

Pahoinpitelyn seurauksena kuolleen Jonathan Lewisin kohtalo kuohuttaa netissä, mutta valtamedia jättää tarkoituksella sekä uhrin että pahoinpitelijöiden ihonvärit mainitsematta. / LEHTIKUVA
Viikon 46/2023 luetuin
Valkoinen koulupoika potkittiin kuoliaaksi Las Vegasissa – mustat tubettajat ihmettelevät miksi media ei puhu rasismista
Las Vegasissa tapahtui marraskuun alussa pahoinpitely, jossa ainakin kymmenen nuoren ryhmä hakkasi ja potki yhtä koululaista ja hyppi hänen päällään. Uhri sai vakavia vammoja ja hänet todettiin myöhemmin sairaalassa aivokuolleeksi. Video leviää somessa, mutta valtamedia vaikenee, koska potkijat ovat mustia ja uhri valkoinen.
Pahoinpitely tapahtui koulun läheisyydessä koulupäivän päätyttyä. Se kuvattiin videolle, jota on levitetty sosiaalisessa mediassa. Pahoinpitelijät ovat tunnistettavissa videolta. Siitä huolimatta kesti kaksi viikkoa, ennen kuin poliisi teki pidätyksiä.
Tiistaina poliisi tiedotti vanginneensa kahdeksan 13-17-vuotiasta henkilöä epäiltynä taposta, kertoo NCB News. Ainakin kaksi pahoinpitelyyn osallistunutta henkilöä on vielä tunnistamatta ja kiinni saamatta.
Riita varastetuista kuulokkeista
Pahoinpitelyn seurauksena kuolleen Jonathan Lewisin saman niminen isä kertoo, miltä tuntui pitää kädestä aivokuollutta, kivusta tärisevää poikaansa sairaalassa, ennen kuin hengityskone kytkettiin pois päältä. Hän toivoo poikansa saavan oikeutta.
Isän mukaan Jonathan oli mennyt puolustamaan pienikokoisempaa ystäväänsä, joka oli joutunut tappeluun koulukiusaajien kanssa näiden varastettua tältä kuulokkeet. Aluksi Jonathan oli pärjännyt tappelussa hyvin, mutta lopulta hänen kimpussaan oli 10-15 koulukiusaajaa. Jonathan kaatui maahan, jolloin häntä potkittiin porukalla ja hänen päällään hypittiin.
”Rotumellakoita, jos osat olisivat toisin päin”
Pahoinpitelystä kuvattu video on herättänyt paljon kohua somessa. Videolta näkyy, että kaikki pahoinpitelijät ovat mustia tai värillisiä.
Monet tubettajat – myös mustat tubettajat – ovat tuoneet esille sen, että jos osat olisivat toisin päin, kyseessä olisi kansallinen kohu-uutinen, jota reviteltäisiin kaikissa medioissa: ”Viisitoista valkoista potki mustan koululaisen kuoliaaksi”. Mutta nyt kun uhri oli valkoinen, valtamedia jättää osapuolten ihonvärit mainitsematta.
Musta mediavaikuttaja Greg Foreman sanoo Black Conservative Perspective -kanavallaan, että jos potkijat olisivat olleet valkoisia, kaikkialla Yhdysvalloissa olisi rotumellakoita kaduilla. Foreman ihmettelee myös sitä, miksi poliisilta kesti niin kauan saada tekijät kiinni. Hän pohtii, että Yhdysvalloissa taitaa todellakin olla ”rakenteellista rasismia”, mutta se kohdistuu valkoisiin.
Miksi presidentti ei sano mitään?
Toinen musta tubettaja ihmettelee, miksi Yhdysvaltain presidentti ei ole vielä kommentoinut tätä tapausta. Brandon Tatum on konservatiivinen poliittinen kommentaattori, kirjailija ja radiojuontaja. Hän on pelannut yliopistotasolla amerikkalaista jalkapalloa ja työskennellyt poliisina.
Myös Tatum korostaa sitä, että tässä raa’assa pahoinpitelyssä oli viisitoista mustaa yhden valkoisen kimpussa. Hänen mielestään jokainen pahoinpitelyyn osallistunut pitäisi tuomita 25 vuodeksi vankeuteen taposta.
– Jos osat olisivat toisin päin, Joe Biden olisi jo pitänyt lehdistötilaisuuden ja puhunut rasismista, Tatum sanoo.
”Vapauttaako n-sanaan vetoaminen vastuusta?”
Hänen mielestään ei ole epäilystäkään, etteikö teon motiivina olisi ollut rasismi: siis mustien rasismi valkoista poikaa kohtaan. Kyseisen koulun oppilaista peräti 93 prosenttia edustaa ”rodullisia vähemmistöjä”. Suurin osa on latinoja.
Brandon Tatum ennustaa, että epäillyt aikovat käyttää puolustuksenaan sitä, että uhri sanoi n-sanan. Tämäkö muka vapauttaa kaikesta vastuusta ja ”oikeuttaa” kuolemaan johtaneen pahoinpitelyn, Tatum kysyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Brandon Tatum rotumellakat Greg Foreman Jonathan Lewis rakenteellinen rasismi N-sana tappo rasistinen väkivalta Joe Biden Las Vegas Rasismi Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vigelius: Rasismin käsite inflatoituu, koska sitä havaitaan joka paikassa – makeisissa, riisissä, lautapeleissä, tiernapojissa, sombreroissa, pesukarhuissa, burkhan kritisoinnissa, lipuntarkastajissa

Ohiolainen yliopisto tuomittiin 36 miljoonan dollarin korvaukseen perättömästä rasismisyytöksestä – myymälävarkaiden pidätys leipomossa oli yliopiston mukaan rasismia

Aktivistien tilipäivä – väärillä väitteillä ratsastava Black Lives Matter takoi puolessa vuodessa 10 miljardia dollaria

Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Yhä useampi turvaa itsensä ja omaisuutensa aseella Los Angelesissa – röyhkeä väkivaltarikollisuus rehottaa ”edistyksellisen” politiikan seurauksena

16-vuotias kuoli veitseniskuihin Ranskassa – viranomaiset vaikenevat tekijöiden motiiveista

Tyttöä puukotettiin jumppasalissa – amerikkalaisäiti haastaa koulun oikeuteen koska opettajat eivät estäneet
Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa

Poliisi hälytetään Berliinissä kouluihin viisi kertaa päivässä – väkivalta ja koulukiusaaminen pahenevia ongelmia myös Saksassa
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












