. Molemmat haluavat ohjata keskustelun vahvuusalueilleen, koska se hyödyttää molempia vaaleissa.
Miksi SDP puhuu nelipäiväisestä työviikosta?
Koska amerikkalaisissa vaalioppikirjoissa opetetaan, että vaaleissa pitää tarjota unelmia.
Miksi persut pärjäävät niin hyvin netissä?
Koska kukaan muu ei voi puhua yhtä vapaasti tavallisten suomalaisten ongelmista.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jengiytyminen toimeentulo hintojen nousu Yleisradio huumeet sukupuoli Prostituutio Sananvapaus Turvallisuus vaalit perussuomalaiset SDP talous Keskusta Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hämmentävä naistenpäivä Suomessa: Sukupuolentutkimuksen dosentti ei osaa määritellä, mikä on nainen

Suomalaislapset maksavat kovaa hintaa epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta – Rantanen vaatii toimenpiteitä lasten väkivallan kitkemiseksi

Keskusta ehti tehdä hallituksessa vielä yhden karhunpalveluksen suomalaisille – käsittämätön maahanmuuttajia hyysäävä kotoutumislaki meni läpi eduskunnassa

Peltokangas translaista: Sairasta ideologiahumppaa – ”Sukupuolen vaihtaminen omalla ilmoituksella ja ilman lääkärin lausuntoa ei ole mikään ihmisoikeus”

Äänestä kokoomusta, niin saat translakia ja EU-tukipaketteja
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.
















