

Kreikka ei ota toistaiseksi vastaan turvapaikkahakemuksia. Viimeisimpien laittomasti rajan ylittäneiden joukossa on tulijoita mm. Afganistanista, Bangladeshista, Pakistanista ja Afrikan maista. / LEHTIKUVA
Mäkynen: Korona jyllää, silti hallitus keskittyy pakolaisten vastaanottamiseen
Suomen hallitus varautuu 175 pakolaisen vastaanottoon Kreikasta. Siirto toteutetaan todennäköisesti vasta koronakriisin päätyttyä, koska rajat ovat tällä hetkellä kiinni. Hallitus päättää asiasta valtioneuvoston istunnossa torstaina.
Pakolaisten vastaanottoon on tarkoitus käyttää EU-rahoitusta yhteensä enintään 13 miljoonaa euroa. EU-rahoitus ei kata siirron jälkeen aiheutuvia kustannuksia.
– Raha kattaa vastaanottojärjestelmämme kuluja. Jos pakolainen saa oleskeluluvan turvapaikkatutkinnan jälkeen, silloin hän ei enää ole vastaanottojärjestelmän piirissä. Näin ollen pakolaisten elättämisen Suomessa maksavat suomalaiset veronmaksajat, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen.
EU unohti Italian, pakolaisille riittää rahaa
Mäkynen ihmettelee hallituksen touhua koronan kourissa olevassa Suomessa.
– Suomi on EU:n nettomaksaja. Nyt näyttää siltä, että emme saa EU:lta hätäapua koronakriisiin, mutta pakolaisten vastaanottamiseen saamme. Italia sai suoraa hätäapua koronan hoitoon Venäjältä ja Kiinalta, ei EU:lta. EU on hylännyt Italian, eikä osoita sitä kohtaan solidaarisuutta. EU sen sijaan haluaa osoittaa solidaarisuutta Kreikalle siinä muodossa, että sieltä pitää ottaa pakolaisia eri jäsenmaihin ja tähän annetaan eräänlainen ”starttiraha”. Tässä näemme myös EU:n todellisen toimintakyvyn vakavan kriisin hetkellä.
– Jos EU on niin mahtava järjestelmä, sillä olisi ollut heti varastossa jäsenmaille hengityssuojaimia ja muuta välitöntä apua. Suomen vihervasemmistohallitukselle on tärkeämpää suunnitella pakolaisten vastaanottoa kuin omien kansalaisten suojelemista koronakriisissä, Mäkynen kritisoi.
Terveydenhuolto kovalla koetuksella
Suomen varautumisessa koronan tapaiseen kansanterveyttä uhkaavaan pandemiaan on suuria puutteita. Hengityssuojaimia on erittäin rajallisesti ja vuosia vanhoja maskeja on otettu käyttöön useissa sairaaloissa. Edes kaikille sairaaloiden työntekijöille ei ole hengityssuojaimia tarjolla.
Myös tehohoitokapasiteetti on koetuksella koronaepidemian laajetessa.
– Perussuomalaiset vaativat jo kauan ennen koronaepidemian alkua Suomessa ennakoivia toimenpiteitä vastaavan kriisin varalle. Hallitus ei välittänyt näistä varoituksista. Hallitus ei myöskään välittänyt varoituksista kriisin jo ollessa päällä. Vasta perussuomalaisten kova oppositiopolitiikka sai hallituksen heräämään ja tekemään edes jotain koronan hidastamiseksi, Mäkynen sanoo.
Verovarat kuuluvat suomalaisille
Useat asiantuntijat ovat todenneet, ettei Suomella ei ole varaa laajoihin koronatestauksiin.
– Miksi hallitus ei ole pyytänyt EU:lta hätäapua esimerkiksi koronatestausten laajentamiseen, kun hallitus on nyt pyytämässä EU:lta rahaa Kreikan pakolaisten vastaanottamiseen? Mäkynen kysyy.
– Koronan hoidossa kuin kaikessa muussakin politiikassa on kyse verovaroista ja siitä, miten niitä jaetaan. Marinin vihervasemmistolainen hallitus on tehnyt Suomen kansalle selväksi asioiden tärkeysjärjestyksen: kun korona joskus saadaan selätettyä, on hallituksella ilmeisesti mielessä pakolaisten selviytyminen, ei oma kansa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronakriisi hengityssuojaimet sairaalat verovarat suomalaiset Jukka Mäkynen pakolaiset Terveydenhuolto perussuomalaiset Italia hallitus Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho patistaa Yleä, Sitraa, puolueita jne kulukuurille koronan vuoksi – ”Nyt jos koskaan on kyettävä panemaan asioita tärkeysjärjestykseen”

Kommentti: EU:ta vastaan hyökätään asemuotoistetuilla väestönsiirroilla, sisäministeri Ohisalo heiluttaa jo valmiiksi valkoista lippua

Meri: Päättäjien pitäisi viestittää, että nyt huolehditaan ensi sijassa omien kansalaisten asioista – ”Vapaamatkustajia ei pidä hyväksyä”

Ohisaloa hiillostettiin Kreikka-lausunnosta – pyöritteli päätään ja viittasi kansainvälisiin sopimuksiin, mutta ei vastannut kysymykseen

Suomen sisäministerillä ja Euroopan komission puheenjohtajalla eri näkemykset unionin ulkorajapolitiikasta

Suurlähettiläs: Suomen mediassa väärinkäsityksiä Unkarin tilanteesta – ”Poikkeustila päättyy kun terveysvaaratilanne on ohi”

Purra: Hallitus aikoo helpottaa matalapalkka-aloille saapuvaa maahanmuuttoa, vaikka rajamme ovat kiinni ja vaikka maa on pian täynnä lomautettuja ja työttömiä ihmisiä

Mäkynen: Merkinnät maksuhäiriöistä keskeytettävä koronan ajaksi

Mäkynen: Ei enää senttiäkään rahaa Afrikkaan
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












