

LEHTIKUVA
Maapallon resurssit koetuksella: Intia ohittaa huhtikuussa Kiinan maailman väkirikkaimpana maana ja intialaisia on pian 1,7 miljardia
Kehittyvissä maissa monilukuinen lapsijoukko on edelleen rikkaus ja mahdollinen vanhuuden turva. Valtiollekin väestömäärä ja kansantalouden koko ovat merkittäviä seikkoja. Intiasta tulee keväällä maailman väkirikkain maa ja tähtäin on nousta supervallaksi. Tavoite on haasteellinen.
Vuodenvaihteessa Intiassa ja Kiinassa oli kummassakin 1,4 miljardia asukasta. Kiinan väestö vanhenee ja väkiluku alkaa pikkuhiljaa laskea. Huhtikuussa Intia ohittaa YK:n laskujen mukaan Kiinan maailman väkirikkaimpana maana. Intian väkiluku nousee ilman katastrofeja ja sotia 1,7 miljardiin vuoteen 2064 mennessä.
Intiassa syntyy joka päivä 75 000 lasta. Luku on todennäköisesti rankasti alakanttiin, sillä Intian maaseudulla väestökirjanpito on puutteellinen. Intian asukkaista lähes puolet on alle 25-vuotiaita. Heitä on 650 miljoonaa. Maapallon joka viides nuori on intialainen.
”Intiasta tulee supervalta”
Intian hallituksen mukaan nuori väestö on tulevina vuosina ja vuosikymmeninä suuri etu. Jos nuorten sukupolvi saa riittävän koulutuksen ja sijoittuu työelämään, niin sillä on merkitystä maailmantaloudenkin kannalta.
– Minun ikäpolveni on nyt kehityksen kärjessä, toteaa 20-vuotias Mansi Virani Dagens Nyheterille.
– Meidän aikanamme Intiasta tulee supervalta. Olemme jatkuvasti verkossa ja pystymme hankkimaan nopeasti tietoa aivan mistä haluamme.
Tarve miljoona uutta työpaikkaa kuukaudessa
Joka kuukausi Intiaan täytyisi syntyä ainakin miljoona uutta työpaikkaa, jotta maan nouseva nuoriso voisi toteuttaa haaveensa ja päästä kuluttamaan sekä muuttamaan maailmaa. Tällä hetkellä tuo tavoite on epärealistinen. Myös nuorison koulutustasoa pitäisi nostaa.
– Jos tässä epäonnistumme, olemmekin luoneet hirviön. Epätoivoiset ihmiset eivät pysty elättämään itseään, mikä taasen johtaa levottomuuksiin ja turvattomuuteen, sanoo taloustieteilijä ja yhteiskunnallinen keskustelija Sunil Kadam.
Intian talous on kooltaan maailman viidenneksi suurin ja talouskasvun odotetaan yltävän 7 prosenttiin vuonna 2023.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sunil Kadam Mansi Virani nuorten sukupolvi nuori väestö maapallon resurssit maailman väkirikkain maa väkiluku väestökirjanpito levottomuus väestörakenne koulutustaso Maailmantalous väestöräjähdys työpaikat väestönkasvu Intia Turvattomuus Kiina
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maapallon väkiluku jo 8 miljardia – paine kasvaa hyvinvoivassa maailmassa

Tavio: ”Suomen hiilineutraaliustavoite on huuhaata”

Perussuomalaiset eivät hyväksy Espoon strategiaa: ”Maahanmuuttoon perustuva väestönkasvu aiheuttaa Espoolle taloudellisia kustannuksia ja turvallisuuteen liittyviä ongelmia”

Maahanmuutto ja väestöpolitiikka ovat koko Suomen kohtalonkysymyksiä – ”Ruotsin tilanne osoittaa, minkälaisia ongelmia väärin hoidettu maahanmuutto aiheuttaa lyhyellä aikavälillä”

Kehitysapu on tehotonta, veronmaksajilta kerättyjä miljardeja valuu korruptioon – perussuomalaiset vaatii nykyisestä kehitysapumallista luopumista

Kiina kannustaa nyt kansalaisia lisääntymään – maailman väkirikkaimman maan titteli meni keväällä Intialle

Kiinalaiset sähköautot valtaamassa Euroopan markkinat – takana saattaa lymytä keskusjohtoisen kommunistivaltion teollisuustuki ja suurvaltapolitiikka
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.