

MATTI MATIKAINEN
Immonen vaatii pakolaisaseman lakkauttamista olosuhteiden muuttuessa – ”Erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja huonosti kotoutuneet palautettava”
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen on jättänyt tänään hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaatii toimia kansainvälisellä suojeluperusteella myönnettyjen oleskelulupien lakkauttamiseksi sellaisilta henkilöiltä, jotka eivät suojelua enää tarvitse.
Ulkomaalaislain perusteella pakolaisasema tai toissijaisen suojelun perusteella annettu oleskelulupa voidaan lakkauttaa tilanteessa, jossa oleskeluluvan kriteerit eivät enää täyty.
Enemmistö suomalaisista samaa mieltä
Kansainvälinen suojelu kattaa sekä kiintiöpakolaisina että turvapaikanhakijoina maahan tulleet ihmiset.
– Ei ole tarkoituksenmukaista, että suojelua saaneet henkilöt jäävät asumaan Suomeen pysyvästi. On tärkeää, että erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja Suomeen huonosti kotoutuneet, pakolaisstatuksen tai toissijaista suojelua saaneet henkilöt palaavat kotimaihinsa rakentamaan omia maitaan heti, kun se on mahdollista, Immonen perustelee.
TNS Gallupin lokakuussa tekemän kyselyn mukaan peräti 62 prosenttia suomalaisista on sitä mieltä, että lähtökohtaisesti ihmisten tulisi palata kotimaihinsa, jos tarve suojelulle lakkaa.
Norja palauttanut somalialaisia
Norjassa on lakkautettu turvapaikanhakijoiden oleskelulupia sen jälkeen, kun maan hallitus linjasi vuonna 2016, että maahanmuuttoviraston on tutkittava ja tarpeen vaatiessa lakkautettava pakolaisstatuksia sellaisilta henkilöiltä, jotka eivät enää tarvitse suojelua.
Esimerkiksi Somalia tulkitaan turvalliseksi maaksi, minkä vuoksi somalialaisia on palautettu Norjasta takaisin kotimaahansa.
– Turvapaikkaperusteisen oleskeluluvan väliaikaisuus ja tehokkaasti toimivat palautukset myös todennäköisesti vähentäisivät olennaisesti turvapaikkahakemuksia, eikä Suomi tämän osalta toimisi turvapaikanhakijoille houkuttelevana maana, Immonen toteaa.
Minimittaiset oleskeluluvat käyttöön
Immonen pitää tärkeänä, ettei kansainvälistä suojelutarvetta pidetä keinona siirtää pysyvästi ihmisiä kolmansista maista Eurooppaan.
– Myös uusia oleskelulupia myönnettäessä on pitäydyttävä minimimittaisissa oleskeluluvissa, joita on tarkasteltava kriittisesti uudelleen niiden umpeutuessa.
Suomella rajallinen kantokyky
Suomessa voidaan lakkauttaa pakolaisasema tai toissijaisen suojelun perusteella myönnetty oleskelulupa, mikäli henkilö ei ole enää suojelun tarpeessa, jos olosuhteet, joiden vallitessa hänestä on tullut pakolainen, ovat lakanneet olemasta.
Tällainen tilanne voidaan katsoa olevan esimerkiksi silloin, kun henkilön kotimaassa on vakaa ja toimintakykyinen hallitus tai maan turvallisuusolosuhteet ovat muutoin parantuneet.
– Suomen kantokyky on hyvin rajallinen, eikä maailman valtava väestönkasvu tai kolmansien maiden ongelmat helpotu väestönsiirroilla, vaan päinvastoin ennen pitkää romuttavat suomalaisen hyvinvointivaltion. Massamaahanmuutto kolmansista maista korkean elintason Eurooppaan ei ole taloudellisesti, kulttuurisesti eikä ekologisesti kestävää, Immonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palautukset turvapaikkajärjestelmä oleskelulupa Ulkomaalaislaki Eurooppa Norja Suomi pakolaiset Somalia Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Tehokas ja kurinalainen palautusjärjestelmä käyttöön – kielteisen päätöksen saaneet säilöön ja ulos

Suomalaisista 62 prosenttia kannattaa turvapaikan väliaikaisuutta – Halla-aho: Oleskelulupa on lakkautettava, jos suojelulle ei ole tarvetta

Puolueiden puheenjohtajat täysin eri linjoilla maahanmuuttopolitiikasta – Halla-aho: ”Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva EU-kohdemaa turvapakanhakijoille”

Ville Tavio esittää YK:n GCM-siirtolaisuussopimusta eduskunnan päätettäväksi

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Irakilaiset on palautettava kotimaahansa – nyt

Immonen EIT:n tuomiosta: Ikävä tapaus, mutta Suomi ei voi koskaan täysin aukottomasti varmistaa kenenkään palautetun ihmisen turvallisuutta
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.
Uusimmat

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

MTV:n kysely: SDP:n piirivaikuttajat karsastavat velkajarrua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










