Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Juuso: Yritysten määräaikaista kustannustukea jatkettava – ”Lapin matkailu pelastettava täystuholta”

03.09.2020 |14:02

Laissa säädetään määräaikaisesta kustannustuesta Suomessa toimiville yrityksille Covid-19-pandemian aiheuttamien liiketoiminnan yleisten vaikeuksien helpottamiseksi.

Tukikausi on 1.4.-31.5 2020 välinen aika. Tuki on tarkoitettu yrityksille, joiden liikevaihto on pudonnut merkittävästi koronaviruksen vuoksi, ja joilla on vaikeasti sopeutettavia kustannuksia.

– Useilla toimialoilla koronatilanteen vaikutukset eivät rajoitu tukiehdoissa määriteltyyn ajanjaksoon huhti-toukokuu 2020. Erityisesti matkailuun ja siihen liittyviin oheispalveluyrityksiin koronatilanteen aiheuttamat markkinahäiriöt ovat aiheuttamassa kesän, syksyn ja talven 2020-2021 ajalle merkittäviä tulonmenetyksiä, huomauttaa kansanedustaja Kaisa Juuso.

Menetykset ennakoitua suurempia

Matkailutulon menetykset ovat paljon ennakoitua suuremmat erityisesti kansainvälisten matkailijoiden palveluun perustuvissa yrityksissä. Ajallisesti matkailutulon menetykset ovat moninkertaistumassa keväällä ennakoidusta.

– Pohjois-Suomessa ja Lapissa kotimaan matkailu täyttää ainoastaan pienen osan tavanomaisesta matkailuyrityksiin kohdistuvasta matkailupalvelukysynnästä, Juuso sanoo ja kertoo jättäneensä kirjallisen kysymyksen väliaikaisen kustannustuen jatkamisesta.

Koronaturvallinen matkustustapa luotava

Lapin matkailun voi Juuson mukaan pelastaa vain se, että luodaan koronaturvallinen tapa matkustaa.

– Lappilaiset matkailuyritykset ovat valmiita siihen ja uskon, että se on toteutettavissa. Vaihtoehtona on tuhannet työttömät ja konkurssiaalto Lapissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää