Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Immonen vaatii pakolaisaseman lakkauttamista olosuhteiden muuttuessa – ”Erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja huonosti kotoutuneet palautettava”

16.10.2018 |17:05

Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen on jättänyt tänään hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaatii toimia kansainvälisellä suojeluperusteella myönnettyjen oleskelulupien lakkauttamiseksi sellaisilta henkilöiltä, jotka eivät suojelua enää tarvitse.

Ulkomaalaislain perusteella pakolaisasema tai toissijaisen suojelun perusteella annettu oleskelulupa voidaan lakkauttaa tilanteessa, jossa oleskeluluvan kriteerit eivät enää täyty.

Enemmistö suomalaisista samaa mieltä

Kansainvälinen suojelu kattaa sekä kiintiöpakolaisina että turvapaikanhakijoina maahan tulleet ihmiset.

– Ei ole tarkoituksenmukaista, että suojelua saaneet henkilöt jäävät asumaan Suomeen pysyvästi. On tärkeää, että erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja Suomeen huonosti kotoutuneet, pakolaisstatuksen tai toissijaista suojelua saaneet henkilöt palaavat kotimaihinsa rakentamaan omia maitaan heti, kun se on mahdollista, Immonen perustelee.

TNS Gallupin lokakuussa tekemän kyselyn mukaan peräti 62 prosenttia suomalaisista on sitä mieltä, että lähtökohtaisesti ihmisten tulisi palata kotimaihinsa, jos tarve suojelulle lakkaa.

Norja palauttanut somalialaisia

Norjassa on lakkautettu turvapaikanhakijoiden oleskelulupia sen jälkeen, kun maan hallitus linjasi vuonna 2016, että maahanmuuttoviraston on tutkittava ja tarpeen vaatiessa lakkautettava pakolaisstatuksia sellaisilta henkilöiltä, jotka eivät enää tarvitse suojelua.

Esimerkiksi Somalia tulkitaan turvalliseksi maaksi, minkä vuoksi somalialaisia on palautettu Norjasta takaisin kotimaahansa.

– Turvapaikkaperusteisen oleskeluluvan väliaikaisuus ja tehokkaasti toimivat palautukset myös todennäköisesti vähentäisivät olennaisesti turvapaikkahakemuksia, eikä Suomi tämän osalta toimisi turvapaikanhakijoille houkuttelevana maana, Immonen toteaa.

Minimittaiset oleskeluluvat käyttöön

Immonen pitää tärkeänä, ettei kansainvälistä suojelutarvetta pidetä keinona siirtää pysyvästi ihmisiä kolmansista maista Eurooppaan.

– Myös uusia oleskelulupia myönnettäessä on pitäydyttävä minimimittaisissa oleskeluluvissa, joita on tarkasteltava kriittisesti uudelleen niiden umpeutuessa.

Suomella rajallinen kantokyky

Suomessa voidaan lakkauttaa pakolaisasema tai toissijaisen suojelun perusteella myönnetty oleskelulupa, mikäli henkilö ei ole enää suojelun tarpeessa, jos olosuhteet, joiden vallitessa hänestä on tullut pakolainen, ovat lakanneet olemasta.

Tällainen tilanne voidaan katsoa olevan esimerkiksi silloin, kun henkilön kotimaassa on vakaa ja toimintakykyinen hallitus tai maan turvallisuusolosuhteet ovat muutoin parantuneet.

– Suomen kantokyky on hyvin rajallinen, eikä maailman valtava väestönkasvu tai kolmansien maiden ongelmat helpotu väestönsiirroilla, vaan päinvastoin ennen pitkää romuttavat suomalaisen hyvinvointivaltion. Massamaahanmuutto kolmansista maista korkean elintason Eurooppaan ei ole taloudellisesti, kulttuurisesti eikä ekologisesti kestävää, Immonen sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää