

Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”
Ovatko äärimmäisen väkivaltaisen Isis-terroristijärjestön toimintaan osallistuneet naiset ”terroristitaistelijoita” vai ”leiriltä paenneita perheitä”? Kieli on väline todellisuudenhallintaan. Ylen sunnuntai-iltainen pääuutislähetys antaa erittäin kouriintuntuvan esimerkin siitä, miten suomalaisia ohjaillaan kielen keinoin kohti poliittisesti sopivaa todellisuuskäsitystä. Katso itse.
Ylen sunnuntai-illan pääuutislähetys nosti ykkösaiheekseen al-Holin leiriltä palaavat Isis-naiset. Lähetyksen juonto kulki seuraavasti:
Intro: ”Suomalaisia naisia ja lapsia on palannut iltapäivällä al-Holin leiriltä Suomeen.”
Pääuutisen kuvateksti:
”SUOMALAISET LENSIVÄT KOTIIN TURKISTA”.
Juonto: ”Uutisista hyvää iltaa. Al-holin pakolaisleirillä olleita suomalaislapsia ja heidän huoltajiaan on palannut iltapäivällä Turkin kautta Suomeen. Ulkoministeriön mukaan Suomeen on palannut kolme äitiä lapsiensa kanssa. Lapset ovat iältään alle kymmenvuotiaita. Perheet olivat paenneet eri aikaan Syyriasta sijaitsevasta leiristä. Leirille jäi ulkoministeriön mukaan vielä alle kymmenen äitiä ja noin 20 lasta. Al-Holista olleiden palautuksesta kertoi ensimmäisenä HS. Viimeksi joulukuussa Suomeen tuotiin al-Holin leiriltä kaksi suomalaislasta. Ulkoministeriö järjesti asiasta puhelintiedotustilaisuuden runsas tunti sitten.”
Ylen tarjoilema kuvaus käyttää ainoastaan yltiöpositiivista sanastoa. Sekaan on ripoteltu poikkeuksellisen positiivisia mielleyhtymiä nostattavia muotoiluja:
”Suomalaiset lensivät kotiin”
”Suomalaisia naisia ja lapsia on palannut”
”Perheet olivat paenneet”
Yle jättää kokonaan kertomatta, mistä asiassa on todellisuudessa kyse. Yle ei sanallakaan mainitse aikuisten Isis-taustaa.
Ylen propagandistinen ”uutisointi” on sanavalintoja myöten yhteensopiva Ulkoministeriön viestinnän kanssa. Mutta journalistien tehtävä ei ole toistaa hallinnon viestiä sellaisenaan, saati tehdä siitä vielä makeampaa ja tunteenomaisempaa. Journalistien tehtävä kansanvallan työnjaossa on valvoa hallinnon toimintaa. Ei tehdä sille PR:ää.
UM kiistää järjestämisen
Seuraavaksi Ylen lähetykseen oli nostettu alivaltiosihteeri Pekka Puustisen kommentteja tiedotustilaisuudesta: ”Tässä on kysymys siitä, että nämä lapset ja heidän vastuulliset huoltajansa, eli heidän äitinsä, he ovat paenneet tältä leiriltä eri aikoina ja tietoa on välittynyt UM:ssä ylöspäin sitä mukaa kun nämä tapaukset ovat tulleet meidän tietoon. Kysymys varmaan siitä, että henkilöt ovat omatoimisesti paenneet leiriltä. Ei siitä, että UM olisi ollut järjestämässä sitä poistumista. Ja mitä tulee sitten kysymykseen siitä, että mitä aikuisille tapahtuu, niin tältä osin tietysti sosiaali- ja terveysviranomaiset omalta osaltaan hoitaa ja sitten meidän turvallisuusviranomaiset mukaan lukien poliisi ja suojelupoliisi omalta osaltaan. En pysty siihen sanomaan yksityiskohtia.
Sitten kyseisestä uhka-arviosta ja muusta. Kyse siitä, että nämä henkilöt ovat omatoimisesti paenneet sieltä ja hankkiutuneet kohti Suomea ja tämä ei ole tapahtunut sillä lailla, että oltaisiin menty sinne al-Holin leirille ja .. pystytty siellä tiettyjä asioita siellä .. tekemään. Tällä tarkkuudella suurin piirtein pystyn.. En pysty kommentoimaan sitä, että mikä on näiden lasten ja heidän äitiensä tilanne. Joku kysyi siellä, että onko erotettu vai ei, niin tähän en pysty kommentoimaan.”
Ulkoministeriö on al-Hol-tapauksen myötä ajautunut sotkuun, josta sen on vaikeaa enää kuinvin jaloin selvitä. Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) on krp:n esitutkinnassa asiaan liittyvien epäselvyyksien takia.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen

Tynkkynen: Sanotaan Pekka Haavistolle ”EI” – muuten ISIS-vaimoja tuodaan Suomeen lisää (video)

Myös ruotsalaiset Isis-vaimot ottivat hatkat al-Holin leiriltä – tietoja pantataan

Al-Holin leiri vuotaa kuin seula – neljä Isis-naista lapsineen matkalla Ruotsiin

Laakso määrittäisi lasten viennin terroristileirille huostaanottoperusteeksi

”Valtio maksoi aseeni” – ruotsalaiset Isis-terroristit sotivat sosiaalituella

Meri: Al-Holin matkakustannukset lankeavat suomalaisten maksettavaksi
Viikon suosituimmat

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.

PS-Nuoriso: Rasisminvastaiset huuhaa-hankkeet ovat rahan haaskausta
Perussuomalainen Nuoriso pitää valtioneuvoston kanslian myöntämiä 240 000 euron avustuksia ”etnisiä vähemmistöjä edustaville kansalaisjärjestöille” rahan haaskauksena ja vasemmistolaisen hengailuaktivismin tukemisena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













