

LEHTIKUVA
Mäenpää vie tietoisuutta EU:n toisesta lyijyasetuksesta kansainväliselle tasolle: Moninaisia uhkakuvia niin viranomaisille kuin kansalaisillekin
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on ollut toimelias EU:n toisen lyijyasetuksen arvostelemisen suhteen. Jo aiemmin hän on vaatinut asetuksen hylkäämistä, sillä se vaarantaisi ampumaharrastuksen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen toimintaedellytykset. Elokuussa Mäenpää kertoi lyijyasetuksen vaaroista myös Suomessa vierailleille Saksan FDP-puolueen puolustusasioiden työryhmän edustajille.
Kansanedustaja Juha Mäenpää on pitänyt eduskunnassa ja kansallisella tasolla kovaa ääntä lyijyasetuksen vaaroista jo parin vuoden ajan, mutta on viime aikoina vienyt tietoisuutta myös kansainvälisille kentille.
Aiheen ajankohtaisuudesta kertoo se, että samalla viikolla kun Mäenpää teki tiedotustyötä eurooppalaisten vaikuttajien keskuudessa, varoitti Reserviläisliitto EU:n lyijyasetuksen eli Euroopan kemikaaliviraston (ECHA) lyijykieltoesityksen vakavista seurauksista reserviläisten ampumaharjoittelulle.
Arvokasta tietoa kansainvälisille kontakteille
Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) tapasi kuluneen elokuun loppupuolella muun muassa Saksan parlamentin FDP-puolueen puolustusasioiden työryhmän edustajia. Saksalaisten ollessa Suomessa päätti myös Mäenpää käyttää arvokkaan tilaisuuden hyväkseen kertoakseen ulkomaalaisille vieraille Suomen reserviläisarmeijan mallista sekä EU:n lyijyasetuksen vaaroista ja vaikutuksista Suomelle ja koko Euroopalle. Mäenpää antoi viestin sekä englanniksi että saksaksi käännettynä.
– Euroopan unionin lyijyasetuksen vaikutukset eivät koskisi vain reserviläisiä, vaan uhkakuvat sen suhteen ovat moninaisemmat, Mäenpää selventää.
– Tämä on paitsi sisäisen turvallisuuden kysymys myös julkisen talouden ongelma, sillä poliisin edelleen mahdollisesti käyttämien lyijyluotien hinta kasvaisi, kun tarjontaa on vähemmän, jatkaa hän huolestuneena.
Haasteet koskevat koko Euroopan huoltovarmuutta
Mäenpää vaati viimeksi kesäkuussa EU:n toisen lyijyasetuksen hylkäämistä. Kesäkuiset huomionsa hän jätti myös saksalaisille kotiin viemisiksi. Perussuomalainen kansanedustaja korosti vieraille, että haasteet koskevat koko Euroopan huoltovarmuutta eivätkä vain Suomea.
Mäenpää näkee, että vahvin peruste luopua kokonaan EU:n lyijyasetuksesta on poliisille ympäri Eurooppaa koituvat suuret kustannukset muun muassa suojavarusteiden uusimisesta.
Aiemmin Mäenpää on puhunut asiasta saksalaisten lisäksi virolaisille ja ruotsalaisille. Elokuun loppupuolella hän päätti kirjallisesti lähestyä suoraan myös itse Euroopan kemikaalivirastoa. Lausunnossaan kansanedustaja esitti samoja huolia, joita hän oli jo aiemmin tuonut esille niin kansallisessa keskustelussa kuin kansainvälisissä yhteyksissäkin.
Taustalla Mäenpään pitkäjänteinen työ
Mäenpään työ EU:n lyijyasetuksen kauhukuvien estämiseksi on ollut pitkäjänteistä. Alun perin hän sai jo syyskuussa 2020 kriittisen esityksensä läpi puolustusvaliokunnan lausuntoon hallituksen vuosikertomuksesta 2019:
– Vuonna 2019 vapaaehtoisen maanpuolustuksen järjestöt nostivat huolenaan esiin Euroopan unionin suunnitellun lyijyasetuksen, jonka koettiin heikentävän ja rajoittavan vapaaehtoisen maanpuolustuksen harjoitustoiminnan järjestämisen mahdollisuuksia. Mahdollisen lyijyasetuksen voimaantulo ei saa heikentää reserviläisjärjestöjen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen toimintaedellytyksiä ja harjoitustoimintaa.
Työ aiheen parissa jatkuu
Lausunnon voi lukea täältä. Myöhemmin Mäenpään esittämä kriittinen linjaus EU:n lyijyasetuksen vaikutuksia kohtaan on päätynyt myös puolustusvaliokunnan lausuntoihin valtioneuvoston vuoden 2021 puolustusselontekoon, vuoden 2022 ajankohtaisselontekoon turvallisuusympäristön muutoksesta ja vuonna 2022 annettuun valtioneuvoston selontekoon julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2023—2026.
Työ aiheen parissa jatkuu tulevaisuudessakin, sillä varsinainen tarkka päätöksentekoaikataulu EU:ssa on vielä vahvistamatta. Jotain kuitenkin tiedetään. Seuraavat isommat askeleet asian suhteen tapahtuvat Euroopan kemikaaliviraston mukaan vuoden 2023 ensimmäisen neljänneksen aikana.
– Vaikuttamis- ja tiedottamistyötä on syytä harjoittaa nyt, kun jäsenmaiden kantoja ei ole vielä lukittu, päättää Mäenpää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Euroopan kemikaalivirasto lyijyasetus vapaaehtoinen maanpuolustus ampumaharrastus FDP Julkinen talous Reserviläiset Sisäinen turvallisuus Juha Mäenpää Huoltovarmuus Antti Kaikkonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää: ”Kannatan nykyisessä tilanteessa Suomen Nato-jäsenyyttä”

Mäenpää arvosteli ankarasti hallituksen velanottoa: ”Hallituksen rahankäyttö on holtitonta ja järkyttävää”

Mäenpää vaatii EU:n toisen lyijyasetuksen hylkäämistä – vaarantaisi ampumaharrastuksen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen toimintaedellytykset

Mäenpää huoltovarmuudesta ja turvallisuuspolitiikasta täysistunnossa: Käteismaksaminen ja ampumaharjoittelu turvattava jatkossakin

Kansanedustaja Petri Huru niitti menestystä haulikkoammunnassa Kanadassa

Veronmaksaja voi nukkua yönsä levollisesti – ”Suomi-laiva on vastuunsa tuntevan miehistön käsissä”

Mäenpää esitti huolensa lyijyasetuksesta europarlamentaarikkojen kuulemisessa: Romuttaa suomalaista reserviläistoimintaa
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










