Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Lehtinen iloitsee Hämeenlinnan keskussairaalan säilymisestä: Hyvä päätös niin Kanta-Hämeen asukkaiden kuin elinvoimankin kannalta

16.04.2024 |17:07

Hallituksen kehysriihi saatiin valmiiksi ja julkaistiin tiistaina. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen on erityisen tyytyväinen kehysriihen päätökseen, jonka mukaan keskussairaaloiden määrä pysyy ennallaan.

Muun muassa arvonlisäveroa korotetaan 25,5 prosenttiin. Korotus vaikuttaa ihmisten arkeen niin, että tähän mennessä 50 euroa maksaneet ostokset maksavat 50,60 euroa.

– Emme saa pelkästään leikkauksia tekemällä valtion julkista taloutta sopeutettua, joten arvonlisäveron korotus on tehtävä. Tutkimusten mukaan kansalaisten tahtokin on ollut, että sopeutustoimien kohdalla leikkausten lisäksi tehdään myös veronkiristyksiä. On kuitenkin hyvä muistaa, että kokonaisveroaste ei tule nousemaan ja työntekoa ei tulla verottamaan lisää, kansanedustaja Rami Lehtinen muistuttaa.

Keskussairaalat säilytetään

Kehysriihessä päätettiin myös sairaalaverkkoselvityksen kakkosvaiheen hylkäämisestä, eli keskussairaaloiden määrään ei tehdä muutoksia. Lehtinen pitääkin tärkeänä, että Kanta-Hämeen keskussairaala säilyy.

– Sairaalaverkkoselvityshän ei ollut osana hallitusohjelmaa, vaan se tuli virkamiestyönä. Selvityksen perusteella hyödyt sairaalaverkkoselvityksen kakkosvaiheessa eivät olleet tarpeeksi hyviä, että selvityksen mukaisia toimia olisi kannattanut tehdä. Niin Kanta-Hämeen asukkaiden kuin elinvoimankin kannalta on hyvä, että Hämeenlinnan keskussairaala säilytetään, Lehtinen iloitsee.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
4.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
7.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi