

Rappari Einárin kylmäverinen murha oli yksi monista jengiväkivallan kyllästämässä Ruotsissa. / LEHTIKUVA
Antikainen: Ruotsin jengiväkivalta toimii varoittavana esimerkkinä vääränlaisen maahanmuuton ongelmista – milloin Suomessa herätään?
Saksan suurilevikkisin iltapäivälehti Bild kirjoitti maanantaina 25.10. Ruotsin olevan Euroopan vaarallisin maa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää jengiväkivallan kanssa kamppailevan Ruotsin tilannetta selkeänä varoitusmerkkinä siitä, mikä Suomella on edessä, jos ongelmiin ei herätä ajoissa.
Bild-lehden artikkelin innoituksena lienee ollut laajasti uutisoitu 19-vuotiaan rap-artisti Einárin murha. Uhri löydettiin ammuttuna tukholmalaisen asuintalon edestä myöhään illalla 21. lokakuuta. Tapaus on kuohuttanut jengiväkivallan kanssa kamppailevaa Ruotsia, sillä tekotapaa on kuvailtu teloituksenomaiseksi.
– Bildin artikkeli maalaa karun kuvan entisen kansankodin rappiosta. Hyvinvointivaltion mallimaasta on tullut pahoinvointivaltio, jossa jengiläiset teloittavat toisiaan kadulla ja kilpailevat rikollisjärjestöt iskevät toisiaan vastaan kranaatein ja pommein, kertoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.
– Viime vuonna koiraansa ulkoiluttanut 12-vuotias tyttö menetti henkensä oltuaan väärään aikaan väärässä paikassa rikollisjengien välienselvittelyn aikana. Tapaus järkytti koko maata, mutta ongelmaan ei siitä huolimatta ole puututtu, vaan rikolliset rellestävät kaduilla entiseen tapaan.
Raaka julkinen väkivalta on Ruotsin uusi normaali
Ruotsin poliisi kuvailee väkivallan raaistumista loputtomaksi kierteeksi, jota on vaikea katkaista, ja pelkää Einárin murhan johtavan uusiin väkivaltaisuuksiin. Poliisin resurssit ovat kovilla, sillä jengiväkivalta on vakava uhka myös sivullisille. Ruotsissa murhia ja murhayrityksiä tehdäänkin poikkeuksellisen usein julkisilla paikoilla ampuma-asein sekä pommi- ja kranaatti-iskuilla.
– Kesällä ruotsalainen poliisi ammuttiin kuoliaaksi Göteborgissa keskellä katua, kun 17-vuotias jengiläinen yritti ampua kohti toisen rikollisjengin jäseniä. Pari vuotta aiemmin sama henkilö oli syyllistynyt puukotukseen raitiovaunussa. Muutama vuosi sitten Malmössä nainen ammuttiin kuoliaaksi perheensä edessä keskellä kirkasta päivää. Vastaavia tapauksia on useita vuosien varrelta. Raaka väkivalta julkisilla paikoilla vaikuttaa olevan Ruotsin uusi normaali, Antikainen toteaa.
Maahanmuuttajataustaisia rikollisjengejä jo Suomessakin
Kesällä julkaistun Ruotsin rikoksentorjuntaneuvosto Brån tutkimus kertoo, että Ruotsi on Euroopan maista ainoa, jossa aseväkivalta on kasvussa. Ruotsin poliisiylijohtaja Anders Thornbergin mukaan syynä on jengiväkivallan kasvu sekä maahan syntyneet rinnakkaisyhteiskunnat.
– Ruotsissa ollaan pitkään oltu enemmän huolissaan siitä, kuinka maan imago ryvettyy muun maailman silmissä kuin siitä, että ihmisiä ammutaan kadulle. Vuosien hyssyttelyn jälkeen Ruotsissa uskalletaan vihdoinkin puhua asioista niiden oikeilla nimillä. Maahanmuuttajavaltaisiin lähiöihin kehittyneet rinnakkaisyhteiskunnat ovat maahanmuuttajataustaisten rikollisjengien hallitsemia, eivätkä ihmiset luota poliisiin lainkaan.
– Myös Suomessa on jo useita väkivaltaisuuksiin syyllistyneitä maahanmuuttajataustaisten nuorten katujengejä, mikä on erittäin huolestuttavaa kehitystä. Tämänpäiväinen uutinen 15-vuotiaaseen poikaan kohdistuneesta törkeästä vapaudenriistosta ja törkeästä ryöstöstä on selkeä varoitusmerkki. Ongelmiin on puututtava välittömästi, jotta emme päädy Ruotsin tilanteeseen, Antikainen vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Anders Thornberg pahoinvointivaltio Einári Bild maahanmuuton ongelmat Ruotsin tie rikollisjärjestöt Maahanmuuttajajengit rikollisjengit hyvinvointivaltio jengiväkivalta Sanna Antikainen Jengit Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tukholmassa ammuttu gangstaräppäri eli jatkuvasti jengien tähtäimessä

Jengien ja klaanien yritystoimintaan kätkemä rikollisuus on suurin uhka Ruotsin yhteiskunnalle – kymmeniä miljardeja valuu taparikollisten taskuihin

Euroopan suurin lehti: ”Ruotsi on Euroopan vaarallisin maa”

Immonen: Maahanmuutto ei ole rikkaus ja voimavara vaan valtava taloudellinen rasite – ”Suomella käsillä viimeiset hetket kääntää suunta”

2 000 turvapaikanhakijaa käväisi Filipstadin pikkukaupungissa- muodostui varjoyhteiskunta, kaupunki kaupungin sisälle

Ohisalo väläyttää aselainsäädännön kiristämistä lääkkeeksi jengiytymiseen – Simula: ”Rehellisistä aseenomistajista sijaiskärsijöitä?”

Packalén vaatii katujengirikoksiin keskittyvän poliisin erikoisyksikön perustamista: Maahanmuuttajajengit muuttuvat yhä vaarallisemmiksi

Ruotsin kouluihin turvatiloja jatkuvien ampumisten takia – ”Kamalaltahan tämä tuntuu, mutta näin vain on tehtävä”

Rikollisten rajakontrolli alkoi taas Göteborgissa – lapset laitettu asialle
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Strandman kritisoi OAJ:n kielilinjaa: Suomen koulussa ensisijainen tavoite on oppia suomen kieli
Perussuomalaisten kansanedustaja, rehtori ja erityisopettaja Jaana Strandman kritisoi vahvasti Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n eduskuntavaali- ja tulevan hallitusohjelman tavoitteita maahanmuuttajien oman äidinkielen opetuksen lisäämisestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












