

LEHTIKUVA
Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen
Syyrian al-Holin leiriltä saapui eilen sunnuntaina Suomeen kolme Isis-naista ja yhdeksän lasta. Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) vieraili maanantai-iltana Ylen A-studiossa kertomassa ulkoministeriön viranomaisten osuudesta joukon auttamiseen al-Holin leiriltä Turkin kautta Suomeen.
Pekka Haavisto sanoi, että ulkoministeriöön on kevään aikana tihkunut tietoa kolmesta eri ”perheestä”, jotka ovat lähteneet leiriltä muualle Syyriaan, josta ovat sitten pyrkineet Turkin puolelle.
Haavisto sanoi, että Suomen viranomaiset ovat keväällä saamiensa tietojen perusteella toimittaneet Turkin rajaviranomaisille leiriltä palaavien henkilötiedot, siinä tarkoituksessa, että mikäli nämä pääsevät Syyriasta Turkin puolelle, niin Suomen viranomaiset tekevät heille matkustusasiakirjat matkalle Suomeen.
Haavisto myönsi, että Suomen Turkin-suurlähetystön edustajat olivat jo Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia.
– Kun raja ylitettiin, niin joidenkin kohdalla on oltu vastassa. Turkin puolella totta kai heidät on myös autettu lentokentälle, Haavisto sanoi.
Haaviston kertomus on sikäli erikoinen, sillä hallituksen viime joulukuussa tekemän periaatepäätöksen mukaisesti hallitus pyrkii kotiuttamaan al-Holista vain lapset, eikä aikuisten avustamiseen ole velvoitetta.
Miten vankileiriltä voi päästä liikkeelle ilman apua?
Al-Holin leiriltä lähteneet tekivät matkaa jopa kuukausien ajan päästäkseen satojen kilometrien matkan Turkin rajalle ja sieltä Suomen viranomaisten hoteisiin. Haavisto ei A-studiossa kertonut, mitä kautta ulkoministeriö on saanut tietoja matkalla olleista, miten heihin on pidetty yhteyttä ja miten heidän henkilöllisyydestään on varmistuttu.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kirjoittikin tänään Facebookissa pitävänsä epäuskottavana, että Isis-naiset olisivat päässeet omin avuin ulos leiriltä.
– Kysymys kuuluu, mitä Suomen ulkoministeriön asiamies on alueella tehnyt ja kenelle on maksettu, Halla-aho kirjoitti.
Haavisto kuitenkin väitti A-studiossa, ettei hän tiedä keinoja, miten leiriltä on päästy pois ja että ainakaan Suomen viranomaisilla ei olisi mitään tekemistä al-Holista lähtemisen kanssa eikä matkalla Syyrian puolella rajaa olisi annettu apua.
Vielä viime viikon perjantaina Haavisto sanoi Ilta-Sanomien haastattelussa, että Suomella ei olisi mitään keinoa auttaa leirillä olevia. Tilanteet muuttuivat nopeasti, sillä vain kaksi päivää sen jälkeen leirillä olleita henkilöitä jo saapui lentokoneella Suomeen.
Haaviston mukaan Suomeen on nyt saapunut perheitä
A-studiossa Haavisto käytti useaan kertaan al-Holista Suomeen saapuvista henkilöistä sanaa ”perheet”.
– Kaikilla perheillä on ollut hieman erilainen tilanne ja he ovat tulleet eri aikaan rajan yli. Jännitysnäytelmä on joidenkin kohdalla jatkunut loppuun asti, matkalla on ollut vaarallisia tilanteita, Haavisto sanoi.
Haaviston mukaan al-Holissa olisi edelleen parikymmentä lasta ja alle kymmenen ”äitiä”. Varmuudella kyseisistä naisista tiedetään kuitenkin vain se, että he ovat menneet vapaaehtoisesti sotatoimialueelle tukeakseen äärijärjestön toimintaa ja olleet naimisissa Isis-taistelijoiden kanssa.
Suomeen saapuneiden naisten rooli terroristijärjestön aktiivisessa toiminnassa on epäselvä. Naisten toiminnan selvittäminen jälkikäteen on käytännössä mahdotonta.
Suojelupoliisin arvioiden mukaan al-Holin naiset todennäköisesti integroituisivat suomalaisiin jihadistisiin järjestöihin ja jatkaisivat siten terroristista toimintaa heti Suomeen päästyään. Suojelupoliisin mukaan naisten matkailu konfliktialueilla on voimistanut sekä verkostoitumista että kykyä ja valmiutta väkivaltaan.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistön mukaan Suojelupoliisin esittämiin arvioihin on suhtauduttava vakavasti.
Keskusrikospoliisi tutkii Haaviston toimia
Keskusrikospoliisi tutkii parhaillaan Haaviston toimia al-Holin leirin asiassa. Kysymys on siitä, yrittikö Haavisto painostaa ulkoministeriön virkamiehiä ylittämään virkavastuunsa al-Holissa olevien henkilöiden kotiuttamisessa Suomeen. Siihen nähden on erikoista, että Haavisto edelleen jatkaa ulkoministerinä ja edelleen toimii samojen tehtävien kanssa, joihin häneen kohdistuva esitutkinta on kytkeytynyt.
– Teen sitä työtä, joka tällä hetkellä on ja uskon tekeväni sitä parhaiden voimieni ja kykyjeni mukaan, Haavisto sanoi.
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra ihmetteli sosiaalisessa mediassa Haaviston selityksiä.
– Mitä tämä ”eri tilanteita”, ”eri asioita” ja ”eri perheitä” koskeva Haaviston selittely on? Jos perheitä on kolme (onko?), kai ne voisi vaikka erikseen luetella, miten niiden kanssa toimittiin. Keitä oltiin vastassa rajalla? Onko leiriltä lähtenyt muita, Purra kirjoittaa.
Kansanedustaja Mari Rantasen mukaan Haaviston jutut ovat tuhannen ja yhden yön tarinoita.
– Välillä Haavisto puhui avusta leirin ulkopuolella ja välillä Turkin rajasta. Kysymykset kuuluu, kuka auttoi naiset leiriltä ulos ja kuka maksoi Turkin rajalle? Rantanen kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- al-Holin vankileiri keskusrikospoliisi tutkinta suurlähetystö Isis-naiset Isis-taistelijat virkamiehet Riikka Purra Pekka Haavisto Suojelupoliisi Mari Rantanen Ulkoministeriö Turkki Suomi Terrorismi vihreät perussuomalaiset hallitus Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkoministeriö kertoo avustaneensa Suomeen saapuvia al-holilaisia – ”heidän paluunsa Suomeen on järjestetty yhteistyössä Turkin viranomaisten kanssa”

Turkki kutsuu al-Hol-palaajia ”vierasmaalaisiksi terroristitaistelijoiksi”, Suomen ulkoministeriön mukaan kyse on ”kolmesta leiriltä paenneesta perheestä”

Mauri Peltokankaalta erittäin rajut moitteet: ”Hallitus on kansan selän takana tuonut terroristijärjestöön kuuluneita aikuisia ihmisiä Suomeen”

Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”

Rantanen: Kuinka uskottavaa on, että al-Holin Isis-perheet pääsivät vankileiriltä Turkkiin ja sieltä Suomeen ilman ulkoministeriön ja erityisedustajan apua?

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Tavio: Hallitus maksoi Isis-naisten paluulennot

Ulkoministeri Haaviston toimista aloitetaan esitutkinta

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











