

LEHTIKUVA
Kokoomus ailahtelee eikä osaa päättää, kuinka monta miljardia leikkaisi ensi kaudella valtion menoista – puoluejohdon puheissa numerot vaihtelevat kuin huutokaupassa
Eduskuntavaalien alla kokoomuksen säästölistan numerot poukkoilevat edestakaisin. Muutaman viime kuukauden sisällä kokoomusleiristä on esitelty useita toisistaan poikkeavia leikkauslistoja, vaihtelevilla loppusummilla, eikä kenellekään ole enää selvää, montako miljardia kokoomuksen leikkaukset todella olisivat.
Yhdeksi kevään eduskuntavaalien kärkiteemaksi ovat nousemassa julkisen talouden leikkaukset, ja syytä onkin: Sanna Marinin (sd.) johtaman hallituksen kauden jälkeen Suomen julkinen talous on rapakunnossa. Valtiontalous on ollut alijäämäinen jo vuosien ajan, eikä syynä ole yksinomaan korona tai Venäjän Ukrainassa aloittama sota.
Riippumatta siitä, mitkä puolueet seuraavalla kaudella ovat hallituksessa, valtion taloutta on väistämättä sopeutettava eri keinoilla, eikä leikkauksia ja säästöjä voi väistää. Valtiovarainministeriön virkamiehet esittivät joulun alla tylyn viestin: Julkista taloutta on vahvistettava peräti yhdeksällä miljardilla eurolla kahden seuraavan vaalikauden aikana. Keinoja ovat menoleikkaukset, veronkiristykset ja rakenteelliset uudistukset.
Perussuomalaiset leikkaisi 4 miljardia ensi kaudella
Eduskuntavaalien alla lähes kaikilta puolueilta on jo kuultu avauksia ensi kauden leikkauksille. Esimerkiksi perussuomalaisten äskettäin julkaistussa vaihtoehtobudjetissa perussuomalaiset esittää menoleikkausten kautta velanoton vähentämistä heti yli miljardilla eurolla ja on sitoutunut toimenpiteisiin, joilla julkisen talouden kestävyysongelma ratkaistaan kahdessa vaalikaudessa.
Perussuomalaiset leikkaisi ensi vuonna humanitaarisen maahanmuuton ja kehitysavun lisäksi myös muun muassa neljänneksen Yleisradiosta. Lisäksi perussuomalaiset siirtäisi Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitran taseesta 400 miljoonaa euroa valtiolle TKI-menoihin ja purkaisi Ilmastorahaston.
Seuraavalla vaalikaudella perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran arvion mukaan valtion menoista voitaisiin leikata noin 4 miljardia.
Kokoomus kohti vaaleja Aki Palsanmäen hengessä
Sen sijaan kokoomus ailahtelee. Uusimpien ulostulojensa perusteella puolue ei näytä osaavan päättää, kuinka monta miljardia se leikkaisi valtion menoista. Viime aikoina puolue onkin heitellyt julkisuuteen vaihtelevia lukuja ja miljardimääriä huutokauppakeisari Aki Palsanmäen hengessä.
Uusin kokoomuksen julkistama luku on kuusi miljardia. Yhtä monta euroa kokoomus siis olisi juuri nyt seuraavalla vaalikaudella valmis tasapainottamaan valtion, hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta. Tuore talouslinjaus julkistettiin viime viikolla kokoomuksen vaaliristeilyllä. Aiemmin kokoomus on kuitenkin puhunut leikkauksista jotain muuta.
Kai Mykkäsen luku marraskuussa: neljä miljardia
Kokoomus on siis nyt yllättäen iskenyt tiskiin lisää leikkausmiljardeja. Vain reilu kaksi kuukautta sitten, marraskuun lopussa, kokoomuksen säästöjen loppusumma oli kolmanneksen pienempi.
Työntekijäjärjestö SAK:n eduskuntavaalipaneelissa tuolloin puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen lausui, että kokoomus leikkaisi valtion menoja yhteensä neljällä miljardilla vaalikaudessa.
– Menosäästöjä on sosiaaliturvasta, hallinnosta hankinnoista ja matkoista. Sosiaaliturva on konkreettinen painopiste, kokoomusryhmyri Mykkänen luetteli.
SAK:n eduskuntavaalipaneeli oli 25. marraskuuta, ja tallenne on edelleen nähtävissä YouTubessa. Mykkäsen puheet kokoomuksen neljän miljardin leikkauksista ensi vaalikaudella voi kuulla kohdassa 1:19:49.
Orpolla heti perään niukemmat leikkausmiljardit
Itsenäisyyspäivän jälkeen viime joulukuussa eduskuntapuolueiden johtoa kokoontui Keskuskauppakamarin puoluejohtajatenttiin, jossa kokoomusta edusti puoluejohtaja Petteri Orpo. Tuolloin Orpo esitti jopa puolet pienemmän luvun kuin Mykkänen oli muutamaa viikkoa aiemmin esittänyt.
Keskuskauppakamarin tentissä Orpo lausui, että leikkaustarve valtion menoista olisi 2–3 miljardia euroa vaalikaudessa. Niitä pitäisi Orpon mukaan tehdä esimerkiksi sosiaaliturvasta. Mainittakoon, että kyseisessä tilaisuudessa perussuomalaisten Purra esitti isompia leikkauksia, eli hän arvioi leikkaustarpeeksi seuraavalla vaalikaudella enimmillään jopa 4 miljardia.
Perussuomalaiset esittää kuitenkin muitakin säästötoimia toimia kuin pelkkiä leikkauksia. Perussuomalaisten pitkän tähtäimen tavoite on esimerkiksi siirtyä nykyisestä asumisperusteisesta sosiaaliturvasta kohti kansalaisuusperusteista sosiaaliturvaa.
Kokoomusjohdon ulostulot hämmentävät
Orpon joulukuussa esittämä arvio 2–3 miljardin euron leikkauksista vaalikaudessa on hämmentävä luku myös siihen nähden, että vain hieman aiemmin, marraskuun lopussa, kokoomus oli esitellyt vaihtoehtobudjettinsa, jolloin puheissa poukkoilivat pelkästään vuodelle 2023 yhteensä kahden miljardin euron leikkaukset.
Kokoomusjohdon vaihtelevien ulostulojen jälkeen kenellekään ei enää ole selvää, montako miljardia kokoomuksen leikkaukset ensi kaudella todella olisivat. Ailahtelevasta linjasta huolimatta kokoomuspomo Orpo näyttäisikin tuntevan paremmin perussuomalaisten leikkauskohteet kuin oman puolueensa säästöt, sillä viime viikolla Iltalehden Suoraan asiaan -keskusteluohjelmassa Orpo väitti perussuomalaisten Purralle, että perussuomalaiset ei leikkaa tarpeeksi eivätkä leikkaukset riitä.
Purra vastasi tuolloin Orpolle, että perussuomalaisten tuoreessa vaihtoehtobudjetissa leikkaukset ovat jopa suuremmat kuin kokoomuksella.
– Me emme edes esitä uusia menokohteita. Ongelma on paremminkin se, että kokoomukselle eivät kelpaa perussuomalaisten leikkauskohteet, vaan te leikkaatte mieluummin suomalaisilta köyhiltä ja pienituloisilta, Purra sanoi ja huomautti, että kokoomus mielellään kippaa ulkomaille miljardeja euroja kehitysavun muodossa ja kannattaa yhteisvelkaan perustuvia EU-tukipaketteja.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sanna Marinin hallitus sopeuttamistoimet yhteisvelka EU-tukipaketit menoleikkaukset Aki Palsanmäki Ilmastorahasto veronkiristykset Yleisradio humanitaarinen maahanmuutto Vaihtoehtobudjetti Sitra Kai Mykkänen Julkinen talous Riikka Purra Petteri Orpo leikkaukset Velanotto Kokoomus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta uusi maahanmuuttopoliittinen ohjelma: Suomen on lopetettava vastaanottamasta sellaista maahanmuuttoa, joka kuormittaa julkista taloutta

Suomi saa EU:sta eteensä nieltävää ennallistamisasetuksessa, ilmastopaketin osissa ja uusissa tulonsiirto- ja velkainstrumenteissa: ”Näistä kokoomus ja sosiaalidemokraatit eivät mielellään puhu”

Kokoomus lisäisi integraatiota ratkaisuksi maahanmuuton ongelmiin, perussuomalaiset vaatii tunnustamaan tiettyjen maahanmuuttajaryhmien aiheuttamat ongelmat: ”Muuten emme pysty korjaamaan asioita”

Kokoomus haluaa Suomeen töihin bussikuskeja ja hoitajia kehitysmaista – Riikka Purran mukaan kokoomuksen malli on utopiaa: ”Ei ole positiivista julkisen talouden kestävyyden kannalta”

Äänestä kokoomusta, niin saat translakia ja EU-tukipaketteja

Poliisilta järkyttävä arvio ulkomaisen työvoiman hyväksikäytöstä – hallituksen maahanmuuttopolitiikka tukee ihmiskauppaa, riistoa ja ihmisoikeuksien polkemista

Kokoomuskansanedustaja Kauma puhui puuta heinää perussuomalaisten linjasta työperäiseen maahanmuuttoon ja työnsi sanat suuhun puoluejohtaja Riikka Purralle – Purra korjaa: ”Säälittävä yritys”

Kokoomuksen mielestä nyt on huutava työvoimapula – Leena Meri huomauttaa, että Suomessa on satoja tuhansia työttömiä työnhakijoita ja päälle vajaatyöllistetyt: ”Mitäs heille tehdään?”

Koskela pitää lisätalousarviota laastarina, joka ei puutu ongelmien juurisyihin – ”Marinin hallitus ottaa rahoja seuraavan hallituksen budjetista”
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.