

Pääministeri Juha Sipilä. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Turkulainen kansanedustaja: ”Ministerien reagointi Turun terrori-iskuun on surkea, Suomi menettämässä sisäisen turvallisuutensa”
Kansanedustaja Ville Tavio (ps.) lyttää Juha Sipilän hallituksen toiminnan Turun tapahtumien jälkimainingeissa. Tavio kirjoittaa asiasta US-blogissaan.
Tavion mukaan Sipilän hallituksen ministerien reagointi Turun terrori-iskuun on surkea.
”Suomi on menettämässä sisäisen turvallisuutensa vaikeana aikana vastuuttoman hallituksen vuoksi. Päävastuussa ovat hallituspuolueiden johtajat Petteri Orpo ja Juha Sipilä”
– Ministerit eivät ole kuin puhuneet puutaheinää, hallitus ei ole pitänyt hätäkokousta saati kertonut konkreettisia toiminta-ehdotuksia miten se aikoo estää vastaavia iskuja jatkossa.
– Suomi on menettämässä sisäisen turvallisuutensa vaikeana aikana vastuuttoman hallituksen vuoksi. Päävastuussa ovat hallituspuolueiden johtajat Petteri Orpo ja Juha Sipilä, koska heidän asenteensa maahanmuuttoon on utopisesti maailmaa syleilevä. On vaarallista, että hallitus väheksyy harjoitetun maahanmuuttopolitiikan ja terrorismin välistä syy-yhteyttä.
”On vaarallista, että hallitus väheksyy harjoitetun maahanmuuttopolitiikan ja terrorismin välistä syy-yhteyttä.”
Tavion mukaan terroristeja vastaan tulee taistella kovin keinoin, ei vain nostaa käsiä ylös ja toivottaa tervetulleeksi nauttimaan vastikkeetonta sosiaaliturvaa.
Kansanedustaja Tavio esittää välittömiä toimenpiteitä toteutettavaksi:
– Turvapaikkajärjestelmä on pääasiallinen laittoman maahanmuuton väylä, jota kautta myös terroristit saapuvat. Haitallinen maahanmuutto saadaan hallintaan vain Suomen houkuttelevuutta vähentämällä tai rajakontrollilla. Maahan ei tulisi päästää enempää maailman terroristipesäkkeistä saapuvia henkilöitä, vaan heitä varten tulee perustaa nykyistä suuremmat pakolaiskeskukset lähtömaiden lähialueille kunnes lähtömaiden tilanteet stabilisoituvat.
– Suomen tulee näin ollen ilmoittaa EU:lle, että se luopuu vastaanottamaata rajan ilman asiallista matkustusasiakirjaa ylittäviä ulkomaalaisia, vähintään tilapäisesti poikkeuslailla. Normaaleilla laillisilla oleskeluluvilla liikkuvat pääsisivät maahan normaalisti. Suomi voi tässä esittämässäni ratkaisumallissa osallistua entistä enemmän lähialueiden pakolaiskeskusten rahoittamiseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turun puukkohyökkäyksessä kaksi kuolonuhria – tekijän henkilöllisyys ei vielä tiedossa

Tavio: ”Eletäänkö loppuun asti hölmölässä?”

PerusNaiset Helsinki: Silmittömän väkivallan on loputtava – länsimaisista arvoista ja vapaudesta pidettävä entistä tiukemmin kiinni

Perussuomalainen poltti päreensä Turun tapahtumien takia – ärtynyt puheenvuoro leviää vimmattua vauhtia

Mari Rantanen: Miksi asioille ei ole tehty mitään vaikka Eurooppa vuotaa verta?

Savio: Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet suljettava palautuskeskuksiin

Mäkelä: Onko pääministeri Sipilässä miestä pyytämään anteeksi järjetöntä möläytystään?

Terroriuhkaa ja miljardikustannukset – Halla-aho: ”Kun puhutaan maahanmuutosta, silmääkään ei räpsäytetä”

Ronkainen: Turun isku on hinta hallituksen toimista – ”Vastaanottokeskusten tilanne retuperällä”
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula arvostelee jyrkästi helsinkiläisvaltuutettu Jenny Kasongon Facebook-päivitystä, jossa tämä syyttää poliisia vallan väärinkäytöstä, väkivallasta, äärioikeistolaisuudesta ja etnisestä profiloinnista ja päättää tekstinsä alamaailman käyttämään lyhenteeseen "acab", mikä tarkoittaa "kaikki kytät ovat sikoja". Simulan mielestä vasemmistopoliitikkojen kannattaisi jättää tunteisiin ja ideologiaan perustuva poliisia vastaan hyökkääminen vähemmälle, sillä Suomen poliisi on syystäkin arvioitu maailman luotettavimmaksi.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.
















