

LEHTIKUVA
Eerola: PS vastustaa pakkoruotsia, ei ruotsinkielisiä suomalaisia
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Juho Eerola huomauttaa, että pakkoruotsi ja RKP:n kielipolitiikka on syytä erottaa isänmaallisista suomenruotsalaisista.
Eräs Facebookin kautta kysymyksensä lähettänyt kysyy: Olen havainnut perussuomalaisissa vihaa suomenruotsalaisia kohtaan. Monet suomenruotsalaiset ovat poliittisesti tuuliajolla, varsinkin isänmaalliset. Monella on sankarihaudoissa omaisia, jotka uhrautuivat meidän kaikkien edestä. Haluaako perussuomalaiset profiloitua puolueeksi, joka halveksii ja vihaa isänmaallisia suomalaisia vain heidän äidinkielensä takia?
– Ei halua. Nyt on kuitenkin erotettava toisistaan tietyt asiat: ensinnäkin ruotsinkieliset henkilöt Suomessa, toiseksi RKP puolueena ja sitten kolmantena pakkoruotsi. RKP ja kaikille suomalaisille pakolla opetettava ruotsi, siis pakkoruotsi ovat asioita, joita voi hyvin vastustaa. Mutta sitten taas ruotsinkielisiä ihmisiä, jotka ovat isänmaallisia samalla tavalla kuin muutkin, ei tietenkään ole mitään syytä vastustaa.
– Minun näkemykseni mukaan, jos katsotaan Suomen historiallista kulttuuri- ja taide-elämää sekä elinkeinoelämää, niin tässä katsannossa ruotsinkieliset ovat historiallisesti tämän maan kaikkein hyödyllisin vähemmistö. Meillä ei siis tietenkään ole mitään ruotsinkielisiä vastaan. Mielestäni heillä pitää olla kaikki oikeudet käyttää ja puhua omaa äidinkieltään. Minulla on myös paljon ruotsinkielisiä tuttavia ja eräs lähisukulaiseni on jopa naimisissa ruotsinkielisen kanssa, joten minulla ei tietenkään ole mitään ruotsinkielisiä vastaan.
– Vastustan kuitenkin RKP:n politiikkaa. Lisäksi vastustan pakkoruotsia, eli sitä, että kaikkia suomalaisia pakotetaan opiskelemaan ruotsin kieltä jota kaikki eivät edes kunnolla opi.
Sama propaganda on kyseessä siinä, kun perussuomalaisten väitetään vihaavan maahanmuuttajia, mikä ei pidä paikkaansa, kun tosiasiassa me kritisoimme järjestelmää.
– Juuri näin. Minullahan on myös itselläni maahanmuuttajataustaisia ystäviä, ihan kaiken värisiä henkilöitä ympäri maailmaa. He kaikki ansaitsevat paikkansa tässä yhteiskunnassa. He tekevät töitä ja noudattavat Suomen lakia. Monet heistä ovat myös hyvin maahanmuuttokriittisiä ja joukossa on myös perussuomalaisten äänestäjiä.
– On siis virheellistä väittää, että perussuomalaiset vastustaisivat kaikkea maahanmuuttoa: emme me vastusta, vaan vastustamme turvapaikkashoppailua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeriö lobbaa pakkoruotsia – rahoittaa ja mainostaa Facebookissa rkp-vaikuttajien masinoimaa kampanjaa

Halla-aho: Uutta lähestymistapaa kielikokeiluun

Suomalaisuuden Liiton puheenjohtaja Ilmari Rostila: Joustamattomuus vesittämässä kielikokeilun – ”Vaikenemisen kulttuuri pakkoruotsin ympäriltä on murrettava”

PS-Nuoret: Ei palata pakkoruotsiin – ”Ruotsiahan ei nykymenolla puhuta kohta edes Ruotsissa”

Rostila: Miksi vihastuttaa suomalaisia ja poistaa ruotsin valinnaisuus yo-kirjoituksista?

Suomalaisuuden Liitto: Lisärahoitusta mieluummin monipuolisten ja vapaiden kieliopintojen tukemiseen
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.
