

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Käytetty sähköauto voi olla yllätys monella tapaa
Ismo Salonrannan auto on ympäristöystävällinen hybridi Opel Ampera vuosimallia 2013. Keskikulutus 1,4 litraa bensiiniä sadalla kilometrillä. Vuoden alusta Helsingin kaupunki poisti Ismon Opelilta vähäpäästöisten autojen pysäköintiedun.
Autoilun tulevaisuus ja polttonesteiden hinta kiinnostavat kovasti Suomen Uutisten lukijoita ja koko Suomen kansaa. Siirtymää osin tai kokonaan sähköllä kulkeviin autoihin ei kuitenkaan helpota se, että ne ovat uutena kalliita ja käytettyinä niihin liittyy yllätyksiä.
Ismo Salonrannalle yllätysten aika koitti vuodenvaihteessa, kun hybridi-Opelin vähäpäästöisten autojen pysäköintietu päättyi:
– Vuoden 2021 alusta lähtien en ole enää saanut anottua Helsingin kaupungin vähäpäästöisten autojen pysäköintietua, vaikka autoni on bensiini plug-in hybridi Opel Ampera v.2013. Tämä tuli itselleni yllätyksenä koska yhdistetty kulutus on valmistajan mukaan 1,2 l/100 km ja CO2-päästöt 27 g/km.
Terveisiä sääntöviidakosta
Näin jyrähti byrokratia Helsingin kaupungin uumenista:
– Valitettavasti ajoneuvosi ei täytä vähäpäästöisyyden kriteereitä. Kriteerit ovat, että ajoneuvosta löytyy päästötaso luokka vähintään Euro 6 ja että NEDC CO2 päästöt ovat 95g/km tai alle. Vaikka ajoneuvosi NEDC CO2 päästöt ovat 27g/km, on ajoneuvosi päästötaso luokka Euro 5.
Ismon mukaan Amperan keskikulutus on ollut 1,4 litraa bensiiniä satasella ja akkujen kesto 35-60 kilometriä per lataus. Töihin ja takaisin pääsee melkein aina sähköllä, hiukan ilman lämpötilasta riippuen. Ismon mielestä pysäköintiedun vieminen on vääryys:
– Sehän on vanhemman auton sortamista, kun päästöt ovat kuitenkin alle CO2-kriteerin. Kyllä sähköauto tulee jäädäkseen, kunhan halpenevat ja latauspaikkoja tulee lisää. Akut tosin ovat kalliita, jos joutuu vaihtamaan. Itselläni oli diesel ennen, säästö nyt tonnin luokkaa vuodessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Vähäpäästöisten autojen pysköintimaksujen alennus akunvaihto NEDC päästötaso polttonesteiden hinta autoilun tulevaisuus hybridi akku ympäristöystävällisyys diesel sähkö bensa Helsingin kaupunki Säästöt sähköauto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Autoliitto otti kantaa hallituksen toimiin – polttoaineen hinnan nousupaine jopa 40 senttiä litralta

Esitys sähköautojen latauspaikoista eduskuntaan – Purra: Hallituksen hiilineutraalisuustavoite on etenkin nyt mahdoton

Purra: Vihreän elvytyksen sijaan pitäisi puhua vihreästä tainnutuksesta – ”Päätökset kohdistuvat palkansaajien rahapussiin siten, että asumisen, autoilun ja lämmityksen kustannukset kohoavat”

Sähköauton valmistuksen päästöt lähes kaksinkertaiset polttomoottoriautoon – käytön ekologisuus riippuu sähkön tuotantotavasta

Suomalaiset ostivat viime vuonna 773 299 henkilöautoa – diesel on edelleen kansan auto

Sähköautojen tuotanto ei ole ekologista eikä eettisesti kestävää – Koponen: ”Punavihreä hallitus sulkee silmänsä ihmis- ja lasten oikeuksien rikkomiselta sekä luonnonvarojen tuhoamiselta”

Ruotsin autoliitto tylyttää volkkarin ID-sähköautojen käyttöohjeita pakkasella: ”Älä osta”
Viikon suosituimmat

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













