

LEHTIKUVA
Niikko: Koronaviruksen pysäyttäminen vaatii järeitä toimenpiteitä
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Mika Niikon mukaan Suomessa on välittömästi ryhdyttävä järeisiin koronaviruksen vastaisiin varotoimiin. WHO varoitti, että muuten moni maa on samassa tilanteessa kuin Italia ja Iran.
Maailman terveysjärjestö julisti tänään koronavirusepidemian pandemiaksi ja vaatii jokaista maata toimimaan kiireesti ja aggressiivisesti. Tätä käskyä on noudatettava myös Suomessa.
– Jokainen ymmärtää tilanteen vakavuuden, jos hiukan katsoo taaksepäin. Italiassa tilanne eskaloitui kahdestakymmenestä tartunnasta kansalliseksi hätätilaksi hieman yli kahdessa viikossa. Nyt on korkea aika ottaa maailman terveysjärjestön varoitukset tosissaan ja ryhtyä radikaaleihin toimenpiteisiin kansalaisten suojelemiseksi, Mika Niikko sanoo.
– Ei riitä, että ministeriöt suosittelevat epidemia-alueilta palaavia opettajia sekä sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijöitä jäämään kotiin. Siihen täytyy määrätä. Parasta olisi, että kaikki maahantulijat asetettaisiin karanteeniin.
Kouluja suljetaan ympäri maailmaa
Koulut suljettiin Italiassa, kun tartuntoja oli 3 000, Japanissa toimenpiteeseen riitti 100 tartuntaa. Tanskassa on tartuntoja 512 ja Puolassa vasta 31, mutta molemmat maat ilmoittivat tänään sulkevansa koulunsa. Liittokansleri Angela Merkel on ilmaissut ymmärtävänsä viruksen tartutuspotentiaalin.
– Hallituksen odotteleva linja ei nyt riitä. Suomessa ei kielletä vielä edes suuria yleisötapahtumia. Erityisen varomatonta on, että myöskään tämän ja tulevien viikkojen lääkäri- ja sairaanhoitajapäiviä ei vielä ole peruttu. Terveydenhuoltohenkilöiden terveydestä huolehtiminen on nyt äärimmäisen tärkeää. He voivat joutua seuraavina kuukausina hyvin raskaaseen tilanteeseen. Voimia ja tietoa tulisi nyt kerätä muilla tavoin kuin joukkotapahtumissa, Niikko painottaa.
Suomessa loppuvat tehohoitopaikat
Niikon mielestä sosiaali- ja terveysministeriön, ulkoministeriön ja THL:n on toimittava nopeasti.
– Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tulee välittömästi antaa signaali järeistä toimista, sillä ilman sitä ei näytä tapahtuvan mitään. Tässä ei voi edetä talous edellä, vaan epidemia on estettävä ennen kuin tilanne on katastrofaalinen.
– Suomessa loppuvat tehohoitopaikat jo siinä vaiheessa, jos noin 2 000 henkeä sairastuu saman aikaisesti. Tämä perustuu tilastoon, että kriittiseen tilaan päätyy noin 8 prosenttia sairastuneista. Nyt ainoa oikea linja on radikaalit ennaltaehkäisytoimet, ajan voittaminen ja riskiryhmien suojelu, Niikko huomauttaa.
Testeihin päästävä pikaisesti
Niikon mukaan tilannearvioissa on otettava huomioon, että kaikkia tartuntoja ei onnistuta diagnosoimaan kotimaassa tai maailmanlaajuisesti.
– Testauksien kynnystä tulisi pudottaa huomattavasti havaitaksemme tartuntalähteet aiemmin. Heikoimpien suojelemiseksi vierailut hoivakoteihin ja vuodeosastoille on lopetettava. Koska tauti leviää lieväoireisten potilaiden kautta, koko väestöön kohdistuvat toimet ovat välttämättömiä taudin suitsemiseksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sairaalat pandemia tartuntataudit koronavirus koulut ennaltaehkäisy sosiaali- ja terveysministeriö THL WHO Ulkoministeriö Mika Niikko Terveys perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian otteet kovenevat virusepidemian yllyttyä: Koko maa kotikaranteenissa – Itävalta sulki Italian rajansa

Juvonen: Kansalaisilla ollut vaikeuksia päästä koronavirustesteihin, vaikka ovat saapuneet epidemia-alueelta – “Tämä on erittäin kyseenalaista ja vaarallista leikkiä”

Halla-aho: Kuuluuko Suomi eri unioniin kuin rajansa sulkeneet Kreikka ja Itävalta?

Perussuomalaiset peruuttavat yleisötilaisuutensa maaliskuussa

Niikko: Koronavirusepidemia-alueiden matkustussuositukset on päivitettävä

Unkari laittoi rajat kiinni turvapaikanhakijoilta – vetoaa koronavirukseen

Juvonen: Koronavirusepidemia koettelee terveydenhuoltoa – lääkkeiden ja laitteiden riittävyys on varmistettava

Perussuomalaiset: Hallitus viivytteli koronaviruksesta tiedottamisen kanssa – ”Eikö ymmärretty tilanteen vakavuutta?”

Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.