

Muslimit osoittivat mieltään Ranskaa vastaan Bangladeshin Dhakassa. / LEHTIKUVA
Halla-aho: Islamilaisten terroritekojen tekijät saavat suojelua ja hyväksyntää omilta yhteisöiltään
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoi tänään Ylen Ykkösaamussa, että Euroopassa viime viikkoina nähtyjen veritekojen taustalla keskeinen rooli on myös muslimiyhteisöillä ja moskeijoilla. – Vaikka suurin osa Euroopassa asuvista muslimeista ei varmaankaan kannata väkivaltaa eikä ole valmis itse ryhtymään väkivaltaan, ajatus siitä, että uskonnon tai pyhien henkilöiden kunniaa on oikeutettua puolustaa, luo hedelmällisen kasvupohjan yksittäisille ihmisille, jotka ovat valmiita väkivaltaan.
Euroopassa on nähty viime viikkoina useita murhia ja terrori-iskuja, joiden epäillyt tekijät ovat ääri-islamisteja.
Perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon mukaan islamistiset terrori-iskut tulevat yleensä aalloissa.
– Kun jotain tapahtuu, niin vastaavalla tavalla ajattelevat ihmiset muuallakin inspiroituvat ja kynnys madaltuu yksinäisten susien tekemiin iskuihin. Yleensähän nämä ihmiset eivät ole hyvin verkostoituneita ja tämä tekee iskujen ehkäisyn vaikeaksi. Ei ole organisaatiota, johon päästäisiin käsiksi. Yksittäisiä veitsimiehiä on vaikea pysäyttää etukäteen, Halla-aho sanoi tänään Ylen Ykkösaamussa.
Iskujen tekijöillä usein fanaattinen ajattelumaailma
Terrori-iskujen tekijät haluavat yleensä lietsoa pelkoa. Halla-aho korostaa, että iskujen tekijöillä on usein uskonnollinen ja fanaattinen ajattelumaailma.
– He kokevat, että he ovat velvoitettuja puolustamaan profeettansa kunniaa tai reagoimaan kokemiinsa loukkauksiin islamia kohtaan.
Halla-aho totesi, että keskeinen rooli on myös eurooppalaisilla muslimiyhteisöillä ja moskeijoilla
– Vaikka suurin osa Euroopassa asuvista muslimeista ei varmaankaan kannata väkivaltaa eikä ole valmis itse ryhtymään väkivaltaan, niin se perusajattelutapa, uskonnon keskeinen rooli ja ajatus siitä, että uskonnon tai pyhien henkilöiden kunniaa on oikeutettua puolustaa, niin se luo hedelmällisen kasvupohjan yksittäisille ihmisille, jotka ovat valmiita väkivaltaan.
Muslimit riehuvat sananvapautta vastaan
Halla-aho nosti Ykkösaamussa esille, että kun islamistisia terroritekoja on tapahtunut, niin terroritekojen tekijät saavat usein suojelua tai hyväksyntää omilta yhteisöiltään huolimatta siitä, että muslimiyhteisö ei näennäisesti hyväksyisikään väkivaltaa.
– Esimerkiksi Wienin terroriteon yhteydessä on nähty, että terroritekoon liittyviä tai siinä auttaneita ihmisiä näyttäisi olevan varsin suuri joukko. Kuten on nähty, suuri osa muslimimaailmasta on ottanut kantaa ja lähtenyt riehumaan Ranskaa vastaan sen jälkeen kun jihadisti katkaisi pään opettajalta, joka näytti oppitunnilla kuvan profeetta Muhammedista.
– Suuri osa muslimimaailmasta on ottanut voimakkaasti kantaa sananvapautta vastaan ja vaatinut Ranskaa ryhtymään toimenpiteisiin, että provokaatioita islamia vastaan ei esitettäisi, Halla-aho sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- terrori-iskut radikalismi länsimaat jihadismi Wien Sananvapaus Islam Ranska Terrorismi perussuomalaiset Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Keinoja maasta poistamiseen olisi, jos olisi riittävästi tahtoa

Islamistinen veitsi-isku Dresdenissä – Isis-kannattaja oli tullut turvapaikanhakijana Saksaan

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus vaikeni Pariisin terrori-iskusta – ”Aiotteko karkottaa islamistiset ääriajattelijat?”

Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”

Malesian ex-pääministeri: ”Muslimeilla on oikeus tappaa miljoonia ranskalaisia”

Wienin poliisin surmaama terroristi tiedettiin radikalisoituneeksi – vapautui silti vankilasta nuoren ikänsä vuoksi

Ruotsin veitsi-iskun tekijä Afganistanin kansalainen

Epäilty hyökkääjä Coloradon kauppakeskukseen ei ollutkaan valkoinen mies, vaan muslimi – moraalisaarnat katkesivat Twitterissä

Uuden-Seelannin Isis-ihailijasta uutta tietoa – maassa pohditaan keinoja ehkäistä terrori-iskuja ennalta
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Opetusministerin mielestä maahanmuutto ei ole syy huonoille Pisa-tuloksille – Koponen on eri mieltä: ”Haitallinen maahanmuutto heikentää oppimistuloksia”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää tuoreita Pisa-tuloksia vakavana muistutuksena siitä, että Suomen on jatkettava peruskoulun suunnan korjaamista ja uskallettava puhua myös maahanmuuton vaikutuksista koulutukseen.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Purra Pisa-tuloksista: Ymmärretäänkö jo, mitä on tehty väärin – digiusko, inkluusio ja vaatimusten puute söivät osaamisen
Uusimmat oppimistuloksia mittaavien Pisa-kokeiden tulokset osoittavat, että Suomen osaaminen heikkeni jälleen kaikilla keskeisillä osa-alueilla. Valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa, että suunta on käännettävissä, mutta toimia tarvitaan paljon lisää jo nyt tehtyjen päälle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













