

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Italiassa mällätään suomalaisten veroeuroilla – Huru ja Junnila: Missä valvonta, missä hätäjarru?
Italia rahoittaa Superbonus 110 -nimellä toimivaa avustusjärjestelmää EU:n elpymispaketista saamillaan rahoilla. Avustusta jaetaan kotiaan remontoiville, jotka saavat sen jopa täysin ilmaiseksi. Asiasta kirjallisen kysymyksen jättäneet perussuomalaisten kansanedustajat Petri Huru ja Vilhelm Junnila haluavat tietää, valvooko Italian rahankäyttöä jokin muukin taho kuin Italia itse.
– Italia maksattaa muiden EU-maiden maksamilla elpymisrahoilla italialaisten kotiremontteja, jotka olisi tehty joka tapauksessa ja joiden tarve syntyi jo paljon ennen koronapandemiaa. Miksi suomalaisten veronmaksajien pitää kustantaa Italian maaseudun elävöittäminen tai ikkunaremontit, ja miten ihmeessä nämä liittyvät koronasta elpymiseen, Petri Huru kysyy.
Avustusjärjestelmä otettiin käyttöön jo 2020, mutta Italia jatkoi sitä myöhemmin ja yhdisti sen EU:n elpymispakettiin.
Onko Italia pukki kaalimaan vartijana?
Vilhelm Junnila epäilee Italian kykyä valvoa EU:n elpymisrahojen oikeaa käyttöä.
– Italian korruptio ja veronkierto on eurooppalaisessa mittakaavassa laajaa ulottuen poliitikoista virkamiehiin ja aina mafiaan asti. Siksi pidän eriskummallisena, että vastuu elpymisrahojen valvonnasta on maalla itsellään – Italiahan on kuin pukki kaalimaan vartijana, Junnila huomauttaa.
Onko Suomi valmis painamaan hätäjarrua?
Huru ja Junnila kysyivät ministeriltä, valvooko Italian elpymisrahojen rahankäyttöä jokin muukin taho kuin Italia itse ja onko Suomi valmis käyttämään niin sanottua hätäjarru-mekanismia, mikäli herää pieniäkin epäilyjä tukirahojen väärinkäytöksistä.
– Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen sanoi julkisuudessa, että yksittäisenkin jäsenmaan vaatimuksesta voidaan elpymisvarojen maksu tietylle jäsenmaalle keskeyttää, mikäli se ei noudata maakohtaista elpymissuunnitelmaansa.
– Italian kohdalla näyttää siltä, että rahat käytetään taloremontteihin, joilla voidaan kasvattaa poliittista suosiota, eikä naisille ja nuorille, kuten suunnitelmassa luvattiin. Hätäjarrusta ei ole hyötyä, jos siitä ei olla vetämässä ajoissa, Huru ja Junnila muistuttavat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elpymissuunnitelma Italian maaseutu kotiremontit Superbonus 110% remontti hätäjarru EU:n elpymispaketti koronapandemia rahankäyttö Mafia poliitikot Petri Huru kirjallinen kysymys veronmaksajat virkamiehet Väärinkäytökset Tytti Tuppurainen Veronkierto Vilhelm Junnila Italia korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiontalous on hankalassa tilanteessa – ”Menot tulee laittaa tärkeysjärjestykseen”

Ongelmansa kullakin: Espanjalla vaikeuksia saada elvytysrahat käytetyksi

Koponen: Marinin hallitus kyykyttää omia kansalaisiaan ja maksaa suomalaisilla verovaroilla muiden EU-maiden energiatukia

EU:ssa suunnitellaan jo seuraavaa elvytyspakettia – Purra: ”Yhteisvelka ja tulonsiirrot etenevät riippumatta siitä, mikä kriisi milloinkin on käsillä”

Reijonen vaatii tolkkua EU-komission energiaremonttivaatimuksiin – ”Älytön uudistus ajaisi omakotitalon omistajia vaikeuksiin”

Italian hallituskriisi heiluttaa taas koko Eurooppaa – uudet vaalit voivat johtaa EU:n hajoamiseen

Giorgia Meloni parlamenttivaalien alla: ”Italialaiset ensin” ei ole pelkkä iskulause

Italia äänestää sunnuntaina muutoksesta – äänestäjät haluavat pois politiikan umpikujasta

Huhtasaari ja Immonen: Italian vaalituloksella vaikutuksia koko Eurooppaan
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää