

Kansanedustaja Joakim Vigelius (ps.) ja vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta väittelemässä maanantain A-studiossa. / Yle Areena
Vigelius: Rasismin käsite inflatoituu, koska sitä havaitaan joka paikassa – makeisissa, riisissä, lautapeleissä, tiernapojissa, sombreroissa, pesukarhuissa, burkhan kritisoinnissa, lipuntarkastajissa
Media on tänä kesänä vyöryttänyt rasismiin liittyvää informaatiota valtavalla volyymilla, eikä rasismia ole päässyt pakoon missään mediakanavassa. Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää kuitenkin ongelmallisena sitä, että nykyään yhteiskunnallisessa keskustelussa rasismilla usein tarkoitetaan asioita ja ilmiöitä, joita rasismilla ei ole aiemmin tarkoitettu.
Lavennettu ja epämääräinen uudehko näkemys rasismista on johtanut esimerkiksi Helsingin yliopiston taannoiseen ulostuloon, jonka mukaan lautapeliklassikko Afrikan tähti on rasistinen.
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo, että rasismin käsite alkaakin olla hieman inflatoitunut, eli menettänyt arvoaan.
-Meillä puhutaan jo, että eräät jäätelöpuikot tai lautapelit olisivat rasistisia. Mukana puheessa on jopa instituutioita. Puhutaan esimerkiksi Eskimo-jäätelöpuikoista tai Afrikan tähdestä. Se johtaa ikävä kyllä siihen, että ihmisten käsitykset rasismista ja sen määritelmästä ovat alkaneet erkaantua siitä, miten rasismia on esiintynyt Suomessa, Vigelius sanoo.
Vaihtelevat käsitykset rasismista ovatkin tosiasia jo nyt.
-Toisille rasismi voi tarkoittaa jopa väkivallantekoja tai syrjintää työnhaussa. Toisinaan rasismi kuitenkin alkaa yhteiskunnallisessa keskustelussa tarkoittamaan – myös instituutioiden määritelmissä – asioita joita rasismilla ei ole yleensä tarkoitettu, Vigelius sanoo. Hän oli maanantai-iltana Ylen A-studiossa keskustelemassa rasismista edustajakollegoidensa Mari-Leena Talvitien (kok) ja vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran seurassa.
Tasa-arvon käsite jaetaan Suomessa laajasti jo nyt
Vihreiden puoluepomon Virran mukaan hallituksella ei ole vihreiden luottamusta. Hän kommentoi Vigeliuksen puheenvuoroa väittäen sitä sumuttamiseksi.
– Olen kohdannut lukuisia ihmisiä, jotka kokevat joka päivä tämän tyyppisiä tilanteita (rasismia ja syrjintää). Samaan aikaan me keskustelemme jäätelöpuikoista, se on sumuttamista. Puhutaan siitä, mikä on oikea ongelma. Ongelma on se, että meillä on ministereitä, jotka eivät ole riittävästi irtisanoutuneet rasismista, Virta pauhasi.
Vigelius huomautti, että Suomessa melko laajasti jaetaan yhteinen käsitys siitä, että tasa-arvo tarkoittaa yksilöiden yhdenvertaisuutta ja samanarvoista kohtelua.
-Monissa keskusteluissa rasismin määritelmät alkavat silti kumpuamaan asioista, jotka eivät enää vastaa rasismin klassista määritelmää.
Vigelius arvosteli myös kesän aikana hallituksen toiminnasta käytyä keskustelua, johon liittyen on pyritty muun muassa tulkitsemaan yli 15 vuoden takaisia verkkokeskusteluja.
-Vanhat kirjoitukset eivät liity mitenkään hallituksen toimintaan. Ne eivät myöskään ole perussuomalaisen puolueen ohjelmista, joissa ei muutenkaan ole mitään rasistista, kuten ei ole muidenkaan hallituspuolueiden ohjelmissa.
-Hallitus ei ole tehnyt eikä aiokaan tehdä mitään rasistista. Vierastan sitä, että rasismikeskustelua viedään hallituksen toimintakykyyn aikana, jolloin ihmiset ovat äänestäneet hallituksen valtaan täysin muista syistä.
Vihreät haluaa kytkeä maalittamisenkin rasismiin
Vigelius huomautti myös, että jo nyt rasismia pyritään eri tavoilla estämään Suomen lainsäädännössä.
-Jo tällä hetkellä monesta laista, kuten perustuslaista, rikoslaista, yhdenvertaisuuslaista ja tasa-arvolaista nousee ja kumpuaa merkittäviä rasismin kieltäviä pykäliä.
Vihreiden puoluepomo Virta kysyi Vigeliukselta, onko rikoslakiin mahdollisesti tulossa kirjaus ”järjestäytyneestä rasismista”. Virta alkoi myös kysellä – rasismiin liittyen – ollaanko virkamieheen tai luottamushenkilöön kohdistuvaa maalittamista kriminalisoimassa hallituksen toimesta.
Maalittaminen on jo hyvinkin eri asia kuin rasismi. Vigelius huomauttikin, että juuri tätä hän tarkoitti rasismin käsitteen inflatoitumisella.
-Kun ensin puhutaan rasismista, niin aletaankin seuraavaksi puhua maalittamisesta, joka kohdistuu virkamieheen, eikä siinä ole enää kyse etnisyydestä tai ihonväristä. Minusta on ihan hyvä, että käydään keskustelua siitä, kohdellaanko ihmisiä tasavertaisesti Suomessa – kyllä pitää kohdella ja se on perussuomalaistenkin linja. Rasismia ei kuitenkaan voi käyttää keppihevosena sellaisen lainsäädännön tuomiseen, joka ei edes liity rasismiin.
Tutkimus: Suomessa onnellisimmat maahanmuuttajat
Rasismista pauhaaminen vaikuttaakin hieman erikoiselta sen valossa, että aiemmissa tutkimuksissa, joissa on mitattu maahanmuuttajien viihtymistä uudessa kotimaassaan, on usein saatu Suomen osalta tuloksia, jotka kertovat muusta kuin rasismista.
Eri valtioiden asukkaiden onnellisuutta omilla kriteereillään mittaavan World Happiness Reportin tutkimuksissa on havaittu, että maailman onnellisimmat maahanmuuttajat asuvat Suomessa.
Yliopistojen valkoisuus ja riisi ovat rasistisia?
Jotkut ovat kyseenalaistaneet A-studion huomioni, että rasismi on käsitteenä inflatoitunut ja että se sanana ymmärretään eri tavoin.
Onko joku tästä muka eri mieltä? Viime vuosinahan rasismia on nähty ainakin:
– pesukarhuissa
– makeisissa
– taustan kyselyssä
– englanniksi…— Joakim Vigelius (@joakimvigelius) August 7, 2023
Illalla Vigelius twiittasi pitkän listan asioita, jotka vihervasemmisto kokee rasistiseksi. Listaan ovat päässeet pesukarhut, makeiset, kysymykset etnisestä taustasta, englannin kielen käyttö ihmistä lähestyttäessä, burkhan kritisointi, tiernapojat, ’kulttuurinen omiminen, sombrerot ja intiaanipäähineet, jäätelöpuikot, tiukka maahanmuuttolinja, yliopistojen ”valkoisuus”, riisipaketit, lipuntarkastajat, pakenevan kiinniotto, lautapelit ym.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Timo Harakan kommentti paljasti, miksi SDP huutaa niin kovasti rasismista – puolue hinkuu itse hallitukseen

”Kun tunne saa vallan, ei todellisuudella ole enää merkitystä” – kansanedustaja Vilhelm Junnilalta vastine kuluneen kesän mediasyytöksiin

Valkoinen koulupoika potkittiin kuoliaaksi Las Vegasissa – mustat tubettajat ihmettelevät miksi media ei puhu rasismista
Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa

Vasemmistolaiset poliitikot innostuivat maalittamaan somekirjoittajaa

Teemu Keskisarjan kolumni: Rasisminvastainen teollisuus ja kulttuurinen omiminen
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









