

MATTI MATIKAINEN
Halla-aho: EU-elpymispakettiin osallistuminen voidaan estää – ”Kansanedustajat on pantava valinnan eteen”
Jussi Halla-aho muistuttaa, että päätös EU-elpymispaketista on viime kädessä eduskunnan käsissä. – Eduskunta tekee asiasta päätöksen. Antautuminen ei ole pakollista.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on elokuusta saakka kiertänyt Suomea kuntavaalikiertueen merkeissä. Halla-aho iloitsee siitä, että kaikkialla Suomessa väkeä on ollut poikkeuksellisen paljon liikkeellä, vaikka vaaleihin on vielä aikaa.
– Kentällä saa hyvän käsityksen siitä, mikä kansalaisia puhuttaa, huolettaa ja närästää: työpaikat katoavat ja tehtaat pannaan kiinni.
Ihmiset eivät ole tyhmiä
Halla-ahon mukaan yksi kaikkein useimmin toreilla esiinnousevista aiheista on EU-elpymispaketti.
– Ihmiset eivät ole tyhmiä. He ymmärtävät, että jos Suomi maksaa paitsi oman taloutensa myös muiden elvyttämisestä, Suomi ei ole voittaja. He ymmärtävät, että mekanismista ei tule ainutkertainen ja väliaikainen.
– He ymmärtävät, että jos Suomi rahoittaa oman vientiteollisuutensa kilpailijoita, se ei hyödytä Suomen vientiä. He ymmärtävät, että mitä enemmän Suomi lapioi rahaa ulkomaille, sitä ankarammin se joutuu verottamaan suomalaista työtä ja yrittämistä, Halla-aho toteaa.
Nytkö luottamuspääomaa käytetään?
Monet ihmiset ovat kysyneet Halla-aholta, onko pakettiin osallistumista mahdollista pysäyttää.
– Olen vastannut, että kyllä on. Eduskunta tekee asiasta päätöksen. Antautuminen ei ole pakollista. Muut maat, pienetkin, uskaltavat panna kovan kovaa vastaan, kun niiden kansallinen etu on uhattuna.
– Vain Suomi sanoo kaikkeen kyllä, kuvitellen keräävänsä jotakin luottamuspääomaa, jota voidaan käyttää sitten, kun on oikeasti tärkeä paikka. Mikä mahtaa olla se oikeasti tärkeä paikka, jos tämä ei ole sellainen?
Kansaltakin voidaan kysyä EU-elvytyksestä
Halla-aho sanoo, että on tärkeää panna kansanedustajat valinnan eteen.
– Yksi tapa on välikysymys ja epäluottamuslause hallitukselle. Se on varmasti tulossa. Toinen tapa on panna heidät päättämään, kysytäänkö kansalaisten mielipidettä elpymispakettiin.
Hallituksen on turha vedota siihen, että ihmiset ovat jo äänestäneet vuonna 1994.
– Eivät suomalaiset äänestäneet tuolloin tulonsiirtounionista, jossa velat sosialisoidaan. Eivät suomalaiset sanoneet kyllä unionille, joka rikkoo omien perussopimustensa henkeä. Jos hallitus uskoo, että suomalaiset tukevat elpymispakettia, heillä ei ole syytä estää suomalaisia äänestämästä asiasta.
Perussuomalaisilla selkeä kanta kansalaisaloitteisiin
Halla-aho sanoo, että perussuomalaisilla on ollut selkeä kanta kansalaisaloitteisiin niin kauan kuin kyseinen instrumentti on lainsäädännössä ollut.
– Kansalaisaloitteisiin suhtaudutaan eduskunnassa kuin hallituksen esityksiin, niistä tehdään aina mietintö, ja ne tuodaan aina saliin äänestettäväksi. Tämä kanta pätee nytkin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perussopimus EU-elvytyspaketti Tulonsiirtounioni äänestäjät rahanjako kansanedustajat suomalaiset vientiteollisuus kansalaisaloite hallitus talous Jussi Halla-aho eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: EU-elvytyspaketti keskustan käsissä

Suomi maksaa EU-elpymisrahastoon 6,6 miljardia ja saa takaisin 3,2 miljardia – Purra: Kierrätämme omia rahojamme EU:n kautta

EU-tukipaketista kansanäänestystä vaativa kansalaisaloite etenee uskomattomalla vauhdilla – käyrä osoittaa pystysuoraan

EKP patistaa EU-maita pysyviin tulonsiirtoihin ja pienet maat valjastetaan maksajiksi – Huhtasaari: “Valehtelijoiden klubissa isot ja härskit voittavat”

Perussuomalaisilta lakialoite kansanäänestyksestä: EU-elvytyspaketista Suomelle yli kolmen miljardin nettotappiot – ”Emme voi hyväksyä tällaista verovarojen järjetöntä käyttöä”

Hallitus haluaa antaa EU:lle verotusoikeuden – Mäkelä: “Tässä on kyse peruuttamattomasta vallan siirrosta pois Suomelta ja sen äänioikeutetuilta kansalaisilta”

Kansanäänestystä EU-tukipaketista vaativa kansalaisaloite keräsi ennätysajassa nimet täyteen – aloite etenee vauhdikkaasti eduskunnan käsittelyyn

Ruotsi vaati ja sai yli miljardin euron jäsenmaksualennuksen elvytyspakettineuvotteluissa – ”Pääministeri Marin on joko neuvottelutaidoton tai käyttää mitä tahansa keinoja saavuttaakseen päämääränsä”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.