

LEHTIKUVA
Elomaa: Käteisen käytön alasajo on merkittävä uhka
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa on huolissaan käteismaksamisen tulevaisuudesta, koska sen suosio on pudonnut tuntuvasti viime vuosina.
Ritva ”Kike” Elomaa laati toimenpidealoitteen, jossa hän ehdottaa, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin käteismaksamisen toimivuuden sekä käteisen rahan saatavuuden turvaamiseksi tulevaisuudessa.
– Käteismaksamisen suosio on laskenut vuosien saatossa ja käteisen jakelusta ja pankkiautomaattien toiminnasta vastaavat voittoa tavoittelevat yritykset saattavat päätyä ajamaan alas palveluitaan entisestään erityisesti syrjäseuduilla, Elomaa arvioi.
– Pankkien konttoriverkoston harventuminen on myös ollut jo pitkään trendi ja noin viidennes niistä ei tarjoa asiakkailleen enää käteispalveluja. Käteisen jakelu on jo paikoin todella huonossa jamassa. Vähän lohtua tilanteeseen tuo se, että esimerkiksi osassa kaupoista käteisnostot ovat mahdollisia. Mielestäni myös maaseudun asukkailla on oltava mahdollisuus nostaa käteistä rahaa ja käyttää laillista maksuvälinettä jatkossakin.
Moni ikäihmisen suosii käteistä
Suomen Pankin mukaan lähes 70 prosenttia suomalaisista käyttää käteistä rahaa toisinaan ja pääasiallisena maksuvälineenä käteinen toimii noin kuudelle prosentille.
– Käytännössä noin 350 000 suomalaista maksaa ostoksensa käteisellä. Heistä merkittävä osa on ikäihmisiä, joille digiasiointi ei ole eri syistä johtuen vaihtoehto. Monet eivät esimerkiksi uskalla tai osaa käyttää muita maksutapoja kuin perinteistä käteistä. Kyllähän näille ihmisille on turvattava mahdollisuus maksaa kaupassa ruokansa ja apteekissa lääkkeensä, Elomaa sanoo.
Huoltovarmuuskysymys
Elomaan mukaan käteismaksaminen on tärkeä osa maksamisen kokonaisjärjestelmää. Käteismaksamisen mahdollisuus tuo turvaa myös mahdollisten häiriötilanteiden tai jopa suuremman kriisin varalle. Hän katsoo, että tämän takia käteismaksamisen turvaaminen on myös huoltovarmuuskysymys.
– Viime vuosien aikana monien suurten pankkien asiakkaiden maksukortit ovat äkisti lakanneet toimimasta. Välillä tilanne on saatu korjattua nopeasti, mutta toisinaan häiriö on kestänyt pitkään. Näissä tilanteissa käteinen raha on ollut monien pelastus.
– On päivän selvää, että jos suurempi kriisi koittaa niin maksamisen turvaaminen on tärkeää ja siinä käteinen on ainutlaatuisessa asemassa, koska sen käyttö ei ole sidottu tietojärjestelmiin tai edes sähkön saatavuuteen, Elomaa sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa: Poliisin määrärahojen vähentäminen vaarantaa suomalaisten turvallisuuden

Mäenpää: Käteinen raha turvattava Suomessa jatkossakin käypänä maksuvälineenä

Suomen Pankki haluaa turvata riittävät käteispalvelut – Mäenpää vaatii hallitukselta pikaisia toimia

Simula huolissaan käteisen rahan saatavuudesta: ”Käteistä voitava nostaa helposti häiriötilanteissa”

Kansanedustaja vaatii ministeriltä selvityksen, miksei käteisellä voi maksaa tankkausta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.