

LEHTIKUVA
Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen
Syyrian al-Holin leiriltä saapui eilen sunnuntaina Suomeen kolme Isis-naista ja yhdeksän lasta. Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) vieraili maanantai-iltana Ylen A-studiossa kertomassa ulkoministeriön viranomaisten osuudesta joukon auttamiseen al-Holin leiriltä Turkin kautta Suomeen.
Pekka Haavisto sanoi, että ulkoministeriöön on kevään aikana tihkunut tietoa kolmesta eri ”perheestä”, jotka ovat lähteneet leiriltä muualle Syyriaan, josta ovat sitten pyrkineet Turkin puolelle.
Haavisto sanoi, että Suomen viranomaiset ovat keväällä saamiensa tietojen perusteella toimittaneet Turkin rajaviranomaisille leiriltä palaavien henkilötiedot, siinä tarkoituksessa, että mikäli nämä pääsevät Syyriasta Turkin puolelle, niin Suomen viranomaiset tekevät heille matkustusasiakirjat matkalle Suomeen.
Haavisto myönsi, että Suomen Turkin-suurlähetystön edustajat olivat jo Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia.
– Kun raja ylitettiin, niin joidenkin kohdalla on oltu vastassa. Turkin puolella totta kai heidät on myös autettu lentokentälle, Haavisto sanoi.
Haaviston kertomus on sikäli erikoinen, sillä hallituksen viime joulukuussa tekemän periaatepäätöksen mukaisesti hallitus pyrkii kotiuttamaan al-Holista vain lapset, eikä aikuisten avustamiseen ole velvoitetta.
Miten vankileiriltä voi päästä liikkeelle ilman apua?
Al-Holin leiriltä lähteneet tekivät matkaa jopa kuukausien ajan päästäkseen satojen kilometrien matkan Turkin rajalle ja sieltä Suomen viranomaisten hoteisiin. Haavisto ei A-studiossa kertonut, mitä kautta ulkoministeriö on saanut tietoja matkalla olleista, miten heihin on pidetty yhteyttä ja miten heidän henkilöllisyydestään on varmistuttu.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kirjoittikin tänään Facebookissa pitävänsä epäuskottavana, että Isis-naiset olisivat päässeet omin avuin ulos leiriltä.
– Kysymys kuuluu, mitä Suomen ulkoministeriön asiamies on alueella tehnyt ja kenelle on maksettu, Halla-aho kirjoitti.
Haavisto kuitenkin väitti A-studiossa, ettei hän tiedä keinoja, miten leiriltä on päästy pois ja että ainakaan Suomen viranomaisilla ei olisi mitään tekemistä al-Holista lähtemisen kanssa eikä matkalla Syyrian puolella rajaa olisi annettu apua.
Vielä viime viikon perjantaina Haavisto sanoi Ilta-Sanomien haastattelussa, että Suomella ei olisi mitään keinoa auttaa leirillä olevia. Tilanteet muuttuivat nopeasti, sillä vain kaksi päivää sen jälkeen leirillä olleita henkilöitä jo saapui lentokoneella Suomeen.
Haaviston mukaan Suomeen on nyt saapunut perheitä
A-studiossa Haavisto käytti useaan kertaan al-Holista Suomeen saapuvista henkilöistä sanaa ”perheet”.
– Kaikilla perheillä on ollut hieman erilainen tilanne ja he ovat tulleet eri aikaan rajan yli. Jännitysnäytelmä on joidenkin kohdalla jatkunut loppuun asti, matkalla on ollut vaarallisia tilanteita, Haavisto sanoi.
Haaviston mukaan al-Holissa olisi edelleen parikymmentä lasta ja alle kymmenen ”äitiä”. Varmuudella kyseisistä naisista tiedetään kuitenkin vain se, että he ovat menneet vapaaehtoisesti sotatoimialueelle tukeakseen äärijärjestön toimintaa ja olleet naimisissa Isis-taistelijoiden kanssa.
Suomeen saapuneiden naisten rooli terroristijärjestön aktiivisessa toiminnassa on epäselvä. Naisten toiminnan selvittäminen jälkikäteen on käytännössä mahdotonta.
Suojelupoliisin arvioiden mukaan al-Holin naiset todennäköisesti integroituisivat suomalaisiin jihadistisiin järjestöihin ja jatkaisivat siten terroristista toimintaa heti Suomeen päästyään. Suojelupoliisin mukaan naisten matkailu konfliktialueilla on voimistanut sekä verkostoitumista että kykyä ja valmiutta väkivaltaan.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistön mukaan Suojelupoliisin esittämiin arvioihin on suhtauduttava vakavasti.
Keskusrikospoliisi tutkii Haaviston toimia
Keskusrikospoliisi tutkii parhaillaan Haaviston toimia al-Holin leirin asiassa. Kysymys on siitä, yrittikö Haavisto painostaa ulkoministeriön virkamiehiä ylittämään virkavastuunsa al-Holissa olevien henkilöiden kotiuttamisessa Suomeen. Siihen nähden on erikoista, että Haavisto edelleen jatkaa ulkoministerinä ja edelleen toimii samojen tehtävien kanssa, joihin häneen kohdistuva esitutkinta on kytkeytynyt.
– Teen sitä työtä, joka tällä hetkellä on ja uskon tekeväni sitä parhaiden voimieni ja kykyjeni mukaan, Haavisto sanoi.
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra ihmetteli sosiaalisessa mediassa Haaviston selityksiä.
– Mitä tämä ”eri tilanteita”, ”eri asioita” ja ”eri perheitä” koskeva Haaviston selittely on? Jos perheitä on kolme (onko?), kai ne voisi vaikka erikseen luetella, miten niiden kanssa toimittiin. Keitä oltiin vastassa rajalla? Onko leiriltä lähtenyt muita, Purra kirjoittaa.
Kansanedustaja Mari Rantasen mukaan Haaviston jutut ovat tuhannen ja yhden yön tarinoita.
– Välillä Haavisto puhui avusta leirin ulkopuolella ja välillä Turkin rajasta. Kysymykset kuuluu, kuka auttoi naiset leiriltä ulos ja kuka maksoi Turkin rajalle? Rantanen kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- al-Holin vankileiri keskusrikospoliisi tutkinta suurlähetystö Isis-naiset Isis-taistelijat virkamiehet Riikka Purra Pekka Haavisto Suojelupoliisi Mari Rantanen Ulkoministeriö Turkki Suomi Terrorismi vihreät perussuomalaiset hallitus Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkoministeriö kertoo avustaneensa Suomeen saapuvia al-holilaisia – ”heidän paluunsa Suomeen on järjestetty yhteistyössä Turkin viranomaisten kanssa”

Turkki kutsuu al-Hol-palaajia ”vierasmaalaisiksi terroristitaistelijoiksi”, Suomen ulkoministeriön mukaan kyse on ”kolmesta leiriltä paenneesta perheestä”

Mauri Peltokankaalta erittäin rajut moitteet: ”Hallitus on kansan selän takana tuonut terroristijärjestöön kuuluneita aikuisia ihmisiä Suomeen”

Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”

Rantanen: Kuinka uskottavaa on, että al-Holin Isis-perheet pääsivät vankileiriltä Turkkiin ja sieltä Suomeen ilman ulkoministeriön ja erityisedustajan apua?

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Tavio: Hallitus maksoi Isis-naisten paluulennot

Ulkoministeri Haaviston toimista aloitetaan esitutkinta

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.














