

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Yhä useampi turvaa itsensä ja omaisuutensa aseella Los Angelesissa – röyhkeä väkivaltarikollisuus rehottaa ”edistyksellisen” politiikan seurauksena
Murtomiesporukat raivaavat tiensä kauppoihin kaikkien silmien edessä. Rikolliset seuraavat julkisuudesta tunnettuja ihmisiä ja ryöstää heidän kotinsa. Viime viikolla kohua herätti ryöstö, jossa 81-vuotias hyväntekijä ammuttiin kotiinsa Beverly Hillsin hienostoalueella, L.A. Times uutisoi.
Suurkaupungin väkivaltarikollisuus on kasvussa jo toista vuotta peräkkäin. Demokraattipuolueen hallitsemassa Kaliforniassa on L.A. Timesin mukaan tehty vuosikymmenten ajan rikosoikeudellisia uudistuksia, jotka tähtäävät lieventämään tiukkoja rangaistuksia ja vähentämään vankien määrää.
Viime vuonna tehdyssä kyselyssä näille uudistuksille on kansalaisten tuki, mutta vastapuoli on viime aikoina saanut ääntään paremmin kuuluviin. Käynnissä on keskustelu, jossa tehtyjen uudistusten tarkoituksenmukaisuutta arvioidaan puolin ja toisin.
Epäillyt vapaaksi odottamaan oikeudenkäyntiä
Los Angelesin pormestari Eric Garcetti ja kaupungin poliisipäällikkö Michel Moore kertoivat, että useampi rikollinen tulisi teljetä lukkojen taakse. Pandemia-ajan politiikassa väkivallattomista rikoksista epäiltyjä on vapautettu ilman takuita odottamaan oikeudenkäyntiä.
Garcetti ja Moore kyseenalaistavat tällaisen käytännön. Poliisipäällikkö kertoo, että usea epäilty on pidätetty murroista, mutta heidät on laskettu vapaaksi oikeudenkäyntiä odottamaan. Pormestarin mukaan kaikkia epäiltyjä ei ole tarpeen teljetä, mutta rikosten uusijat tulisi voida pitää telkien takana.
L.A. Timesin mukaan samojen virkamiesten sanoma on muuttunut merkittävästi viime vuodesta, jolloin Black Lives Matter -liike käynnistyi Minneapolisin poliisin surmattua tummaihoisen George Floydin pidätyksen yhteydessä. Poliisi on tuomittu rikoksestaan, mutta hän on valittamassa tuomiostaan.
Aktivistien mielestä ylireagointia
Poliisiväkivaltaa vastustavan BLM-liikkeen sisällä on havahduttu keskustelukulttuurin muutokseen. Aktivistien mukaan nyt ei ole sopivaa ”ylireagoida” suurkaupungin tilanteeseen, vaan jatkaa edistykselliseksi politiikaksi kutsuttua rikoksista epäiltyjen lempeämpää kohtelua.
Kaupungin BLM-osaston toinen perustaja kertoo liikkeen tuomitsevan rikollisuuden, mutta käteistakuiden lisääminen ei ole toimiva ratkaisu.
Hänen mukaansa tärkeämpää on huolehtia työpaikoista, joiden palkoilla tullaan toimeen. Varojen tulisi riittää asumiseen.
Rikollisuus raaistunut
Automurtoja lukuunottamatta omaisuusrikokset ovat alle vuoden 2019 tason. Sen sijaan väkivaltarikollisuus on kasvanut loikkamaisilla harppauksilla.
Henkirikokset ovat kasvaneet kaupungissa 46,7 prosentilla vuodesta 2019. Ampuma-aseilla surmattujen lukumäärä on kasvanut 51,4 prosenttia samassa ajassa.
Päättäjien miettiessä tilannetta on moni kansalainen ja liikkeenharjoittaja ryhtynyt omiin toimiin suojautuakseen omaisuusrikoksilta. Arvokkaan rannekellon sijaan ranteeseen pujotetaan rahallisesti arvoton ajannäyttäjä. Töihin mennessä otetaan ase mukaan. Yrittäjät asentavat autojen rekisterikilpiä lukevia valvontakameroita.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Kyle Rittenhouse Tucker Carlsonin haastattelussa: ”Kyse oli oikeudesta puolustaa itseään”

Minneapolisissa äänestetään poliisirahoituksen leikkauksista – ”Defund the Police” -aktivistit mittaavat suosionsa

Minneapolisin äänestystulos tyrmäsi poliisilaitoksen remontin

”Edistykselliset” demokraatit kuoppaamassa Defund the Police -ohjelmansa rikollisuuden riistäydyttyä käsistä

BLM:n johtohahmon puoliso osti miljoonakartanon Kanadasta – rahojen käyttö kuohuttaa liikettä taas

Joukkoammuskelu New Yorkin metrossa – onko ampuja musta separatisti?

Valkoinen koulupoika potkittiin kuoliaaksi Las Vegasissa – mustat tubettajat ihmettelevät miksi media ei puhu rasismista
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Ministeri Lulu Ranne MTV:n Uutisextrassa: Suomi uusii jäänmurtajansa

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








