

LEHTIKUVA
Juvonen: Laittomasti maassa olevat rekisteriin: ”Avoin piikki palveluihin selvitettävä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vaatii hallitukselta selvitystä siitä, kuinka paljon sosiaali- ja terveydenhuollon palveluja annetaan ns. paperittomille eli laittomasti maassa oleville ulkomaalaisille.
– Sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen ”avoin piikki ” paperittomille henkilöille tulee selvittää, Juvonen sanoo.
Ei kasvualustaa rikollisuudelle
Turun terrori-iskun päätekijäksi on varmistunut marokkolainen mies, jonka kerrotaan saaneen kielteisen päätöksen turvapaikkahakemukseensa.
– Mikäli henkilö ei saa lupaa maassa oleskeluun eikä suostu vapaaehtoisesti palautettavaksi, hän saattaa kadota vastaanottokeskuksesta ja jäädä laittomasti Suomeen. Me emme tiedä todellisia lukuja kadonneista henkilöistä.
– Suomen turvallisuustilannetta on nyt niin järkkynyt, että on aika selvittää kaikki mahdolliset asiat, jotka liittyvät myös laittomasti maassa oleskeleviin henkilöihin. Mitään kasvualustaa muun muassa rikollisuudelle tai viharikoksille ei tule Suomessa sallia, Juvonen painottaa.
Jopa sisäministeriön kansliapäällikkö Päivi Nerg totesi MTV:n haastattelussa (16.5.2016), että Suomeen jäävät paperittomat etsivät rikollisia teitä toimia.
Rekisteri palveluiden käyttäjistä puuttuu
Sosiaali- ja terveysministeriö on lähettänyt kuntiin ohjeistukset laittomasti maassa olevien oikeuksista sosiaali- ja terveyspalveluihin. Lista on kattava ja perustuu mm. terveydenhuoltolakiin. Ilman kotikuntaa maassa oleskelevilla on oikeus terveydenhuoltolain 50 §:n mukaiseen kiireelliseen hoitoon.
– Laittomasti maassa olevalla on oikeus palveluihin, mutta mitään ns. rekisteriä ei palveluiden käyttäjistä ole. Sosiaali- ja terveysvaliokunta linjasi erillisellä lausumalla ns. Tartuntatautilakia käsitellessään, että vuoden 2018 aikana selvitetään ulkomaalaisten palvelujen saaneiden kattava rekisteröinti. Tähän kuuluvat juuri paperittomat ja laittomasti maassa oleskelevat, Juvonen kertoo.
Viranomaisilla oltava tieto paperittomista
Valiokunta linjasi myös, että hoidon kustannuksia selvitetään. Lain mukaan kustannukset kuuluvat potilaalle, mutta maksaja on kuitenkin tyypillisesti Suomen valtio.
– Oikeusministeri Antti Häkkänen on esittänyt oikeusturvaselvitystä liittyen turvapaikanhakijoihin. Selvityksessä olisi nyt ehdottomasti otettava kantaa myös paperittomien ja laittomasti maassa oleskelevien sosiaali- ja terveyspalveluihin ja heidän rekisteröintiin. Viranomaisten tulee saada tieto paperittomista ja maassa laittomasti oleskelevista henkilöistä. Se on koko Suomen etu, Juvonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Turun isku on hinta hallituksen toimista – ”Vastaanottokeskusten tilanne retuperällä”

Perussuomalaisten ryhmänjohtaja Leena Meri: Sipilä avasi Pandoran lippaan

Terroriuhkaa ja miljardikustannukset – Halla-aho: ”Kun puhutaan maahanmuutosta, silmääkään ei räpsäytetä”

PS: Hallitus hyväksyy avun vaikka Isis-taistelijalle – veteraanien kustannuksella

Juvonen: Vanhustenhoito valuu harmaalle alueelle – ”Vanhustenhoidon laatusuosituksesta tulikin keppihevonen”
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












