

Spectator-lehden dramaattinen kuvituskuva.
Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea
Pommi-iskut ja ammuskelut Ruotsin maahanmuuttajalähiöissä ovat tilastojen valossa räjähtäneet kahden viime vuoden sisällä. Tammikuun ja kesäkuun välillä raportoitiin yli 100 pommi-iskua, mikä tarkoittaa 70% nousua edellisvuoden vastaavalta aikaväliltä. Brittiläinen The Spectator-lehti kertoo pommi-iskujen olevan jopa osa normaalia ruotsalaista arkea. Tuoreen tapauksen perusteella Ruotsin yleisradioyhtiö SVT saattaa nykyään jopa sivuuttaa maininnat räjähdyksistä illan pääuutislähetyksessä. Tutkijat pitävät jengiväkivaltaa ja rinnakkaisyhteiskunnan syntyä vakavana uhkana.
Olemme tottuneet pitämään länsinaapuriamme hyvinvoivana, vakaana ja vauraana kansankotina. Ruotsista on edelleen hyvä syy ottaa esimerkkiä yritteliäisyydessä, globaalissa markkinoinnissa ja talviurheilussa. Sen sijaan Ruotsin maahanmuuttopolitiikka on päinvastainen poikkeus ja varoittava esimerkki. Enenevässä määrin ympäri maailmaa ihmetellään, miten maailmanlaajuisesti tunnettu humanitaarinen suurvalta voi epäonnistua jossain asiassa niin kurjalla tavalla.
Brittiläinen The Spectator-lehti ei kaunistele tilannekuvaa Ruotsista tuoreessa artikkelissaan Bomb attacks are now a normal part of Swedish life (suom: “Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea”). Oman tehosteensa aiheen dramatisointiin tuo kuvituskuva, jossa Ruotsin kansallisväreillä sinisellä ja keltaisella piirretty kranaatti koostuu kerrostaloista.
Ruotsin yleisradioyhtiön uutislähetyksessä enää edes vaivauduttu raportoimaan pommi-iskuista.
Karu kuvaus voi tuntua epätodelliselta suomalaiselle lukijalle – varsinkin heille, jotka ovat asiasta Yleisradion varassa. Näin voisi ainakin kuvitella, mikäli omaa käsitystään Ruotsin tilanteesta ei ole päivittänyt muutamaan vuoteen. Brittilehden artikkeli ei huomionhakuisesta otsikoinnistaan huolimatta ole pirujen maalamista seinille, vaan faktapohjainen katsaus meille läheisen naapurimme viimeaikaisiin rikostilastoihin.
Artikkelissa kerrataan kaksi viikkoa sitten eri puolilla Tukholman seutua yhden yön aikana tapahtunut pommi-iskujen sarja. Yksi isku tapahtui tiheässä Södermalmin kaupunginosassa keskellä Tukholmaa, ja toiset kaksi Södertäljen sekä Vaxholmin alueilla pääkaupungin kehyskunnissa. Kukaan ei tietojen mukaan loukkaantunut iskuissa, mutta asuinrakennuksia vaurioitui, ja ihmisiä heräsi keskellä yötä kauhunsekaisiin tunnelmiin.
Ensimmäinen isku tapahtui Vaxholmin alueella. Poliisiin pommiryhmä oli juuri matkalla suorittamaan tehtäväänsä, kun se sai käskyn suunnata tiheämmin asutetulle ja turistienkin suosimalle Tukholman keskusta-alueelle, jossa oli juuri räjähtänyt. Kolmannen iskun kohde oli Södertäljen kunnassa sijaitsevan syyrialais-ortodoksisen kirkon tila, joka oli joutunut pommi-iskun kohteeksi jo kaksi kertaa aikaisemminkin vuoden sisällä.
Spectatorin emokonsernin hallituksen puheenjohtaja, pitkän linjan mediamoguli ja BBC:n politiikantoimittaja Andrew Neil laittoi merkille Twitterissä, ettei Ruotsin yleisradioyhtiön uutislähetyksessä enää edes vaivauduttu raportoimaan pommi-iskuista. Hän ihmetteli, että sen sijaan uutisotsikoissa käsiteltiin mm. kuvanjakopalvelu Instagramin väitettyä sensuuria ylipainoisten naisten kuvia kohtaan.
Uusi normaali
Tilastot alkavat huolestuttaa enemmän kuin yksittäistapaukset. Tämän vuoden tammikuun ja kesäkuun välissä raportoitiin yli 100 räjähdystä, mikä on 70% korkeampi kuin samana ajanjaksona edellisvuonna. Viime vuonna raportoitiin kaiken kaikkiaan 160 epäiltyä räjähteillä suoritettua iskua. Jos tuoreimpien tilastojen trendi pysyy vähintään samana, se tarkoittaisi keskimäärin vähintään yhtä pommi-iskua joka toinen päivä.
Brittilehden mukaan aikaisempia tilastoja ei ole saatavilla, koska koko ilmiö on laatuaan niin uusi: “Vielä jokin aika sitten kukaan ei olisi ajatellutkaan lisäävänsä pommi-iskujen saraketta Ruotsin rikostilastoihin.”
Ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan erikoistunut professori Wilhelm Agrell Lundin yliopistosta näkee jengiväkivallalla terrorismin kaltaisia, valtion väkivaltamonopolia ja suvereniteettia murentavia vaikutuksia. Vastaavasti Ruotsin maanpuolustuskorkeakoulun raportti varoittaa, että klaanien ja rinnakkaisyhteiskunnan kasvu maahanmuuttajalähiöissä haastavat ruotsalaisen oikeusjärjestelmän. Ruotsalainen laki ja viranomainen ovat voimattomia alueilla, joissa klaanit pitävät asukkaita otteessaan.
Alkuun oli tapana ajatella, että jengisodat ovat vain ikävä, väistämätön, mutta vältettävissä oleva lieveilmiö monimuotoisessa yhteiskunnassa. Pommi-iskujen yleistyessä on kuitenkin mahdotonta olla huomioimatta sivullisille aiheutuvaa vahinkoa ja uhkaa. Brittilehden artikkelissa esimerkissä Linköpingin yliopistokaupungissa tapahtuneessa valtavassa räjähdyksessä tuhoutui kaksi rakennusta, ja yhteensä 250 asuntoa vaurioitui. Ihmeen kaupalla yksikään ihminen ei loukkaantunut vakavasti.
Lastaan sylissä kantanutta tohtori Karolin Hakimia ammuttiin. Kun hän makasi maassa, murhaaja tuli ampumaan häntä päähän lähietäisyydeltä.
Artikkelissa muistutetaan, että pommi-iskut ovat vain osa maahanmuuttajalähiöille leimallisista erityispiirteistä. Ruotsissa tapahtui viime vuonna 45 kuolemaan johtanutta ampumistapausta niin kutsutuilla rikollisvyöhykkeillä. Määrän kerrotaan kasvaneen kymmenkertaiseksi yhden sukupolven aikana.
Toisessa yliopistokaupungissa Lundissa syyskuussa tapahtuneen pommi-iskun uhriksi joutunut naispuolinen opiskelija sai vakavia vammoja kasvoihinsa. Viikkoja aikaisemmin nuori nainen murhattiin varakkaalla alueella Malmössä. Lastaan sylissä kantanutta tohtori Karolin Hakimia ammuttiin. Kun hän makasi maassa, murhaaja tuli ampumaan häntä päähän lähietäisyydeltä. Lapsi jäi henkiin, ja se päätyi valtion huostaan. Uutinen nousi jälleen otsikoihin viime viikolla, kun Ruotsin poliisi julkaisi kuvia epäillystä murhaajasta.
Eteläisen Ruotsin levottomuudet ovat herättäneet huolta myös Tanskan puolella. Kaksi viime aikoina Kööpenhaminassa tapahtunutta pommi-iskua liittyvät Etelä-Ruotsin jengeihin. Tanska on kiristänyt rajatarkastuksiaan, ja parhaillaan kaksi Ruotsin kansalaista on kiinniotettuina tanskalaisen veroviraston ulkopuolella tapahtuneen pommi-iskun jäljiltä.
Spectator-lehden artikkeli ei anna toiveikasta kuvaa mahdollisesta käänteestä ruotsalaislähiöiden väkivaltakierteeseen. Sen mukaan sosiaalidemokraattien ja vihreiden johtama hallituskoalitio yrittää turvautua lähinnä poliisin valtuuksien kuten videovalvonnan, tiedustelun ja kotietsintöjen vähittäiseen lisäämiseen. Poliisin kerrotaan jo kertaalleen epäonnistuneen epätoivoisessa kampanjassa, jossa räjähdeaineita hallussaan pitäneen henkilön oli mahdollista luovuttaa räjähteet poliisille ilman syytettä.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansa haluaa panna pisteen ruotsidemokraattien syrjinnälle

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Tuhat uutta poliisia, Ruotsin virheet on vältettävä

Halla-aho varoittaa Ruotsin mallin seurauksista: “Arvatkaa, kuka ei voita?”

Pelastuslaitos ohjeistaa autoilijoita Ruotsissa: Älä parkkeeraa seinän viereen – talosikin voi palaa

Olisiko jo aika puhua luvuista? – Maahanmuuttajien suuri määrä ajaa Ruotsin kuntia taloudelliseen ahdinkoon

Ruotsidemokraattien gallupmenestys ei ole sattumaa – Tutkimus: puolueen teemat herättävät luottamusta lähes kaikilla politiikan osa-alueilla

Ruotsidemokraateille mitattiin ennätyskannatus – puolueella on keinot väkivallan lopettamiseen

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Ammuskelu siirtymässä Ruotsissa kaduilta puoliksi sisätiloihin – rikollisjengit tulittavat toistensa asuntoja
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.