

LEHTIKUVA
Keskustalta yllättävää tukea turvetuotannon säilyttämiselle – Tavio huomautti, että hallituksessa puolue on ollut hävittämässä turpeen käyttöä: ”Sen verran on pysyttävä totuudessa”
Eduskuntavaalien lähestyessä keskusta alkaa puhua turpeen merkityksestä osana kotimaista energiatuotantoa, vaikka kepun toimet hallituksessa ovat nimenomaan johtaneet siihen, että turpeen poltosta on käytännössä tullut kannattamatonta ja tuotantokoneita ajetaan nyt romuksi.
Suomalaisilla, kuten kaikilla eurooppalaisilla, on ensi talvena pulaa energiasta. Tulevat sähkön hinnan korotukset ovat tämän hetken kuumin puheenaihe kansalaisten keskuudessa.
Pääministeri Sanna Marinin (sd) johtama hallitus päätti äskettäin budjettiriihessään sähköpaketista, jolla vastataan sähkön hinnan nousuun. Eräänä toimena käyttöön tulee talvikuukausien ajalle sähkövähennys, joka tulee kotitalousvähennyksen yhteyteen.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio pitää kuitenkin sähkövähennystä huonona ratkaisuna.
– Se on byrokraattinen malli. Sähkölaskuhan tulee yleensä parin kuukauden välein. Kuinka moni tekee parin kuukauden välein uuden veroilmoituksen ja kuinka moni havahtuu siihen, että alkaisi tehdä veroilmoitusta jo vuoden alussa, sehän tehdään yleensä vasta myöhemmin, Tavio sanoi tänään MTV:n Uutisaamussa.
Tavion mukaan jälkikäteen verotuksessa myönnettävä kompensaatio tai muu jälkikäteistoimi ei auta tällä hetkellä niitä ihmisiä, joiden rahat eivät riitä ennätyskorkeiden sähkön hintojen maksamiseen.
Perussuomalaiset vaatii hallitukselta nimenomaan sähkön hintaa alentavia toimia, kuten esimerkiksi sähkön verotuksen alentamista.
Energiakriisin taustalla Saksan vihreät
Uutisaamussa myös vieraana olleen keskustan kansanedustajan Eeva Kallin mielestä Euroopan energiakriisi on Venäjän syy.
– Se johtuu juuri siitä, että Eurooppa on liian riippuvainen venäläisestä maakaasusta, emmekä ole tarpeeksi itsenäisiä.
Tavio huomautti, että Saksan vihreät ovat ajaneet ydinvoimaa alas.
– Jos syyllisiä haetaan, Saksa on juuri se, joka on riippuvainen venäläisestä kaasusta. Siksi onkin hullua, että Suomi joutuu nyt veronmaksajien rahoilla, Uniperin kautta, maksamaan saksalaisten korkeita kaasulaskuja.
Tavio sanoi, että hallituksen ajama vihreä siirtymä käy suomalaisille hyvin kalliiksi.
Perussuomalaiset esittää vihersiirtymän tilalle sinivalkoista siirtymää, johon kuuluu muun muassa se, että energiaa tuotetaan kotimaassa turpeella ja mahdollisesti myös hiilivoimalla.
Turpeen alasajo keskustan päätöksillä
Marinin hallitus kuitenkin korotti aiemmin turpeen verotusta siten, että sen polttamisesta tuli käytännössä kannattamatonta.
Perussuomalaiset ei hyväksy veronkorotusta, ja puolue vaatii turvetuotannon palauttamista. Veronkorotus on johtanut muun muassa siihen, että nyt kotimaiset turvetuottajat romuttavat laitteistojaan valtion tarjoamaa romutustukea vastaan.
Hallitusta edustava Kalli kuitenkin lausui yllättäen, että jatkossakin turve on Suomelle tärkeä polttoaine huoltovarmuuden kannalta.
– Turvetta ei voi hävittää, koska turve on tärkeä huoltovarmuuspolttoaine.
Keskusta on kuitenkin hallituksessa ollut hävittämässä turpeen käyttöä. Tavio huomauttikin puheiden ja tekojen ristiriidasta.
– Sen verran on pysyttävä totuudessa, että tämä hallitus on romuttanut tämän maan turvetuotantokoneet. Se on tehty keskustan päätöksellä, sillä te olette maksaneet romutuspalkkioita, ja nostaneet turpeen verotusta siten, että ala on muuttunut kannattamattomaksi.
Halusivatko tuottajat todella romutusta?
Tavio muistutti, että Marinin hallituksen – jossa keskusta siis on myös mukana – toimesta Suomessa on romutettu liki 400 turvetuotantokonetta.
Kalli väitti, että romutuspalkkio olisi ollut turvetuottajien oma toive.
– Turveyrittäjät nimenomaan toivoivat, että romutuspalkkio olisi olemassa.
– Niin, sen jälkeen, kun ala oli ensin ajettu alas, Tavio vastasi.
Artikkelia muokattu turvetuotantokoneiden määrän osalta 6.9.2022 klo 15.40.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähkölaskut sähkön hinnannousu sinivalkoinen siirtymä romutuspalkkio ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka energiakriisi Eeva Kalli vihreä siirtymä turvetuotanto Maakaasu Kivihiili Sanna Marin Ville Tavio Venäjä Huoltovarmuus Saksa vihreät perussuomalaiset hallitus Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisille Suomen huoltovarmuus ja kansan hyvinvointi on ykkösasia: ”Ilmastotavoitteet on nyt laitettava jäihin”

Tavio: Valtion tuettava suoraan sähkölaskujen maksamista – jälkikäteen myönnettävä tuki ei auta heti

Purra ja Tavio: Hallitukselta veronmaksajien selkänahasta revittävä vaalibudjetti – itse sähkön hintaan ei vaikutusta eikä edes haitallisista valtion menoista tingitä

Pääministeri Marinin mukaan holtiton velkaantuminen on vain olosuhteiden syy – Purra: Leikattavaa kyllä löytyy toissijaisista tai jopa haitallisista menoista

Norja tukee kansalaisiaan korvaamalla 90 prosenttia ylisuuresta sähkölaskusta

Perussuomalaisten esitykset kelpaavat jo muuallakin Euroopassa, kun energian hinta nousee – Suomessa vielä nyrpistellään

Riikka Purran kolumni: Kiinnostu siitä, mitä et näe

EU:n sähkömarkkina epäonnistui – ”Kansa joutuu maksajaksi”

Ministeri Tuppuraiselta kevyt vinkkivitonen energian säästämiseksi: Hiustenkuivaajan ja kihartimien tilalle papiljotit – ”Eivät vaadi sähköä”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.
Uusimmat

Nieminen: Kela-lain uudistus suojaa henkilöstön ja turvaa työrauhan

Saksan vasemmistopuolue vaatii äänioikeutta myös pakolaisille

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi

Tuulivoima jakaa saksalaisia ja sen riskejä vähätellään
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








