

LEHTIKUVA
Unkari saanee ensimmäisen naispresidenttinsä keväällä – Orbanin puolueen perheministeri presidenttiehdokkaaksi
Fidesz-puolue on nimittänyt maan nykyisen perheministerin presidenttiehdokkaakseen keväällä pidettäviin vaaleihin. Koska Fideszillä on määräenemmistö valinnan suorittavassa parlamentissa, uuden presidentin nimitys näyttää jo selvältä, vaikka oppositio yrittääkin vielä laittaa kapuloita rattaisiin.
Pääministeri Viktor Orbánin johtama Fidesz-puolue on nimittänyt perheministeri Katalin Novákin ehdokkaakseen kevään presidentinvaaleihin. Presidentti János Áderin toinen viisivuotiskausi päättyy toukokuussa 2022, eikä hän voi maan perustuslain mukaan enää asettua ehdolle kolmannelle kaudelle.
Unkarissa presidentti valitaan parlamentin istunnossa suljetulla lippuäänestyksellä. Kahden kolmasosan enemmistö riittää presidentin valitsemiseen ensimmäisellä kierroksella. Fideszillä ja sen apupuolue kristillisdemokraateilla on kahden kolmasosan määräenemmistö parlamentissa, joten uuden presidentin nimitys näyttää jo selvältä.
Oppositio puolestaan haluaisi pidentää istuvan presidentin kautta muutamalla viikolla, jotta uudesta presidentistä voitaisiin äänestää vasta keväällä pidettävien parlamenttivaalien jälkeen. Näyttää kuitenkin epätodennäköiseltä, että Fidesz suostuisi tähän.
Perheiden ja lasten asialla
Tällä hetkellä perheasioista vastaavana ministerinä toimiva Katalin Novák, 44, on opiskellut yliopistossa taloustieteitä ja lakia. Hän on aiemmin työskennellyt Unkarin ulkoministeriössä EU-asioiden parissa ja toiminut Fidesz-puolueen varapuheenjohtajana. Perheministeri Novák on naimisissa ja hänellä on kolme lasta.
Tiistaina medialle puhunut Novák sanoi, että nimitys presidenttiehdokkaaksi on hänelle suuri kunnia. Hän kertoi itse saavansa voimaa perheensä tuesta ja uskostaan Jumalaan.
– Minulle Unkarin perheet ja lapset ovat kaikkein tärkein asia, ja minä tulen jatkossakin tekemään työtä heidän edestään, Katalin Novák sanoi.
– Jos minut valitaan Unkarin ensimmäiseksi naispresidentiksi, pyrin olemaan koko kansakunnan presidentti.
– Minulle on tärkeää, että me voimme antaa maapallon lapsillemme ja lastenlapsillemme paremmassa kunnossa kuin sen itse saimme, mutta sitä ennen meidän pitää saada niitä lapsia ja lapsenlapsia, Katalin Novák sanoi.
Konservatiivista perhepolitiikkaa
Unkari tunnetaan konservatiivisesta ja lasten tekoon kannustavasta perhepolitiikasta, joka myös Katalin Novák on perhe- ja nuorisoasioista vastaavana ministerinä ollut ajamassa. Ajatuspaja Suomen Perusta julkaisi äskettäin raportin siitä, miten Unkari on onnistunut perhepolitiikallaan nostamaan syntyvyyttä ja mitä Suomella olisi tästä opittavaa.
Lokakuussa perheministeri Katalin Novák tapasi Päivi Räsäsen (kd) Budapestissa ja ilmaisi tukensa Räsäsen taistelulle sananvapauden puolesta. Naispoliitikkojen menestyksestä yleensä iloitseva Suomen valtamedia ei todennäköisesti tule erityisesti riemuitsemaan siitä, että Unkari saa vihdoinkin ensimmäisen naispresidenttinsä, koska tämä edustaa Orbánin Fidesz-puoluetta ja perinteisiä, kristillisiä perhearvoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perheministeri János Áder Katalin Novák perhepolitiikka Fidesz Syntyvyys Viktor Orbán Unkari Päivi Räsänen Presidentti Suomen Perusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Komissio kehuu nyt rajamuureja rakentavia reunavaltioitaan – Unkari sai aikanaan samasta toiminnasta roimat torut

EU:n Puolan ja Unkarin elpymisrahat pakastimessa – Italialle rahat, vaikka mafian arvellaan iskevän apajille

Leena Meri: Oikeusvaltio natisee Suomessa liitoksissaan – nykytilanne uhkaa jo oikeusturvan toteutumista

Europarlamentti selvitti kansalaisille tärkeitä asioita: Suomalaiset haluavat rikolliset kuriin – muualla Euroopassa vallitsee ilmastoahdistus

Unkariin valittiin maan ensimmäinen naispresidentti
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat

Lehtisen lakialoite lähetekeskustelussa: Ruotsin tie on vältettävä

Vigelius: Suomella ei ole varaa hyväntekeväisyysmaahanmuuttoon

Reijonen kritisoi SDP:n monikielisiä vaaliohjelmia: ”Ei yllättänyt”

Riikka Purra: Eurojäsenyys on maamme suurimpia virheitä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää