

LEHTIKUVA
EU rankaisee metsätalousmaita puuttumalla metsäbiomassan käyttöön – Hakkarainen: “Johan sen järkikin sanoo, että puu on uusiutuva luonnonvara”
Euroopan parlamentti äänesti tänään uusiutuvan energian direktiivin muutoksista, joilla pyritään nostamaan uusiutuvien energianlähteiden osuutta EU:n kokonaisenergiankulutuksesta. Europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen kritisoi päätöstä, joka kiristää tuntuvasti niitä kriteerejä, joiden mukaan metsäbiomassa voidaan laskea uusiutuvaksi energianlähteeksi.
Direktiivin uudistus kuuluu EU:n vihreän kehityksen ohjelmaan (Green Deal) pohjautuvaan ilmasto- ja energiapoliittiseen valmiuspakettiin. Suomelle vaikein pala äänestyksessä oli metsäbiomassan kestävyyskriteerien kiristäminen. Europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen kommentoi aihetta Strasbourgissa äänestysten jälkeen.
– Tätähän ryhmässämme on pelätty koko vaalikausi, että EU kaappaa vallan jäsenmaiden metsistä ilmastopolitiikan varjolla, Hakkarainen puuskahtaa.
Molemmat perussuomalaiset mepit äänestivät esitystä vastaan.
Onko puu fossiilinen energianlähde?
Aiemmin uusiutuvan energian direktiivi ei ole puuttunut yksityiskohtaisesti metsäbiomassan käyttöön. Nyt parlamentti kiristi tuntuvasti kriteerejä, joiden mukaan metsäbiomassa voidaan laskea uusiutuvaksi ja siten kelvolliseksi saamaan uusiutuvan energian tukia.
– On täyttä hulluutta, että tämmöisistä asioista tehdään poliittisia päätöksiä! Johan sen järkikin sanoo, että puu on uusiutuva luonnonvara – ei sitä millään voi fossiilisten kanssa samaan koriin laittaa, Hakkarainen havainnollistaa.
Millä metsäbiomassa korvataan?
Tämäkään päätös ei parlamentille vielä riittänyt, vaan metsäbiomassan uusiutuvuus tulee vähenemään asteittain vuosikymmenen loppua kohti.
– Ja millä se sitten korvataan? Pakkosyöttämällä epävarmaa tuulivoimaa kaikille? europarlamentaarikko kysyy ja jatkaa:
– Energian hinta ja omavaraisuus ovat nyt kaikkien huulilla, mutta päätökset puhuvat aivan toista!
Parlamentin ja neuvoston jatkoneuvotteluja eli niin sanottuja trilogeja kohti mentäessä Hakkarainen perää komissiolta taloudellisten ja työllisyysvaikutusten sekä huoltovarmuuden huolellista arviointia erityisesti Suomen kaltaisissa metsätalousmaissa, jotta lainsäädännön vaikutukset eivät ole epäsuhtaiset ja rankaise epäsymmetrisesti eri EU-maita.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- metsäbiomassa uusiutuvan energian direktiivi fossiiliset energialähteet energiaomavaraisuus metsät uusiutuva energia Green Deal Energian hinta europarlamentti Tuulivoima Uusiutuvat energianlähteet ilmastopolitiikka Energiapolitiikka Huoltovarmuus Teuvo Hakkarainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkynen ihmettelee: Haluaako EU Suomen metsät koko Euroopan hiilivarastoksi?

Sähkön hinta räjähtää käsiin – perussuomalaiset vaatii välittömiä toimia ja hallitusta hätäkokoukseen

Hakkarainen EU:n metsästrategiasta: ”Vihreä siirtymä on myrkky”

Ulkomaiset rahastot haalivat suomalaisten metsiä – Tynkkynen: “Metsät siirtyvät pienomistajilta kasvottomille rahastoille”

Perussuomalaiset: Toimivaa tuotantoa ei pidä hylätä energiakriisissä – kokoomukselle hiili ja turve ovat yhä ”pahoja sanoja”

Purra: EU:n uudet metsien ”ennallistamisvaatimukset” ovat hulluja

EU:n maa- ja metsätalouteen liittyvien asetusten yhteisvaikutus selvitettävä

Välikysymys ennallistamisasetuksesta – Purra: Suomen metsiä ei suinkaan ensisijaisesti uhkaa Ponssen moto tai muukaan kato, vaan Euroopan unioni
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.