

Ruotsidemokraattien vaalivalvojaisissa oli tunnelma katossa. / LEHTIKUVA
Halla-aho: Ruotsidemokraateilla loistava tilaisuus vaikuttaa politiikkaan, oli se mukana seuraavassa hallituksessa tai ei
Vaikka vaalivoiton saavuttaneet ruotsidemokraatit eivät osallistuisikaan seuraavaan hallitukseen, Ruotsin porvari- ja vasemmistoblokki joutuisivat silti jatkossa tekemään yhteistyötä ruotsidemokraattien kanssa.
– Ruotsidemokraatit voivat tällaisessa tilanteessa antaa luottamuksen hallitukselle ja vastineeksi he saavat itselleen tärkeitä asioita hallitusohjelmaan. Tästä asetelmasta ruotsidemokraateilla on hyvät mahdollisuudet vaikuttaa politiikkaan, perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoo.
Äänestäjille tärkeistä kysymyksistä pidettävä kiinni
Ruotsin Yleisradioyhtiön SVT:n ja Ruotsin TV4:n tuoreiden kyselyiden mukaan ruotsidemokraatit on saamassa Ruotsin valtiopäivävaaleissa hienon vaalivoiton, jonka seurauksena ruotsidemokraatit on nousemassa Ruotsin kolmen suurimman puolueen joukkoon.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho seuraa parhaillaan ääntenlaskentaa Tukholmassa ruotsidemokraattien vaalivalvojaisissa. Halla-ahon mukaan ruotsidemokraateille avautuu vaalivoittonsa myötä loistava tilaisuus vaikuttaa päivän politiikkaan jopa riippumatta siitä, onko puolue mukana seuraavassa hallituksessa vai ei.
– Hallitukseen meneminen sinänsä ei välttämättä merkitse loppua populistiselle puolueelle. Itävalta ja Norja ovat hyviä esimerkkejä siitä, että meidän (perussuomalaisten) kaltainen puolue voi säilyttää kannatuksensa jos se pitää kiinni äänestäjille tärkeistä kysymyksistä. Jos taas ei, kannatus romahtaa ja samalla katoaa vipuvarsi vaikuttaa hallituksessa.
Hallituksen tehtävä yhteistyötä
Ruotsissa tilanne on hieman erilainen. Halla-ahon mukaan ei ole välttämätöntä päästä hallitukseen, vaan riittää, jos tekee yhteistyötä sen kanssa.
– Ruotsissa porvari- ja vasemmistoblokki joutuvat tällaisessa tilanteessa tekemään työtä oppositiossa olevien ruotsidemokraattien kanssa. Ruotsidemokraatit voivat antaa luottamuksen hallitukselle ja vastineeksi he saavat itselleen tärkeitä asioita hallitusohjelmaan. Tästä asetelmasta ruotsidemokraateilla on hyvät mahdollisuudet vaikuttaa politiikkaan tulevalla kaudella, Halla-aho painottaa.
Ruotsi helisemässä spontaanien turvapaikanhakijoiden kanssa
Halla-aho listaa tärkeimpiä maahanmuuttoon liittyviä toimenpiteitä, joita Ruotsissa pitäisi tehdä seuraavilla valtiopäivillä.
– Tärkeintä Ruotsissa olisi lopettaa humanitaarinen maahanmuutto kokonaan, tähän on vielä suurempia syitä kuin Suomessa. Ruotsissa on jo nyt suuri pakolaiskiintiö, ja maa on spontaanien turvapaikanhakijoiden suosikkikohde. Määrät ovat kuitenkin kestämättömiä ja humanitaaristen maahanmuuttajien integrointi työmarkkinoille on ollut onnetonta. Tämä ei toimi, joten nykyinen kehitys on lopetettava.
– Paljon puhutaan maahanmuuttajien integroinnista. Se on toki tärkeää, mutta kotouttamismasiinan ylikuormitus uusilla ihmisillä olisi lopetettava aivan ensimmäisenä, Halla-aho sanoo.
Ruotsidemokraattien äänestäminen hyväksyttävämpää kuin aiemmin
Ruotsidemokraattien äänestämisestä on vähitellen tullut Ruotsissa hyväksyttävämpää kuin aikaisemmin.
– Suomeen verrattuna olosuhteet Ruotsissa ovat hieman toisenlaiset. Ruotsiin on tullut vuosikymmenten aikana hysteerinen ilmapiiri. Varovainenkin maahanmuuttopuhe on täällä ollut tabu ja maahanmuuttoon on voinut suhtautua vain kahdella tavalla: vain joko vaatimalla rajoja auki tai sitten olemalla päinvastaista mieltä, jolloin olet joko rasisti tai natsi. Tämä asetelma on muuttunut.
Kaiken aikaa ruotsalaiset ovat kuitenkin samalla olleet sitä mieltä että maahan on tullut liikaa maahanmuuttoa.
– Asenneilmapiiri on vain vaikuttanut siihen, että ihmiset ovat äänestäneet vanhoja puolueita toivoen ne että korjaavat tilanteen.
On Suomen etu, jos Ruotsi alkaa valvoa omia rajojaan paremmin
Jos ja kun jatkossa Ruotsin maahanmuuttopolitiikka tiukkenee, Halla-aho näkee, että se helpottaa samalla myös Suomea.
– Suomelle on hyväksi, jos Ruotsi alkaa valvoa omia rajojaan paremmin. Uhkana on silti edelleen se, että kielteisen päätöksen saaneet henkilöt jatkavatkin matkaa Suomeen, jossa on löysemmät käytännöt.
Tiukka ei turvapaikkaturisteille
Perussuomalaiset lanseerasivat äskettäin uuden iskulauseen ”Jotain rajaa”. Halla-aho kertaa lyhyesti perussuomalaisten maahanmuuttopoliittisia linjauksia.
– Perussuomalaiset kyseenalaistavat, onko humanitaarisessa maahanmuutossa mitään järkeä. Tosiasiassa se on yhteiskunnalle vahingollista, eikä ratkaise pakolaisongelmia. Me vaadimme resurssien käyttämistä pakolaisleireillä, mutta vastineeksi vaadimme humanitaarisen maahanmuuton lopettamista kokonaan.
– Spontaaneille turvapaikanhakijoille on todettava, että he ovat saapuneet turvallisista maista, eli he ovat turvapaikkashoppailijoita, Halla-aho sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ruotsin valtiopäivävaalit Rajavalvonta Turvapaikkapolitiikka Ruotsidemokraatit hallitus Jussi Halla-aho maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suora verkkolähetys ruotsidemokraattien vaalivalvojaisista käynnissä

Tuorein ennuste: Ruotsidemokraateille 19,2 prosentin kannatus – Halla-aho: Hyvältä näyttää

Ruotsidemokraattien vaalilipukkeita puuttui Göteborgissa, oliko tarkoitus sabotoida vaaleja? – Halla-aho: Olen huolissani ruotsalaisen demokratian tilasta

Immonen ja Luukkanen: Ruotsidemokraattien menestys isku medialle

Huhtasaari: Perussuomalaiset rakentaa ruotsidemokraattien kanssa isänmaallista Europpaa

Kolumni: Uusi alku kansankodille?

Halla-aho Ylellä: Suomessa ja Ruotsissa on melko samanlaiset yhteiskunnat ja maahanmuuton ongelmat
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.