

SVT
Göteborgin jengisota leimahti rikollispomon tyttöystävän uskottomuudesta – jo 20 kuolonuhria, heidän joukossaan lapsia
RUOTSI | Göteborgia jo neljä vuotta piinannut jengisota on vaatinut ainakin 20 ihmisen hengen. Suurinta huomiota rikosten sarjassa on herättänyt Biskopsgårdenin kaksoismurha, joka tapahtui vuoden 2015 keväällä. Ammuskelussa loukkaantui lisäksi vaikeasti kahdeksan ihmistä. Teosta tuomittiin viisi miestä, joista kaksi sai elinkautisen ja kolme vain 14 vuoden tuomion, nuoresta iästään johtuen. Vaikka väkivallanteoista on jaettu kovia tuomioita, konflikti on kaikkea muuta kuin ohitse. Asiasta kirjoitti Ruotsin yleisradioyhtiö SVT.
Siitä huolimatta, että joukko jengiläisiä on kiven sisällä, ei väkivallan uhka ole poistunut kaupungista ja konflikti on kaikkea muuta kuin ohi.
– Valitettavasti tilanne on tämä, yksittäisten tekijöiden vangitseminen ei muuta tilannetta, ongelman syyt ovat paljon syvemmällä. Näin toteaa poliisin tutkinnanjohtaja Robert Karlsson.
Vahvasti yksinkertaistaen Göteborgissa on kyse kahden rikollisjengin reviiritaistelusta: Toinen rikollisporukka pitää omanaan kaupungin etelä- ja toinen pohjoisosaa. Murhien sarja sai alkunsa neljä vuotta sitten mustasukkaisuudesta, rikollispomon tyttöystävän uskottomuudesta.
Vuosien aikana ovat toinen toistaan seuranneet murhat, ampumiset, vahingonteot ja pommi-iskut. Poliisin mukaan kaikilla näillä rikoksilla on yhdistäviä tekijöitä.
– En uskalla sanoa uhrien tarkkaa määrää, mutta kuolleita on joka tapauksessa yli 20 ja loukkaantuneita paljon enemmän.
Poliisi ei Robert Karlssonin mukaan tosin itsekään ole täysin varma siitä, mitkä murhat ja mistä syystä ovat yhdistettävissä toisiinsa. Iskuissa on kuollut myös lapsia, joista nuorin oli neljävuotias.
– Tässä on kyseessä hirvittävä ja aivan käsittämätön tragedia, jonka uhriksi ovat joutuneet myös täysin sivulliset ja jopa lapset, Karlsson summaa.
– Meidän on estettävä rikollisen tyhjiön täyttyminen, nyt kun suuri joukko jengiläisiä on vankilassa. Poliisi ja muut viranomaiset ponnistelevat jengiväkivallan hävittämiseksi, mutta se tulee vaatimaan aikaa, paljon aikaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomessa vieraillut Mona Walter asuu salaisessa osoitteessa: ”Jätin islamin, ja sharian rangaistus tällaisesta teosta on kuolemantuomio”

Ruotsalaisprofessori pillastui pedofiliraiskaajan tuntomerkkien paljastamisesta: “Ovat ennenkuulumattoman stereotyyppisiä ja ruokkivat ennakkoluuloja”

Komisarion mitta tuli täyteen Ruotsissa – maahanmuuttajien rikoksista kirjoittaneen veteraanipoliisin avautumista kommentoidaan jo pääministeritasolla
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää