

Muslimit osoittivat mieltään Ranskaa vastaan Bangladeshin Dhakassa. / LEHTIKUVA
Halla-aho: Islamilaisten terroritekojen tekijät saavat suojelua ja hyväksyntää omilta yhteisöiltään
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoi tänään Ylen Ykkösaamussa, että Euroopassa viime viikkoina nähtyjen veritekojen taustalla keskeinen rooli on myös muslimiyhteisöillä ja moskeijoilla. – Vaikka suurin osa Euroopassa asuvista muslimeista ei varmaankaan kannata väkivaltaa eikä ole valmis itse ryhtymään väkivaltaan, ajatus siitä, että uskonnon tai pyhien henkilöiden kunniaa on oikeutettua puolustaa, luo hedelmällisen kasvupohjan yksittäisille ihmisille, jotka ovat valmiita väkivaltaan.
Euroopassa on nähty viime viikkoina useita murhia ja terrori-iskuja, joiden epäillyt tekijät ovat ääri-islamisteja.
Perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon mukaan islamistiset terrori-iskut tulevat yleensä aalloissa.
– Kun jotain tapahtuu, niin vastaavalla tavalla ajattelevat ihmiset muuallakin inspiroituvat ja kynnys madaltuu yksinäisten susien tekemiin iskuihin. Yleensähän nämä ihmiset eivät ole hyvin verkostoituneita ja tämä tekee iskujen ehkäisyn vaikeaksi. Ei ole organisaatiota, johon päästäisiin käsiksi. Yksittäisiä veitsimiehiä on vaikea pysäyttää etukäteen, Halla-aho sanoi tänään Ylen Ykkösaamussa.
Iskujen tekijöillä usein fanaattinen ajattelumaailma
Terrori-iskujen tekijät haluavat yleensä lietsoa pelkoa. Halla-aho korostaa, että iskujen tekijöillä on usein uskonnollinen ja fanaattinen ajattelumaailma.
– He kokevat, että he ovat velvoitettuja puolustamaan profeettansa kunniaa tai reagoimaan kokemiinsa loukkauksiin islamia kohtaan.
Halla-aho totesi, että keskeinen rooli on myös eurooppalaisilla muslimiyhteisöillä ja moskeijoilla
– Vaikka suurin osa Euroopassa asuvista muslimeista ei varmaankaan kannata väkivaltaa eikä ole valmis itse ryhtymään väkivaltaan, niin se perusajattelutapa, uskonnon keskeinen rooli ja ajatus siitä, että uskonnon tai pyhien henkilöiden kunniaa on oikeutettua puolustaa, niin se luo hedelmällisen kasvupohjan yksittäisille ihmisille, jotka ovat valmiita väkivaltaan.
Muslimit riehuvat sananvapautta vastaan
Halla-aho nosti Ykkösaamussa esille, että kun islamistisia terroritekoja on tapahtunut, niin terroritekojen tekijät saavat usein suojelua tai hyväksyntää omilta yhteisöiltään huolimatta siitä, että muslimiyhteisö ei näennäisesti hyväksyisikään väkivaltaa.
– Esimerkiksi Wienin terroriteon yhteydessä on nähty, että terroritekoon liittyviä tai siinä auttaneita ihmisiä näyttäisi olevan varsin suuri joukko. Kuten on nähty, suuri osa muslimimaailmasta on ottanut kantaa ja lähtenyt riehumaan Ranskaa vastaan sen jälkeen kun jihadisti katkaisi pään opettajalta, joka näytti oppitunnilla kuvan profeetta Muhammedista.
– Suuri osa muslimimaailmasta on ottanut voimakkaasti kantaa sananvapautta vastaan ja vaatinut Ranskaa ryhtymään toimenpiteisiin, että provokaatioita islamia vastaan ei esitettäisi, Halla-aho sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- terrori-iskut radikalismi länsimaat jihadismi Wien Sananvapaus Islam Ranska Terrorismi perussuomalaiset Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Keinoja maasta poistamiseen olisi, jos olisi riittävästi tahtoa

Islamistinen veitsi-isku Dresdenissä – Isis-kannattaja oli tullut turvapaikanhakijana Saksaan

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus vaikeni Pariisin terrori-iskusta – ”Aiotteko karkottaa islamistiset ääriajattelijat?”

Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”

Malesian ex-pääministeri: ”Muslimeilla on oikeus tappaa miljoonia ranskalaisia”

Wienin poliisin surmaama terroristi tiedettiin radikalisoituneeksi – vapautui silti vankilasta nuoren ikänsä vuoksi

Ruotsin veitsi-iskun tekijä Afganistanin kansalainen

Epäilty hyökkääjä Coloradon kauppakeskukseen ei ollutkaan valkoinen mies, vaan muslimi – moraalisaarnat katkesivat Twitterissä

Uuden-Seelannin Isis-ihailijasta uutta tietoa – maassa pohditaan keinoja ehkäistä terrori-iskuja ennalta
Viikon suosituimmat

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.
Uusimmat

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










