

LEHTIKUVA
Mäenpää vie tietoisuutta EU:n toisesta lyijyasetuksesta kansainväliselle tasolle: Moninaisia uhkakuvia niin viranomaisille kuin kansalaisillekin
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on ollut toimelias EU:n toisen lyijyasetuksen arvostelemisen suhteen. Jo aiemmin hän on vaatinut asetuksen hylkäämistä, sillä se vaarantaisi ampumaharrastuksen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen toimintaedellytykset. Elokuussa Mäenpää kertoi lyijyasetuksen vaaroista myös Suomessa vierailleille Saksan FDP-puolueen puolustusasioiden työryhmän edustajille.
Kansanedustaja Juha Mäenpää on pitänyt eduskunnassa ja kansallisella tasolla kovaa ääntä lyijyasetuksen vaaroista jo parin vuoden ajan, mutta on viime aikoina vienyt tietoisuutta myös kansainvälisille kentille.
Aiheen ajankohtaisuudesta kertoo se, että samalla viikolla kun Mäenpää teki tiedotustyötä eurooppalaisten vaikuttajien keskuudessa, varoitti Reserviläisliitto EU:n lyijyasetuksen eli Euroopan kemikaaliviraston (ECHA) lyijykieltoesityksen vakavista seurauksista reserviläisten ampumaharjoittelulle.
Arvokasta tietoa kansainvälisille kontakteille
Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) tapasi kuluneen elokuun loppupuolella muun muassa Saksan parlamentin FDP-puolueen puolustusasioiden työryhmän edustajia. Saksalaisten ollessa Suomessa päätti myös Mäenpää käyttää arvokkaan tilaisuuden hyväkseen kertoakseen ulkomaalaisille vieraille Suomen reserviläisarmeijan mallista sekä EU:n lyijyasetuksen vaaroista ja vaikutuksista Suomelle ja koko Euroopalle. Mäenpää antoi viestin sekä englanniksi että saksaksi käännettynä.
– Euroopan unionin lyijyasetuksen vaikutukset eivät koskisi vain reserviläisiä, vaan uhkakuvat sen suhteen ovat moninaisemmat, Mäenpää selventää.
– Tämä on paitsi sisäisen turvallisuuden kysymys myös julkisen talouden ongelma, sillä poliisin edelleen mahdollisesti käyttämien lyijyluotien hinta kasvaisi, kun tarjontaa on vähemmän, jatkaa hän huolestuneena.
Haasteet koskevat koko Euroopan huoltovarmuutta
Mäenpää vaati viimeksi kesäkuussa EU:n toisen lyijyasetuksen hylkäämistä. Kesäkuiset huomionsa hän jätti myös saksalaisille kotiin viemisiksi. Perussuomalainen kansanedustaja korosti vieraille, että haasteet koskevat koko Euroopan huoltovarmuutta eivätkä vain Suomea.
Mäenpää näkee, että vahvin peruste luopua kokonaan EU:n lyijyasetuksesta on poliisille ympäri Eurooppaa koituvat suuret kustannukset muun muassa suojavarusteiden uusimisesta.
Aiemmin Mäenpää on puhunut asiasta saksalaisten lisäksi virolaisille ja ruotsalaisille. Elokuun loppupuolella hän päätti kirjallisesti lähestyä suoraan myös itse Euroopan kemikaalivirastoa. Lausunnossaan kansanedustaja esitti samoja huolia, joita hän oli jo aiemmin tuonut esille niin kansallisessa keskustelussa kuin kansainvälisissä yhteyksissäkin.
Taustalla Mäenpään pitkäjänteinen työ
Mäenpään työ EU:n lyijyasetuksen kauhukuvien estämiseksi on ollut pitkäjänteistä. Alun perin hän sai jo syyskuussa 2020 kriittisen esityksensä läpi puolustusvaliokunnan lausuntoon hallituksen vuosikertomuksesta 2019:
– Vuonna 2019 vapaaehtoisen maanpuolustuksen järjestöt nostivat huolenaan esiin Euroopan unionin suunnitellun lyijyasetuksen, jonka koettiin heikentävän ja rajoittavan vapaaehtoisen maanpuolustuksen harjoitustoiminnan järjestämisen mahdollisuuksia. Mahdollisen lyijyasetuksen voimaantulo ei saa heikentää reserviläisjärjestöjen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen toimintaedellytyksiä ja harjoitustoimintaa.
Työ aiheen parissa jatkuu
Lausunnon voi lukea täältä. Myöhemmin Mäenpään esittämä kriittinen linjaus EU:n lyijyasetuksen vaikutuksia kohtaan on päätynyt myös puolustusvaliokunnan lausuntoihin valtioneuvoston vuoden 2021 puolustusselontekoon, vuoden 2022 ajankohtaisselontekoon turvallisuusympäristön muutoksesta ja vuonna 2022 annettuun valtioneuvoston selontekoon julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2023—2026.
Työ aiheen parissa jatkuu tulevaisuudessakin, sillä varsinainen tarkka päätöksentekoaikataulu EU:ssa on vielä vahvistamatta. Jotain kuitenkin tiedetään. Seuraavat isommat askeleet asian suhteen tapahtuvat Euroopan kemikaaliviraston mukaan vuoden 2023 ensimmäisen neljänneksen aikana.
– Vaikuttamis- ja tiedottamistyötä on syytä harjoittaa nyt, kun jäsenmaiden kantoja ei ole vielä lukittu, päättää Mäenpää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Euroopan kemikaalivirasto lyijyasetus vapaaehtoinen maanpuolustus ampumaharrastus FDP Julkinen talous Reserviläiset Sisäinen turvallisuus Juha Mäenpää Huoltovarmuus Antti Kaikkonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää: ”Kannatan nykyisessä tilanteessa Suomen Nato-jäsenyyttä”

Mäenpää arvosteli ankarasti hallituksen velanottoa: ”Hallituksen rahankäyttö on holtitonta ja järkyttävää”

Mäenpää vaatii EU:n toisen lyijyasetuksen hylkäämistä – vaarantaisi ampumaharrastuksen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen toimintaedellytykset

Mäenpää huoltovarmuudesta ja turvallisuuspolitiikasta täysistunnossa: Käteismaksaminen ja ampumaharjoittelu turvattava jatkossakin

Kansanedustaja Petri Huru niitti menestystä haulikkoammunnassa Kanadassa

Veronmaksaja voi nukkua yönsä levollisesti – ”Suomi-laiva on vastuunsa tuntevan miehistön käsissä”

Mäenpää esitti huolensa lyijyasetuksesta europarlamentaarikkojen kuulemisessa: Romuttaa suomalaista reserviläistoimintaa
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää














