

Valiokunnan puheenjohtaja Simula Zagrebissa: “Ruoantuotanto on maatalouden tärkein tehtävä”
Euroopan unionia ei voi pitää ainoastaan yhtenäisalueena, vaan on huomioitava myös jäsenmaiden mahdollisuus ylläpitää omaa kansallista ruokaturvaa ja huoltovarmuutta. – Riippuvuudet muista, erityisesti EU:n ulkopuolisista maista, ovat merkittävä riski, perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula painottaa.
Kansanedustaja Jenna Simula edusti Suomea Kroatian pääkaupungissa Zagrebissa pidetyssä jäsenmaiden maa- ja metsätalousvaliokuntien yhteisessä konferenssissa. Tilaisuudessa käsiteltiin laajasti maatalouteen liittyviä kysymyksiä.
Maataloutta tuettava kriiseissä
Simula toimi yhtenä pääpuhujana ja halusi puheenvuorollaan herätellä poliitikkoja palaamaan maatalouspolitiikan tärkeimmän tehtävän äärelle.
– Mikä on maatalouden tärkein tehtävä? Se on ruoka. Sen tärkein tehtävä on tuottaa ruokaa ihmisille, Simula sanoi puheessaan ja kehotti parlamentaarikkoja pohtimaan päätöstensä seurauksia maanviljelijöille, joiden toimeentulo on jo nyt riittämätön.
– Poliitikkoina meidän on tehtävä päätöksiä, jotka helpottavat maataloustuottajia tuotantokustannusten nousussa, muuttuneessa toimintaympäristössä ja muissa kriiseissä, joita olemme nähneet. Samalla on vältettävä tekemästä sellaisia päätöksiä, jotka aiheuttavat haittaa maanviljelijöille.
Kansalliset erityispiirteet huomioitava
Kansallisten erityispiirteiden huomioiminen nousi tilaisuudessa laajasti esiin, ja parlamentaarikot toivoivat aiempaa enemmän yhteistyötä myös EU-maiden parlamenttien välille. Simula nosti esille puheessaan yhteisten sääntöjen tärkeyden, mutta myös mahdollisuuden poiketa niistä, kun aito tarve on. Hän myös korosti oman ruoantuotannon merkitystä yhtenä kansallisen turvallisuuden peruspilarina.
– Emme voi miettiä Euroopan unionia ainoastaan yhtenäisalueena, vaan on huomioitava myös jäsenmaiden mahdollisuus ylläpitää omaa kansallista ruokaturvaa ja huoltovarmuutta. Riippuvuudet muista, erityisesti EU:n ulkopuolisista maista, ovat merkittävä riski, Simula huomautti.
Suden suojelutasoa muutettava
Kansallisesti merkittävistä ongelmista Simula nosti esille muun muassa susipolitiikan.
– Useille lammastiloille on tullut valtavia menetyksiä, kun yksittäinen susi tai susilauma on tappanut lähes kokonaisen lammaskatraan – tiukan suojelun vuoksi sudet ovat menettäneet luontaisen pelkonsa ihmistä kohtaan. Sudet tappavat myös metsästyskoiria, ja suomalaiset ovat erittäin turhautuneita tilanteeseen.
– Koko suomalainen metsästyskulttuuri on uhattuna ja suden suojelutaso onkin muutettava, Simula vetosi muiden jäsenmaiden parlamentaarikkoihin ja paikalla olleisiin komission edustajiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- toimintaympäristö metsästyskulttuuri ruokaturva susipolitiikka tuotantokustannukset Maanviljelijät maa- ja metsätalousvaliokunta EU-maat ruuantuotanto Jenna Simula Huoltovarmuus Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen ennallistamisasetuksesta: Järki voitti ympäristövaliokunnassa!

Ritva Elomaa kehottaa kansaa kantamaan pöytään laadukasta kotimaista ruokaa – ”Ruuantuotannon arvostuksen nostaminen on kaikkien vastuulla”

Ennallistaminen etenee: Euroopan parlamentin sekava kanta valmistui – ”Vihreä hulluus ei näköjään osoita laantumisen merkkejä”

Hakkarainen viimeaikaisista susihyökkäyksistä: Lammastarhassa tällainen eläin on tappokone

PS-kansanedustajat vaativat toimia suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamiseksi

Myös henkiseen kriisinkestävyyteen ja huoltovarmuuteen on kiinnitettävä huomiota – henkinen kriisinsietokyky ei välttämättä ole samalla tasolla aineellisten varojen kanssa

Ilmastovuosikertomus puhututtaa: ”Ilmastotoimien vaikutus maatalouden kannattavuuteen huomioitava”

Simula tylytti kyselytunnilla: Onko keskustan jäljiltä vielä paljonkin lantaa luotavana?
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














