

Turvapaikanhakijoita vastustamassa laittomasti maassa olevien pakkopalautuksia. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Meri: Laittomasti maassa olevien palveluita ei saa lisätä – hallitus ei suostunut leikkaamaan vetovoimatekijöitä
Sunnuntaisuomalaisen palstalla perinteisesti eri alojen ammattilaiset kirjoittavat nimettöminä asioista, joita he eivät syystä tai toisesta voi omalla nimellään sanoa. Tammikuussa kolumnin kirjoitti sosiaalityöntekijä, joka on tekemisissä turvapaikanhakijoiden kanssa.
Kirjoittaja kertoo uudesta tilanteesta, jossa turvapaikanhakijat vaativat jatkuvasti parempaa palvelua. Heidän tuloonsa ei voi varautua, koska he päättävät itse asuinpaikastaan. Muiden auttaminen saattaa jopa kärsiä, koska uudet tulijat ovat hyvin valveutuneita oikeuksistaan ja sen sijaan, että heidät autettaisiin alkuun, he vaativat palvelua.
Kirjoittaja on myös huolissaan turvallisuudesta. Osa uusista asiakkaista voi käyttäytyä arvaamattomasti, jos he eivät ole tyytyväisiä.
Kantasuomalaisille lätkitään velvoitteita
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri ottaa kantaa tilanteeseen. Hän kokee, että palvelutarjonnan laajentaminen on lähtenyt käsistä.
– Tähän on tultu. Lisää palveluita tarjotaan kilpaa eri kunnissa. Samaan aikaan kantasuomalaisille lätkitään velvoitteita ja kiristyksiä isänmaan edun nimissä. Keitä varten meidät päättäjät on valittu? Parantamaan kansalaisten oloja vai koko maailman sosiaalitoimistoksi? Meri kysyy.
Veteraaneiltakin otettiin pois
Meri huomauttaa, että hallitus lisäsi kunnille laittomasti maassa olevien sosiaalipalveluihin yli viisi miljoonaa euroa vuodeksi 2018. Perussuomalaiset vastustivat esitystä.
– Veteraaneilta otettiin ja laittomasti maassa oleville annettiin. Esitimme päinvastaista, että veteraaneille olisi lisätty ja laittomilta otettu pois. Se ei käynyt hallitukselle. Siinä arvot punnittiin, Meri huomauttaa.
Hallitus ei noudata omia ohjelmiaan
Suomen pitää Meren mukaan merkittävästi vähentää vetovoimatekijöitään laittomassa siirtolaisuudessa.
– Hallituksella on edelleen hyvä turvapaikkapoliittinen toimenpideohjelma vuodelta 2015, jonka perussuomalaiset käytännössä tekivät. Sitä ohjelmaa ei ole peruttu. Joulukuussa viimeksi vaadimme, että se otetaan täysimääräisesti käyttöön, mutta hallitus ei halunnut noudattaa omia ohjelmiaan ja äänesti esitystä vastaan.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS laittomasti maassa olevien sote-palveluista: Kansa on oikeassa, mutta päättäjät eivät suostu kuuntelemaan

Rantanen: Laittomasti maassa olevien hätämajoitukseen myönnetyt rahat olisivat kuuluneet Hurstin ruoka-avulle – ”Nälkä ei odota”

Tavio: Ei laajennettua terveydenhuoltoa laittomasti maassa oleville henkilöille – ”Kannatamme paluuta kotimaahan joko vapaaehtoisesti tai pakkopalautuksena”

Eduskunta hyväksyi sosiaalihuollon laittomasti maassa oleville – PS: Vaarallinen päätös taloudellisesti ja turvallisuuden kannalta

Laittomasti maassa olevien määrä uhkaa paisua keväällä – Halla-aho: Kehitys sama kuin Ruotsissa, kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet otettava säilöön

PS: Suomi on vaivihkaa muuttunut yhdeksi Euroopan liberaaleimmista maista – ”Turvallisuus heikkenee, kun rajoja ei valvota eikä tiedustelu toimi”

Meri: Laittomasti maassa olevat säilöön – ”Tällä turvataan myös sitä, että henkilö saadaan poistettua maasta”

Ei ihme, että Helsingin Diakonissalaitos hyysää laittomasti maassa olevia – Myy asumispalveluja kaupungille ja saa tukirahaa vielä päälle

Immonen: Ulkomaalaislain toimeenpanon hankaloittamisen loputtava
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Miko Bergbom syyttää vasemmiston Minja Koskelaa: ”Pelaatte kansallisella turvallisuudella”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Israelin kanssa sovitun Daavidin linko -kaupan purkamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä tämä on vaarallista puhetta.














