

KUVAKAAPPAUS/TWITTER
Kommentti: Mikä yhdistää jihadistiäitiä ja överiymmärtäjää, joka lähes poikkeuksetta on radikaalifeministi?
KOMMENTTI ”Lapsen erottaminen vanhemmistaan aiheuttaa lapselle aina stressiä. Vaikka leirillä olevat lapset siirrettäisiin hyviin oloihin, uudet hoitavat aikuiset eivät tue lasta samalla tavalla kuin oma äiti.” Kyseisestä Suomen Psykologiliiton kannanotosta ilahtui esimerkiksi Eva Biaudet (r.).
Hänen mielestään al-Holin leirin lapsia ei tule erottaa äideistään, koska ”erityisen haavoittuvassa asemassa oleva lapsi tarvitsee enemmän kuin koskaan äitinsä turvaa”.
Siis sen naisen turvaa, joka on pitänyt häntä panttivankinaan leirillä päästäkseen itse karkuun mahdollisia terrorioikeudenkäyntejä. Kyseinen nainen on täydessä ymmärryksessä saattanut lapsensakin ympäristöön, jossa lasten kasvattaminen äärimmäisen väkivaltaiseen jihadismiin on pyhä velvollisuus.
Voiko ihminen olla enemmän ”titityy” lausuessaan jotakin näin utopistista lapsen turvantarpeesta? Eikö lapsen etu pikemminkin olisi tulla erotetuksi näin vaarallisesta äidistä?
Moraaliltaan moitteettomat pahat
Yleisesti ottaen titityytädit ja -sedät vaikuttavat olevan moraaliltaan moitteettomia ihmisiä, jotka noudattavat järjestyneen yhteiskunnan määrittelemiä velvollisuuksia. Arkitoimillaan he kuitenkin voivat aiheuttaa inhimillisen käsityskyvyn ylittävää pahaa.
Myös inhimillisen käsityskyvyn ylittävän pahan hyväksyminen on pahuutta.
Esimerkki: titityytädit haluavat inhimillistää jo Suomessa radikalisoituneet naispuoliset jihadistit ja uskoa sinisilmin jihadistien olleen vilpittömän tietämättömiä niistä ihmisoikeusrikoksista, joita Isis-lipun alla tehdään.
Jihadistit ovat kuitenkin avun ulottumattomissa, koska he ovat valinneet olla jihadisteja. He eivät ole halunneet suojella omia lapsiaan lähettämällä heidät turvaan vankileiriltä. Lehtitietojen mukaan 13-vuotias suomalaistyttö ”päätyi naimisiin” eli suomeksi sanottuna hänet naitettiin jihadistille, ja nyt me sitten puhumme pedofiliasta.
Tämän kuultuaan titityytäti sulkee silmänsä, painaa kädet korvilleen, haukkuu sinut sieluttomaksi ja panee estot päälle somessa. Miksi? Koska hän ei suostu käsittämään epämiellyttävää asiaa ja vaivaudu pohtimaan sen merkitystä.
Pahuutta tutkineen saksanjuutalaisen politiikan teoreetikon Hannah Arendtin mukaan pahuuden juuret sijaitsevat siinä, että kieltäydytään harjoittamasta arviointikykyä. Pahan banaalisuus eli arkipäiväisyys tarkoittaa, ettei tekoja haluta katsoa suoraan sellaisina kuin ne ilmenevät vaan sormien läpi.
Patologinen pyyteettömyys riivaa hyviä ihmisiä
Arkipäivän pahuuden näkökulmasta ei ole vaikeaa ymmärtää, miksi kirkassilmäiset poliitikot ja kulttuurielämässä meritoituneet islamofiilit ovat ottaneet tavaksi vaieta antifeministisen ja ääripatriarkaalisen islamin ideologisesta vaarasta, jihadismista, joka yllyttää toimimaan terrorin keinoin vääräuskoisia vastaan.
Tosiasiassa islamilainen terrorismi on pahuutta. Jihadisti on paha. Pahuuden vastustaminen ei ole rasismia. Pahuuden loputon ymmärtäminen on mielisairautta.
Äärimmäistä pahaa puolustava on sairastunut jonkinlaiseen patologiseen altruismiin. Hän asettaa jopa sivistystämme vastaan pyhää sotaa käyvän terroristin edun oman ja kansakuntansa edun edelle – eikä tällöin puhuta aidosta epäitsekkyydestä vaan jonkinlaisesta narsistisesta taipumuksesta alleviivata illuusiota omasta hyvyydestä ja kaikkivoipuudestaan.
Rajaton suvaitsevaisuus mielisairaine laupeudentöineen on ilmeisesti joutilaan yläluokan tai sellaiseen haluavan keino erottua rahvaasta. Meneillään on suvaitsevaisuuskilpailu, jossa kultaisen kruunun saavat he, jotka keksivät ymmärtämisen perusteet mitä karmeimmille asioille ja ilmiöille.
Ollaan siis tilanteessa, jossa ”pelkkien” laittomin perustein Suomeen tulleiden ja maassa oleskelevien irakilaisten sotilaskarkurien piilottaminen ja paluulentojen estäminen itkupotkuraivarein ei enää riitä. Nyt tarvitaan jalouden kohteeksi jihadistiäitiä, tuota pörröistä maskottia, josta voidaan tehdä kärsivä, toiseutettu ja väärinymmärretty rasismin uhri.
Eikö valikoivia överiymmärtäjiä hävetä?
Ainakin Veronika Honkasalo (vas.) on ollut tyrmistynyt siksi, että jihadistiäitejä kutsutaan jihadistiäideiksi, koska se ilmeisesti leimaa ja syrjii jihadistiäitejä. Titityymaailmassa nimittäin jihadistiäiti on ok, mutta sana jihadistiäiti on haram.
Te valikoivat överiymmärtäjät, eikö teitä hävetä?
Jihadistiäiti ja radikaalifeministi tai vaikkapa halal-teurastaja ja eläinsuojelija sopivat yhteen kuten siannahkasaappaat moskeijan lattialle. Siinä missä jihadisti kokee paikkansa olevan pelkästään kotona miehen palvelijana, on tasa-arvo ja valinnanvapaus feminismin ydintä.
Mutta yhdistääkö mikään jihadistiäitiä ja häneen yli ymmärryksen menevällä ymmärtäväisyydellä suhtautuvaa överiymmärtäjää, joka lähes poikkeuksetta on radikaalifeministi? Yhdistävä tekijä on ainakin se, että molemmat halveksuvat ja vihaavat ”valkoista miestä”, tämän arvoja ja elämäntapaa.
Titityytädin viha tosin on rajautunut tarkemmin, ei hän sentään kaikkia ja kaikkea inhoa. Vihan kohteena on paha persu, jonka kontraamiseksi titityytäti haluaa nähdä vaivaa. Titityytäti asettuu poikkiteloin kaiken sen edessä, mitä paha persu vastustaa. Hän siis vastustaa vastustamista.
Näin ollen ei ole ihme, miksi titityytäti toivottaa jihadistit tervetulleiksi: siksi, että paha persu on asettunut jyrkästi jihadistista hanketta vastaan. Tervetulotoivotus on laupeudentyö, jonka tekijä saa kultaisen kruunun ja astuu ylös korkeuksiin muiden hyvien ja suvaitsevien keskuuteen.
Koska myös jihadisti vihaa pahaa persua – kuten kaikkia muitakin vääräuskoisia – antaa titityytäti monta asiaa anteeksi jihadistille. Titityytätiä ei haittaa, kun Iranin edustaja kieltäytyy kättelemästä presidentin puolisoa. Titityytäti ei myöskään seiso huivipakkoa henkensä uhalla vastustavien Lähi-idän feministien rinnalla vaan markkinoi mieluummin sitä, miten musliminaisen hijab olisi yhdistettävissä poliisin virka-asuun.
Suomalaislapset kiinnostavat vasta nyt
Titityytädillä ei ollut huolta jihadistinaisten lapsista silloin, kun kalifaattia rakennettiin, mutta kalifaattiunelman tuhouduttua hän havahtui: ”Suomalaislapset traumatisoituvat jos joutuvat eroon äidistään!”
Ja koska titityytäti kantaa huolta 30:sta vankileirin suomalaislapsesta, hänellä ei ole aikaa uhrata ajatuksia kodin ulkopuolelle sijoitetuille suomalaislapsille, joita on lähes 20 000. Heidän äitiensä merkityksestä lapsilleen ei Psykologiliitto koostaisi vastaavaa tiedotetta kuin jihadistiäideistä.
Hiljaisuus on ulottunut jopa jihadistien orjuuttamiin, raiskaamiin ja tappamiin jesidinaisiin ja lapsiin, joista tuhannet ovat jääneet orvoiksi. Tässä tullaan taas banaalin pahan ytimeen: ei haluta nähdä jihadismia sellaisena kuin se todella on.
Ei siis tiedetä, mutta ei myöskään välitetä tietää enempää.
Jesidien kansanmurhan suremisen sijaan titityytäti on taivastellut ilmiöitä, jotka hän liittää vain pahojen persujen ominaisuuksista johtuviksi: populismia, ennakko-luuloja, vihapuhetta ja maalittamista. Samaan aikaan titityytäti on täysin sokea sille, että samat ilmiöt ovat olemassa myös hänen omassa viiteryhmässään.
Joten pitäisikö titityytädeille saarnata Sanna Marinin äänellä: ”Eikö teitä hävetä?” Ei kannata; ei osu eikä uppoa.
Mikään ei saa heitä ymmärtämään, että he ovat jo sodassa omia pehmeitä arvojaan ja oikeudenmukaisuuspyrkimyksiään vastaan.
MARIA ASUNTA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jihadistit al-Hol vankileiri Isis-naiset Isis-lapset Kotiuttaminen Veronika Honkasalo Eva Biaudet Sanna Marin Feminismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


IS: Haavisto yritti lennättää Isis-lapset salaa Suomeen – perussuomalaiset varoittivat aikeista jo elokuussa

Puoluesihteeri Grönroos: Haaviston suunnitelmissa hakea ensin lapset Suomeen, sen jälkeen Isis-vaimot tulevat perässä

Välikysymyskeskustelu herätti eduskunnassa enemmän kysymyksiä kuin antoi vastauksia

Haavisto ei takaa orpojen turvallisuutta – pelottelee ihmiskaupalla!

Kommentti: Lapsen sota-alueelle vieminen on huostaanoton peruste

Oscar-ehdokkaaksi nimetty dokumenttielokuva onkin lavastus – taustalla turvapaikan tavoittelu

Lukiolaistyttö kritisoi islamia netissä – tappouhkauksia satelee eikä kukaan puolusta

Etsitty Isis-terroristi kiinni Espanjassa – tuli pakolaisena veneellä Afrikasta

Niikko: Suvaitsevaisuudesta puhuttaessa tulisi kunnioittaa myös muiden vakaumuksia
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.














