

Syytetty ja hänen asianajajansa Jaana Piipari Oulun käräjäoikeudessa 23. huhtikuuta 2019. Afganistanista turvapaikanhakijana Suomeen tullutta miestä syytetään törkeästä raiskauksesta ja törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. / LEHTIKUVA
Viikon 17/2019 luetuin
Huhtikuu 2019 luetuin
Vihreiden puoluejohto määräsi: Eduskuntavaaliehdokkailta suut tukkoon maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista
Vihreiden salaisessa ohjeistuksessa eduskuntavaaliehdokkaita kehotetaan olemaan keskustelematta maahanmuuton lieveilmiöistä. Ohjeistuksen lähettänyt kampanjakoordinaattori Susanna Luukinen kieltäytyy kommentoimasta asiaa, mutta myöntää aloitteen ehdokkaiden hiljentämiseksi tulleen vihreiden puoluejohdosta.
Helmikuussa vihreiden eduskuntavaaliehdokkaat ja ehdokkaiden tukiryhmäläiset saivat puolueen kampanjakoordinaattori Susanna Luukiselta hämmentävän sähköpostin jonka otsikko oli: ”Vihreiden keinot seksuaalirikosten ehkäisyyn sekä kotouttamisen edistämiseen.”
Talvella ulkomaalaisten tekemät seksuaalirikokset ja maahanmuutto olivat näkyvästi esillä julkisessa keskustelussa erityisesti siksi, että kansalaiset olivat järkyttyneet Oulun seksuaalirikosvyyhdin paljastuttua kaikessa karmeudessaan.
Sähköpostin liitteenä oli puolueen koostama tietopaketti vihreiden keinoista seksuaalirikosten ehkäisyyn.
Vihreät ei pyri keskusteluun
Luukisen sähköposti oli kuitenkin tarkoitettu paimenkirjeeksi: hän nimenomaisesti kehottaa eduskuntavaaliehdokkaita vaikenemaan vaalikampanjan aikana maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista.
– Seksuaalirikosten ja maahanmuuton suhde ei ole asia, josta Vihreät pyrkisi herättämään keskustelua, Luukinen kirjoittaa.
Hän jatkaa, ettei vihreät halua kehystää kevään eduskuntavaaleja maahanmuuttovaaleiksi.
– Ehdokkaiden on hyvä olla valmistautuneita vastaamaan näihin kysymyksiin, jos ja kun niitä esitetään, Luukinen jatkaa.
Sähköpostissa kuitenkin mainitaan, että seksuaalirikosten ehkäisy ja kotouttamisen kehittäminen ovat keskeisiä huolenaiheita.
Ohjeistus ylemmältä tasolta
Suomen Uutiset tavoitti Susanna Luukisen keskiviikkoiltapäivänä. Hän ei halunnut kommentoida, miksi hän on kieltänyt vihreiden eduskuntavaaliehdokkaita puhumasta vaalikampanjan aikana maahanmuuton lieveilmiöistä
– En ole oikea henkilö kommentoimaan, olen lähtenyt töistä, Luukinen sanoo.
Hän kuitenkin myöntää, että ohjeistus on tullut ylemmältä tasolta, eli vihreiden puoluejohdolta.
– Soita Lasse Miettiselle (vihreiden puoluesihteeri), Luukinen neuvoo.
Puoluesihteeri Lasse Miettistä ei tavoitettu tähän juttuun.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eero Paloheimo vihreistä: massamuuton puolustaminen oli täydellistä typeryyttä

Vihreiden Haavisto ei osaa päättää, miltä mieltä hän on Suomen kyvystä vastaanottaa turvapaikanhakijoita

Vihreiden linnarauhaa kesti vain 42 päivää – Ville Niinistö ja Emma Kari säntäsivät harjaamaan omaa puheenjohtajaansa

Ylioppilas Pekka Haavisto valittiin aikoinaan EU:n huipputehtävään ilman pätevyyttä: Kertoiko oikeasti koulutuksensa valitsijoille?

Aikovatko vihreät sulkea ehdokkaidensa suut myös eurovaaleissa? Puoluejohto kieltäytyy kertomasta, miksi maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista ei saa puhua

PS: Ohisalo laittaa turvapaikanhakuoikeuden suomalaisten turvallisuuden edelle – ”Tämä on koko hallituksen linja!”

Brittiantropologi Oulun raiskausepidemiasta: Suomalaisia on ”groomattu” rakastamaan hyväksikäyttäjiään

Purra: ”Useimmat normaalilla psyykellä varustetut ihmiset ymmärtävät, että 10-vuotias ei missään olosuhteissa voi olla aidosti suostuvainen harrastamaan seksiä aikuisen miehen kanssa”

Joukkopako vihreistä – kuihtuvasta puolueesta katoavat kunnanvaltuutetut
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













