

LEHTIKUVA
Eerola: Venäjältä saapuvat turvapaikanhakijat käännytettävä pikaisesti
Hallituksen yhdessä sopimat turvapaikkapoliittiset toimenpiteet on saatava nopeasti täytäntöön, perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola sanoo tiedotteessaan. Eerola korostaa, että Venäjästä on tullut siirtolaisuuden pääväylä.
– Norja ei käsittele Venäjältä saapuvien turvapaikanhakijoiden hakemuksia ja on valmistellut ohjeet turvapaikanhakijoiden käännyttämisestä takaisin Venäjälle. Tämä on lisännyt painetta Suomen suuntaan, Eerola toteaa.
Eivät kärsi hätää
Suurin tulovirta koostuu nyt Venäjällä vuosikausia asuneista afgaaneista. Aikoinaan ensimmäiset Suomeen tulleet afgaanit ja somalit saapuivat nimenomaan Venäjältä kommunismin romahtamisen jälkeen, vaikka osa edellä mainituista kuului itse Neuvostoliiton tukijoihin. Norjan oikeusministeri Anders Anundsenin mukaan nämä ihmiset eivät kärsi hätää ja ovat turvassa Venäjällä.
– Hallituksen linjan mukaan Venäjä on sitoumustensa perusteella turvallinen turvapaikkamaa. Nyt nämä linjaukset on laitettava pikaisesti täytäntöön, Eerola jyrähtää.
Talouspakotteet lisäävät lähtöintoa
Eerolan mukaan tosiasiat on nyt tunnustettava ja käännytettävä Venäjältä tulevat turvapaikanhakijat pikaisesti takaisin.
– Euroopan unionissa pitää keskustella myös Venäjän talouspakotteiden mielekkyydestä. Turkki saa merkittäviä taloudellisia etuja, kun se alkaa patoamaan siirtolaistulvaa Eurooppaan.
– Venäjään kohdistuneet talouspakotteet lisäävät maassa asuvien arbuusikauppiaiden halukkuutta lähteä elintasopakolaiseksi länteen, mutta jotkin tahot haluavat vain keskustella siitä millaisissa joukoissa kotimaiset voimat kadulla esiintyvät, Eerola ihmettelee.
Eerola muistuttaa, että hallituksen marraskuussa hyväksymien linjausten mukaan Venäjä kuuluu Euroopan neuvostoon ja on Euroopan ihmisoikeussopimuksen sekä Geneven pakolaissopimuksen ja kidutuksen vastaisen yleissopimuksen osapuoli.
Kuvassa: Venäjältä saapuvia turvapaikanhakijoita Norjan rajalla 21. joulukuuta 2015.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuorten tyttöjen ahdistelua peitelty Ruotsissakin – ruotsidemokraattien pelossa?

Apulaispoliisipäällikön lausunto ymmärrettiin tahallaan väärin

Eerola: Haluaako Rinne yhä terveyspalvelut laittomasti maassa oleskeleville?

Puolustusministeri: Ei Tahrinin aukiota Suomeen

EU tyytymätön Turkin toimiin pakolaisvirran tyrehdyttämisessä

Saksassa kuohuu – mielenilmaukset riistäytyneet käsistä

Eerola: “Perheenyhdistäminen tehtävä mahdollisimman vaikeaksi – Suomi voisi kerrankin toimia ensimmäisenä”

Eerola: “Kaikki somalialaiset käännytettävä”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
