

Kreikka ei ota toistaiseksi vastaan turvapaikkahakemuksia. Viimeisimpien laittomasti rajan ylittäneiden joukossa on tulijoita mm. Afganistanista, Bangladeshista, Pakistanista ja Afrikan maista. / LEHTIKUVA
Mäkynen: Korona jyllää, silti hallitus keskittyy pakolaisten vastaanottamiseen
Suomen hallitus varautuu 175 pakolaisen vastaanottoon Kreikasta. Siirto toteutetaan todennäköisesti vasta koronakriisin päätyttyä, koska rajat ovat tällä hetkellä kiinni. Hallitus päättää asiasta valtioneuvoston istunnossa torstaina.
Pakolaisten vastaanottoon on tarkoitus käyttää EU-rahoitusta yhteensä enintään 13 miljoonaa euroa. EU-rahoitus ei kata siirron jälkeen aiheutuvia kustannuksia.
– Raha kattaa vastaanottojärjestelmämme kuluja. Jos pakolainen saa oleskeluluvan turvapaikkatutkinnan jälkeen, silloin hän ei enää ole vastaanottojärjestelmän piirissä. Näin ollen pakolaisten elättämisen Suomessa maksavat suomalaiset veronmaksajat, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen.
EU unohti Italian, pakolaisille riittää rahaa
Mäkynen ihmettelee hallituksen touhua koronan kourissa olevassa Suomessa.
– Suomi on EU:n nettomaksaja. Nyt näyttää siltä, että emme saa EU:lta hätäapua koronakriisiin, mutta pakolaisten vastaanottamiseen saamme. Italia sai suoraa hätäapua koronan hoitoon Venäjältä ja Kiinalta, ei EU:lta. EU on hylännyt Italian, eikä osoita sitä kohtaan solidaarisuutta. EU sen sijaan haluaa osoittaa solidaarisuutta Kreikalle siinä muodossa, että sieltä pitää ottaa pakolaisia eri jäsenmaihin ja tähän annetaan eräänlainen ”starttiraha”. Tässä näemme myös EU:n todellisen toimintakyvyn vakavan kriisin hetkellä.
– Jos EU on niin mahtava järjestelmä, sillä olisi ollut heti varastossa jäsenmaille hengityssuojaimia ja muuta välitöntä apua. Suomen vihervasemmistohallitukselle on tärkeämpää suunnitella pakolaisten vastaanottoa kuin omien kansalaisten suojelemista koronakriisissä, Mäkynen kritisoi.
Terveydenhuolto kovalla koetuksella
Suomen varautumisessa koronan tapaiseen kansanterveyttä uhkaavaan pandemiaan on suuria puutteita. Hengityssuojaimia on erittäin rajallisesti ja vuosia vanhoja maskeja on otettu käyttöön useissa sairaaloissa. Edes kaikille sairaaloiden työntekijöille ei ole hengityssuojaimia tarjolla.
Myös tehohoitokapasiteetti on koetuksella koronaepidemian laajetessa.
– Perussuomalaiset vaativat jo kauan ennen koronaepidemian alkua Suomessa ennakoivia toimenpiteitä vastaavan kriisin varalle. Hallitus ei välittänyt näistä varoituksista. Hallitus ei myöskään välittänyt varoituksista kriisin jo ollessa päällä. Vasta perussuomalaisten kova oppositiopolitiikka sai hallituksen heräämään ja tekemään edes jotain koronan hidastamiseksi, Mäkynen sanoo.
Verovarat kuuluvat suomalaisille
Useat asiantuntijat ovat todenneet, ettei Suomella ei ole varaa laajoihin koronatestauksiin.
– Miksi hallitus ei ole pyytänyt EU:lta hätäapua esimerkiksi koronatestausten laajentamiseen, kun hallitus on nyt pyytämässä EU:lta rahaa Kreikan pakolaisten vastaanottamiseen? Mäkynen kysyy.
– Koronan hoidossa kuin kaikessa muussakin politiikassa on kyse verovaroista ja siitä, miten niitä jaetaan. Marinin vihervasemmistolainen hallitus on tehnyt Suomen kansalle selväksi asioiden tärkeysjärjestyksen: kun korona joskus saadaan selätettyä, on hallituksella ilmeisesti mielessä pakolaisten selviytyminen, ei oma kansa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronakriisi hengityssuojaimet sairaalat verovarat suomalaiset Jukka Mäkynen pakolaiset Terveydenhuolto perussuomalaiset Italia hallitus Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho patistaa Yleä, Sitraa, puolueita jne kulukuurille koronan vuoksi – ”Nyt jos koskaan on kyettävä panemaan asioita tärkeysjärjestykseen”

Kommentti: EU:ta vastaan hyökätään asemuotoistetuilla väestönsiirroilla, sisäministeri Ohisalo heiluttaa jo valmiiksi valkoista lippua

Meri: Päättäjien pitäisi viestittää, että nyt huolehditaan ensi sijassa omien kansalaisten asioista – ”Vapaamatkustajia ei pidä hyväksyä”

Ohisaloa hiillostettiin Kreikka-lausunnosta – pyöritteli päätään ja viittasi kansainvälisiin sopimuksiin, mutta ei vastannut kysymykseen

Suomen sisäministerillä ja Euroopan komission puheenjohtajalla eri näkemykset unionin ulkorajapolitiikasta

Suurlähettiläs: Suomen mediassa väärinkäsityksiä Unkarin tilanteesta – ”Poikkeustila päättyy kun terveysvaaratilanne on ohi”

Purra: Hallitus aikoo helpottaa matalapalkka-aloille saapuvaa maahanmuuttoa, vaikka rajamme ovat kiinni ja vaikka maa on pian täynnä lomautettuja ja työttömiä ihmisiä

Mäkynen: Merkinnät maksuhäiriöistä keskeytettävä koronan ajaksi

Mäkynen: Ei enää senttiäkään rahaa Afrikkaan
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

















