

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tyttöä puukotettiin jumppasalissa – amerikkalaisäiti haastaa koulun oikeuteen koska opettajat eivät estäneet
Yhdysvalloissa suhtautuminen kouluväkivaltaan tai väkivaltaan yleensä tuntuu usein riippuvan asianosaisten ihonväristä. Niin tässäkin tapauksessa, jossa koulutyttö puukotti toista tyttöä jumppasalissa. Opettajat olivat saaneet vihjeen, että tekijällä on veitsi mukana koulussa, mutta eivät puuttuneet asiaan.
Koulutyttö puukotti toista tyttöä 14 kertaa koulun voimistelusalissa Georgian osavaltiossa Yhdysvalloissa. Uhri sai pahoja vammoja kasvoihinsa, päälakeensa, niskaansa, selkäänsä ja rintakehäänsä.
– Hänen vaalea tukkansa ei ollut enää vaalea, vaan verestä punainen, tytön äiti kertoo NBC-uutistoimistolle.
Puukotus tapahtui maaliskuussa, mutta tapaus ylitti uutiskynnyksen Yhdysvalloissa vasta nyt, kun tytön äiti nosti kouluvirastoa kohtaan vahingonkorvauskanteen, koska opettajat eivät olleet estäneet puukottajaa, vaikka olivat kahtena peräkkäisenä päivänä saaneet vihjeen, että puukottaja on tuonut veitsen kouluun ja uhkaillut uhriksi päätyneen tytön ystävää.
Koulupoliisi tai opettajat eivät puuttuneet uhkaan
Alun perin puukotus oli siis tarkoitus kohdistaa uhrin ystävään. Puukottaja tuli voimistelusaliin tivaamaan uhrilta missä tämän ystävä on, mutta päättikin sitten hyökätä. Uhrin äidin nostaman kanteen mukaan opettajat vain katselivat väkivaltatilanteen kehittymistä puuttumatta siihen.
Koulupoliisi oli saanut jo edellisenä päivänä vihjeen, että puukottaja on tuonut veitsen kouluun ja uhkaillut puukottavansa uhriksi päätyneen tytön ystävää. Tapahtumapäivänä toinen koulupoliisi oli saanut samanlaisen vihjeen.
Molemmat poliisit olivat ilmoittaneet koulun opetushenkilökunnalle asiasta, mutta opettajat eivät olleet tehneet mitään. Georgian kouluissa on vakiomenettely, jota henkilökunnan olisi tullut noudattaa saadun vihjeen tutkimiseksi ja aseen kouluun tuoneen oppilaan poistamiseksi. Opettajat eivät noudattaneet sitä.
Eri värisiä uhreja kohdellaan eri tavalla
News Nation -kanavalla toimittaja Leland Vittery ja asianajaja Jay Edelson spekuloivat, että opettajien haluttomuus puuttua asiaan voisi johtua siitä, että uhri ja puukottajat olivat eri rotua. Hyökkäystilanteen aikana kuvatusta videosta on nähtävissä, että puukottaja on musta.
Tämä ei ole ainoa tapaus Yhdysvalloissa, jossa suhtautuminen kouluväkivaltaan tai väkivaltaan yleensä on riippunut asianosaisten ihonväristä. Suomen Uutiset kertoi äskettäin tapauksesta, jossa valkoinen koulupoika potkittiin kuoliaaksi Las Vegasissa ja mustat tubettajat ihmettelevät, miksi media ei puhu rasismista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valkoinen koulupoika potkittiin kuoliaaksi Las Vegasissa – mustat tubettajat ihmettelevät miksi media ei puhu rasismista

16-vuotias kuoli veitseniskuihin Ranskassa – viranomaiset vaikenevat tekijöiden motiiveista

Oikeusministeri Leena Meri: Nöyryytysväkivalta huolestuttaa ja pelottaa nuorisoa – ”Hallitukselta on tulossa toimia nuorten turvaamiseksi”

Jengirikollisuus jatkaa kasvuaan, koska todellisuudessa ryöstöistä ja väkivallasta ei koidu nuorille seuraamuksia – Halla-aho: ”Päästävät räkänaurun ehdollisille tuomioille”
Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa

Syyrialaismies puukotti 4-vuotiasta tyttöä ruokakaupassa Saksassa
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











