

PS ARKISTO
Turkkila: Lapsellisia kysymyksiä
Aikuiset sanovat, että pitää puhua kohteliaasti, mutta silti he rähjäävät toisilleen netissä. Miksi?
Ajat ovat vaikeat. Euroopassa riehuu sota, kaikkialla on epävarmuutta. Heikommin toimeentulevat pelkäävät toimeentulonsa puolesta, paremmin pärjäävät ympäristön puolesta. Vaalit ovat ovella. Mitä enemmän on ristiriitoja, sitä kovempaa kielenkäyttö.
Auttaako huutaminen pahaan oloon?
Ei.
Miksi luokkakavereilla on puukkoja taskuissa?
Osa uskoo, että Suomi tarvitsee valtavasti maahanmuuttoa kolmansista maista. Mutta kielitaidottomien ummikkojen on kovin vaikeaa sopeutua. Osa nuorista syrjäytyy ja jengiytyy. Pahnan pohjimmaiset hakevat statusta uhkaavasta käytöksestä.
Yleisradio suosittelee prostituutiota ja huumeiden käyttöä. Kokeilenko?
Älä kokeile. Vaikka Yleisradio tuputtaa ammatiksi prostituutiota ja viihdekäyttöön ”kosmisia orgasmeja” tuottavia psykedeelejä, kannattaa Ylen ohjailu jättää omaan arvoonsa. Kannattaa kiertää kaukaa myös koulusi lähellä norkoilevat välittäjät, jotka tarjoavat ilmaista kokeiluannosta.
Oppikirjoissa väitetään, että ihminen uhkaa planeettaa. Olenko minä siis uhka?
Et ole uhka, jos kysyt asiasta ihmisiin lempeästi suhtautuvalta humanistilta. Humanisti uskoo ihmiskunnan kykyyn ratkaista ongelmansa tieteen keinoin.
Jos kysyt fanaatikolta, olet uhka.
Kumpi synnytti minut, isä vai äiti?
Äiti.
Mutta koulussa sanottiin, että miehet voivat…
Se oli silti äiti.
Miksi keskustan kannatus romahti?
Keskustapuolue lähti kahdesti hallitukseen saadakseen uutta aluehallintoa, josta on valtavasti hyötyä heidän lähipiirilleen, mutta paljon harmia ja maksettavaa tavallisille suomalaisille. Vihervasemmistona tunnetut poliitikot hyväksyivät ryöstöretken, mutta vaativat vastineeksi niin rajuja korotuksia energian ja polttoaineiden hintaan, että mitta tuli täyteen taajamien ulkopuolella.
Miksi äiti ja isä ovat niin vaikeina, kun he maksavat laskujaan?
Koska ruoan, asumisen ja liikkumisen hinta on noussut niin rajusti parin vuoden aikana.
Miksi Petteri Orpo ja Sanna Marin rähisevät toisilleen veroista?
Kyseessä on yhteinen näytelmä. Molemmat haluavat ohjata keskustelun vahvuusalueilleen, koska se hyödyttää molempia vaaleissa.
Miksi SDP puhuu nelipäiväisestä työviikosta?
Koska amerikkalaisissa vaalioppikirjoissa opetetaan, että vaaleissa pitää tarjota unelmia.
Miksi persut pärjäävät niin hyvin netissä?
Koska kukaan muu ei voi puhua yhtä vapaasti tavallisten suomalaisten ongelmista.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jengiytyminen toimeentulo hintojen nousu Yleisradio huumeet sukupuoli Prostituutio Sananvapaus Turvallisuus vaalit perussuomalaiset SDP talous Keskusta Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hämmentävä naistenpäivä Suomessa: Sukupuolentutkimuksen dosentti ei osaa määritellä, mikä on nainen

Suomalaislapset maksavat kovaa hintaa epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta – Rantanen vaatii toimenpiteitä lasten väkivallan kitkemiseksi

Keskusta ehti tehdä hallituksessa vielä yhden karhunpalveluksen suomalaisille – käsittämätön maahanmuuttajia hyysäävä kotoutumislaki meni läpi eduskunnassa

Peltokangas translaista: Sairasta ideologiahumppaa – ”Sukupuolen vaihtaminen omalla ilmoituksella ja ilman lääkärin lausuntoa ei ole mikään ihmisoikeus”

Äänestä kokoomusta, niin saat translakia ja EU-tukipaketteja
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula arvostelee jyrkästi helsinkiläisvaltuutettu Jenny Kasongon Facebook-päivitystä, jossa tämä syyttää poliisia vallan väärinkäytöstä, väkivallasta, äärioikeistolaisuudesta ja etnisestä profiloinnista ja päättää tekstinsä alamaailman käyttämään lyhenteeseen "acab", mikä tarkoittaa "kaikki kytät ovat sikoja". Simulan mielestä vasemmistopoliitikkojen kannattaisi jättää tunteisiin ja ideologiaan perustuva poliisia vastaan hyökkääminen vähemmälle, sillä Suomen poliisi on syystäkin arvioitu maailman luotettavimmaksi.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.
















