

Pahoinpitelyn seurauksena kuolleen Jonathan Lewisin kohtalo kuohuttaa netissä, mutta valtamedia jättää tarkoituksella sekä uhrin että pahoinpitelijöiden ihonvärit mainitsematta. / LEHTIKUVA
Viikon 46/2023 luetuin
Valkoinen koulupoika potkittiin kuoliaaksi Las Vegasissa – mustat tubettajat ihmettelevät miksi media ei puhu rasismista
Las Vegasissa tapahtui marraskuun alussa pahoinpitely, jossa ainakin kymmenen nuoren ryhmä hakkasi ja potki yhtä koululaista ja hyppi hänen päällään. Uhri sai vakavia vammoja ja hänet todettiin myöhemmin sairaalassa aivokuolleeksi. Video leviää somessa, mutta valtamedia vaikenee, koska potkijat ovat mustia ja uhri valkoinen.
Pahoinpitely tapahtui koulun läheisyydessä koulupäivän päätyttyä. Se kuvattiin videolle, jota on levitetty sosiaalisessa mediassa. Pahoinpitelijät ovat tunnistettavissa videolta. Siitä huolimatta kesti kaksi viikkoa, ennen kuin poliisi teki pidätyksiä.
Tiistaina poliisi tiedotti vanginneensa kahdeksan 13-17-vuotiasta henkilöä epäiltynä taposta, kertoo NCB News. Ainakin kaksi pahoinpitelyyn osallistunutta henkilöä on vielä tunnistamatta ja kiinni saamatta.
Riita varastetuista kuulokkeista
Pahoinpitelyn seurauksena kuolleen Jonathan Lewisin saman niminen isä kertoo, miltä tuntui pitää kädestä aivokuollutta, kivusta tärisevää poikaansa sairaalassa, ennen kuin hengityskone kytkettiin pois päältä. Hän toivoo poikansa saavan oikeutta.
Isän mukaan Jonathan oli mennyt puolustamaan pienikokoisempaa ystäväänsä, joka oli joutunut tappeluun koulukiusaajien kanssa näiden varastettua tältä kuulokkeet. Aluksi Jonathan oli pärjännyt tappelussa hyvin, mutta lopulta hänen kimpussaan oli 10-15 koulukiusaajaa. Jonathan kaatui maahan, jolloin häntä potkittiin porukalla ja hänen päällään hypittiin.
”Rotumellakoita, jos osat olisivat toisin päin”
Pahoinpitelystä kuvattu video on herättänyt paljon kohua somessa. Videolta näkyy, että kaikki pahoinpitelijät ovat mustia tai värillisiä.
Monet tubettajat – myös mustat tubettajat – ovat tuoneet esille sen, että jos osat olisivat toisin päin, kyseessä olisi kansallinen kohu-uutinen, jota reviteltäisiin kaikissa medioissa: ”Viisitoista valkoista potki mustan koululaisen kuoliaaksi”. Mutta nyt kun uhri oli valkoinen, valtamedia jättää osapuolten ihonvärit mainitsematta.
Musta mediavaikuttaja Greg Foreman sanoo Black Conservative Perspective -kanavallaan, että jos potkijat olisivat olleet valkoisia, kaikkialla Yhdysvalloissa olisi rotumellakoita kaduilla. Foreman ihmettelee myös sitä, miksi poliisilta kesti niin kauan saada tekijät kiinni. Hän pohtii, että Yhdysvalloissa taitaa todellakin olla ”rakenteellista rasismia”, mutta se kohdistuu valkoisiin.
Miksi presidentti ei sano mitään?
Toinen musta tubettaja ihmettelee, miksi Yhdysvaltain presidentti ei ole vielä kommentoinut tätä tapausta. Brandon Tatum on konservatiivinen poliittinen kommentaattori, kirjailija ja radiojuontaja. Hän on pelannut yliopistotasolla amerikkalaista jalkapalloa ja työskennellyt poliisina.
Myös Tatum korostaa sitä, että tässä raa’assa pahoinpitelyssä oli viisitoista mustaa yhden valkoisen kimpussa. Hänen mielestään jokainen pahoinpitelyyn osallistunut pitäisi tuomita 25 vuodeksi vankeuteen taposta.
– Jos osat olisivat toisin päin, Joe Biden olisi jo pitänyt lehdistötilaisuuden ja puhunut rasismista, Tatum sanoo.
”Vapauttaako n-sanaan vetoaminen vastuusta?”
Hänen mielestään ei ole epäilystäkään, etteikö teon motiivina olisi ollut rasismi: siis mustien rasismi valkoista poikaa kohtaan. Kyseisen koulun oppilaista peräti 93 prosenttia edustaa ”rodullisia vähemmistöjä”. Suurin osa on latinoja.
Brandon Tatum ennustaa, että epäillyt aikovat käyttää puolustuksenaan sitä, että uhri sanoi n-sanan. Tämäkö muka vapauttaa kaikesta vastuusta ja ”oikeuttaa” kuolemaan johtaneen pahoinpitelyn, Tatum kysyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Brandon Tatum rotumellakat Greg Foreman Jonathan Lewis rakenteellinen rasismi N-sana tappo rasistinen väkivalta Joe Biden Las Vegas Rasismi Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vigelius: Rasismin käsite inflatoituu, koska sitä havaitaan joka paikassa – makeisissa, riisissä, lautapeleissä, tiernapojissa, sombreroissa, pesukarhuissa, burkhan kritisoinnissa, lipuntarkastajissa

Ohiolainen yliopisto tuomittiin 36 miljoonan dollarin korvaukseen perättömästä rasismisyytöksestä – myymälävarkaiden pidätys leipomossa oli yliopiston mukaan rasismia

Aktivistien tilipäivä – väärillä väitteillä ratsastava Black Lives Matter takoi puolessa vuodessa 10 miljardia dollaria

Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Yhä useampi turvaa itsensä ja omaisuutensa aseella Los Angelesissa – röyhkeä väkivaltarikollisuus rehottaa ”edistyksellisen” politiikan seurauksena

16-vuotias kuoli veitseniskuihin Ranskassa – viranomaiset vaikenevat tekijöiden motiiveista

Tyttöä puukotettiin jumppasalissa – amerikkalaisäiti haastaa koulun oikeuteen koska opettajat eivät estäneet
Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa

Poliisi hälytetään Berliinissä kouluihin viisi kertaa päivässä – väkivalta ja koulukiusaaminen pahenevia ongelmia myös Saksassa
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Bergbom: Velkarahoitteinen kehitysapu on tiensä päässä – rahat on Suomesta loppu
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom vaatii järeitä toimia Suomen julkisen talouden pelastamiseksi valtiovarainministeriön tänään julkistamien kehysehdotusten jälkeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













