

LEHTIKUVA
Mäkynen: Aluevaaleista tulossa keskustan vallankaappaus maakuntiin
Kansanedustaja Jukka Mäkynen varoittaa aluevaalien seurauksista maakuntien vallan uudelleenjakoon. Aluevaalien myötä niihin syntyvät valtuustoryhmät saavat piilopuoluetukea valtuustoryhmän koon perusteella. – Vaikka virallinen nimitys tälle piilopuoluetuelle onkin demokratiaraha, todellisuudessa se tulee hyödyttämään maakunnissa erityisesti keskusta puoluetta, jolla perinteisesti ollut vahva kannatus maakunnissa.
– Keskustalla on edelleen vahva ote maakuntien asioihin. Moni on ihmetellyt, miksi keskusta on väkisin roikkunut mukana Sanna Marinin vihervasemmistohallituksessa. Todellinen syy saattaa olla se, että tulevien aluevaalien myötä keskusta saa vihdoin vuosia odottamansa maakuntahallinnon Suomeen, Jukka Mäkynen toteaa.
– Piilopuoluetuen myötä keskusta keskittää valtaa itselleen. Tällä hetkellä maaseudun kunnissa istuu paljon keskustalaisia virkamiehiä kuntien palkkalistoilla. Aluevaalien myötä keskusta yrittää miehittää myös maakuntavaltuustojen virkamiestehtävät omilla puoluetovereillaan.
Ei näytä hyvältä demokratian kannalta
Mäkynen uskoo, että kansallisella tasolla keskusta valtaa useimmat maakuntavaltuustot, mutta hänen kotiseudullaan Pohjanmaalla RKP tulee kahmimaan vallan itselleen.
– Pohjanmaalla RKP:n valta vain lisääntyy, miten tulee käymään suomenkielisten asemalle Pohjanmaalla?
– Jokainen terveellä maalaisjärjellä varustettu kansalainen ymmärtää, mitä tämä tarkoittaa demokratian kannalta. Kun yksi puolue hallitsee kunnissa ja maakunnissa, on sen myös muita puolueita helpompi saada enemmän kansanedustajia, Mäkynen sanoo.
Hillotolpat rahoitetaan lisäveroilla
Mäkynen on huolestunut maakuntien verotusoikeudesta, joka hänen mukaansa tulee johtamaan kansalaisten ryöstöverotukseen nykyisten verojen päälle.
– Kun mikään ei riitä, tarvitaan vielä lisää veroja. Jollainhan tavalla tulevien maakuntien hillotolpat on rahoitettava. Kyllähän palveluita on pystytty kuntalaisille järjestämään jo ennen näitä aluevaalejakin, Mäkynen huomauttaa.
– Kysymys onkin siitä, että entinen mahtipuolue keskusta haluaa palauttaa itsensä maakuntien hallitsijoiksi aluevaalien kautta.
Äänestyprosentti jäämässä matalaksi
Mäkynen muistuttaa, että monien asiantuntijoiden mukaan tulevissa aluevaaleissa tulee olemaan poikkeuksellisen matala äänestysprosentti. Moni kansalainen ei edes tiedä, mistä maakunnissa päätetään.
– Matala äänestysprosentti on keskustan etu maakunnissa. Moni liikkuva äänestäjä jää nukkumaan aluevaaleissa ja lopputulos tulee olemaan keskustan voitto aluevaaleissa.
– Tällä tulee olemaan kauaskantoiset vaikutukset maakuntien asioihin, kun yksi puolue hallitsee maaseutujen ihmisten elämää kaikilla tasoilla, Mäkynen varoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aluevaalit äänestysprosentti vallankäyttö maakuntavero veronmaksajat kustannukset sosiaali- ja terveyspalvelut Jukka Mäkynen Demokratia RKP Hallinto Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset kyselytunnilla: Sote-uudistus vie palvelut kauemmas ja uhkaa demokratian toteutumista

PS: Verovarojen käyttö tärkeysjärjestykseen – leikkauksia menoihin, jotka eivät ilahduta kansaa tai vaurastuta Suomea

Keskusta hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa – perussuomalaisten Mäkelältä tyrmäys: ”Suomen tulee suojella omia työmarkkinoitaan”

Purra: Velkakäyrä sojottaa punaisena, hallitusta kiinnostavat vain ilmasto ja pakolaiset – ”Suomalainen veronmaksaja itkee yhä katkerammin”

Aluevaltuustoille siirtyy miljardeja sekä vastuu hengestäsi – Lulu Ranne: “Suomalaisille on kerrottava selkeästi, mistä aluevaaleissa on kyse”

Tavio ehdolle aluevaaleihin: “Päättäjien tulee säilyttää talousmaltti ja katkaista velkaantumiskierre”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.